X-Wing Miniatures Strateji Rehberi – 3: Formasyon

Bir önceki yazımda manevraları anlattıktan sonra aksiyonlara geçmeden önce formasyon konusuna değinmek istedim. X-Wing oyunları genelde karşılıklı 2-3’er gemilik listelerle oynansa da her oyuncunun kalabalık listelerle flört ettiği zamanlar olmuştur*. Sık sık kalabalık listeler oynayabilen bir oyuncu olarak, bu tarz listelerin kabusu olan “formasyon halinde uçmak” üzerine biraz bilgi vereceğim.

Çizgi ve Basamak Formasyonlar

Ele alacağım kullanışlı iki formasyondan biri gemilerin yan yana dizilmesi ile olan çizgi formasyon, diğeri de “V” veya merdiven şeklinde dizilimle elde edilen basamak formasyon.

basamak

4’lü basamak formasyon örneği.

Çizgi formasyon ince ayar gerektirmeyen ama hata yapması çok olası bir formasyondur. Çizgi formasyonda yumuşak dönüşler (bank) içten dışarı artan hızlarla, sert dönüşler ise aynı hızda yapılmalıdır. Çizgi formasyonda yapacağınız sert dönüşler sizi uzunlamasına bir hatta çizgi haline getirecektir.

form2

Çizgi formasyonda doğru hareketler.

Peki bunun tam tersini yaparsak ne olur? Eğer yumuşak dönüşleri aynı hızda yaparsanız gemilerin arasındaki mesafeye bağlı olarak çarpıp çarpmamanız kesin değildir ama bu alınabilecek bir risk de değildir. Artan hızlarda keskin dönüşler ise faciaya davet demektir.

yanlisahmet

Bu hamlelere dikkat! Kırmızı boyalı yerler kesişim bölgesi yani çarpışma demek.

Basamak formasyonda ideal dizilim araya iki eksenden de yarım taban mesafe bırakmaktır, özellikle yatay eksende bunun mümkün olmaması durumunda çeyrek de bırakabilirsiniz ama dikey eksende yarım mesafe bırakmaya çalışın. Bu formasyonda çizgi formasyonun tersi olarak sert dönüşler artan hızla, yumuşak dönüşler sabit hızla yapılmalıdır.

form3

Basamak formasyondaki yarım taban mesafeyi tabanlar ve orta nokta kullanarak gözünüzle ölçebilirsiniz.

Formasyonlar için en sıkıntılı durumlardan biri asteroid gibi engellerin etrafından dolanmaktır. Çizgi formasyonda yumuşak, basamak formasyonda sert dönüşlerle baktığınız yön aynı kalacak şekilde engelleri aşabilirsiniz. Eğer engellerden kaçamıyorsanız formasyonu bozmamak adına engelin içinden geçmek duruma göre vermeniz gereken bir karar olacaktır.

form1

Çizgi ve Basamak formasyonda engellerin etrafından dolaşmak.

Burada çok başarılı bir formasyon örneği olan 4’lü basamak formasyonu için bir parantez açmamız gerekiyor. 4’lü basamak formasyonunda bütün gemilerin arasında tam 1/2 taban mesafe olacak şekilde yerleşim yapılıyor. Bu formasyonun başarısı aynı hızda yapıldığı sürece bütün sert ve yumuşak dönüşlerin sizi yine 4’lü basamak formasyonunda tutuyor olması.

form4

Bu formasyonda kırmızı çizgiler 1/2, Yeşil çizgiler 1 taban mesafesi ediyor.

Bu haftalık bu kadar, ilerki haftalarda aksiyon kullanımında püf noktalara değinen bir yazı ile karşınızda olacağım. O zamana kadar galaksinin bütün komutanlarına iyi oyunlar.

*Örnek: Tie Fighter Swarm, 4 B wing + 1 Z-95, 5 Kihraxz Fighter vb…

Bu yazı, "X-Wing Miniatures Strateji Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar