X-Wing Minyatür Oyununa Üçüncü Taraf Geliyor: Scum and Villainy

Star Wars temalı minyatür savaş oyunu X-Wing 2012 yılında ilk çıktığında, minyatür savaş oyuncuları olarak bu oyunu da Star Wars isminden nemalanmaya çalışan eski Wizards of the Coast oyunları gibi vasat bir oyun zannetmiştik. Kuralları öğrenip ilk maçları yapmaya başladıktan sonra ise Fantasy Flight Games’in ne kadar muhteşem bir iş başardığını gördük. Satışlarda sektörün kralı (hatta imparatoru) olan Warhammer 40000’in arkasından 2. olup yavaş yavaş zirveye oynayan oyunun yapımcıları, “Scum and Villainy” adlı korsanlar ve çetelerden oluşan 3. bir tarafı oyuna sürerek yeni bir patlama yapmaya hazırlanıyor.

“Mos Eisley Uzay Limanı. Burası kadar kötülük ve alçaklık yuvası bir yer bulamazsın. Dikkatli olmalıyız.” – Obi Wan Kenobi

Scum tarafı halihazırda Asi ve İmparatorluk tarafının da alabildiği Z95, Y-Wing , HWK-290 ve Firespray gibi ikonik uçakları kullanabilirken sadece bu tarafın kullanabileceği yeni uçaklar da geliyor. Scum birimleri, Asi ve İmparatorluk muadillerine göre farklı pilot yetenekleri ile gelirken, oyuna sadece scum gemilerinin kullanabildiği “illicit upgrade” adında yeni bir geliştirme slotu/kartları ekleniyor. Özellikle istediğiniz an uçağın hızını 0’a indiren “inertial dampener” ve tek kullanımlık kuvvetli bir lazer olan “hot shot blaster” göze ilk çarpan örneklerden.

Korsanlar, paralı askerler, kiralık katiller, kaçakçılar, çeteler ve büyük şirketler. Kısacası galaktik iç savaşın gerçek kazananları.

Korsanlar, paralı askerler, kiralık katiller, kaçakçılar, çeteler ve büyük şirketler. Kısacası galaktik iç savaşın gerçek kazananları.

Başlangıç kutusu sayabileceğimiz “Most Wanted” kutusundan 2 Z-95, 1 tane Y-Wing, Scum tarafına özel geliştirme kartları ile birlikte elinizde halihazırda bulunan HWK ve Firespray gemileri için manevra çemberi, kart ve tabanlar geliyor. Z-95 tıpkı asilerdeki gibi ucuz uçak ihtiyacını karşılarken Y-Wing, Scum tarafında Asilere göre çok daha çeşitli işler görebilecek şekilde donatılabiliyor.

Most Wanted

Most Wanted

Elit savaşçı rolünü, çılgın atan manevra yeteneği ile Starviper karşılıyor. Özellikle oyuna yeni eklenen “Segnor’s Loop” manevrası iyi kullananların elinde sinir bozucu olabilir. Yediği hasarı yakındaki bir dosta devredebilen Prens Xizor göz dolduran pilot seçeneklerinden.

Starviper

Starviper

M3-A Interceptor istendiğinde temel hali ile ucuz uçak işlevi görürken, asıl oyuncuları cezbeden tarafı ağır silah almasını sağlayan geliştirme kartı. Rakip pilota stres veren flechette cannon veya vuruşlarından birini kritiğe çevirebilen mangler cannon ile ucuz ve tehlikeli bir atış platformuna dönüşebiliyor.

M3A

M3A

IG-88 adında bir suikast droidi tarafından kullanılan IG-2000’in özelliği ise aynı taraftaki bütün IG-2000lerin birbilerinin pilot özelliklerini kullanabilmesi. 100 puana 3 tane IG-2000 alarak bu özellik sömürülebilse de deneyimli oyuncular 2 tane almayı ve bunları uygun bir biçimde donatmayı öneriyor. Scum tarafının oyuna yeni eklentisi olan “Segnor’s Loop” manevrası bu uçakta da var.

IG-2000

IG-2000

Scum uçakları henüz resmi turnuvalarda kullanılmaya başlamasa da internet üzerinden Vassal programı ile yapılan turnuvalar gösteriyor ki Scum oyunu kökten değiştirmek üzere gümbür gümbür geliyor. Bu durumun özellikle Millenium Falcon, Decimator ve Tie-Phantomların domine etmeye başladığı oyun metasına ilaç gibi geleceğini düşünüyorum.

X-Wing Minyatür Savaş Oyunu Tanıtımı

Yorumlar