Avengers: Age of Ultron – Analiz, Tahmin ve Anekdotlar

Hawkeye, Hulk, Iron Man ve Thor Ekipten Gerçekten Ayrıldı mı?

Bana soracak olursanız, Hawkeye karakteri Earth 616’da olduğu şekliyle yansıtılsaydı bence hem en sevilen karakter olurdu hem de “Evde hanım bekler” bahanesiyle ekipten ayrılmak zorunda kalmazdı. Ama “The Hurt Locker” ağabeyimiz (Bilmeyenler için, Hawkeye’ı canlandıran Jeremy Renner’ı ünlü eden askeri bir filmdir), o suratsız hali, kötü espri anlayışı ve ilerlemiş yaşıyla zaten Earth 616’daki Hawkeye’a pek benzemiyordu. Yapımcılar da Ultimate adı verilen Earth 1610’da yaratılmış olan Hawkeye’ın Hanımı’nı devreye sokarak onu kadrodan emekli ettiler. Muhtemelen bunun sebebi, izleyicilerin karakteri beğenmemiş olmasıdır.

"Ya Hawkeye Yenge, kusura bakma rahatsızlık verdik, biz aç karnımızı doyurmaya gelmiştik de..."

“Ya Hawkeye Yenge, kusura bakma rahatsızlık verdik, biz aç karnımızı doyurmaya gelmiştik de…”

Hulk’ın gidiş sebebini ben Thanos’a bağlıyorum. Her ne kadar bu ayrılık Black Widow’la ilişkilerini “Pılıyı pırtıyı toplayıp kaçalım bu diyarlardan! Hem bak iki gönül bir olursa samanlık seyran olur” pozisyonuna getirip, sonra işin yürümeyeceğine karar veren Banner’ın kararı gibi gösterilse de beni ikna etmedi. Bence yapımcılar ikinci bir yerden yere vurulan Loki vakası istemedikleri için Hulk’ı Thanos’la olan mücadeleye dahil etmemeye karar verdi. Uzun lafın kısası; bence Thanos’un gerçek bir tehdit olması için fiziksel olarak çok daha zayıf bir Avengers’la kapışması gerekli.

Yine Hulk’la aynı sebepten ötürü Thor’da üçüncü filmde olmazsa sakın şaşırmayın! Kaldı ki eğer Thor’un üçüncü filmi adını taşıyacak bir filmse, yani Ragnarok’u konu alacaksa Thor’un üçüncü Avengers filminde yaşıyor olmama ihtimali var. Tabi unutmadan şunu da söyleyeyim: Avengers Infinity War görünüşe göre 2 film olarak çekilecek, belki Thor’un ölümden dönüşü bu ikinci filmde işlenir. Bunlar hep tahmin elbette. Kim bilir belki de Ragnarok Earth 199999’da çok farklı olacak ve Thor hayatta kalacak.

"Olm haber vermeden nereye gidiyorsunuz?"

“Olm haber vermeden nereye gidiyorsunuz?”

Iron Man’in dördüncü bir filmiyle ilgili herhangi bir ipucu yok. Zaten Robert Downey Jr’da yaşlandı. 3 sene sonra daha da yaşlı olacak. Gerçi hala Tom Cruise’un genç adam rolleri oynadığı bir Hollywood’dan bahsediyorsak Iron Man’in ekibe bir sonraki filmde de dahil olmaması için aslında bir sebep yok. Ama dahil olursa bir önceki yazımda belirttiğim gibi; koca filmi yine başka bir Iron Man filmine çevirmez umarım. Gerçi fena mı oldu? Yoo…

Easter Egg’ler

Sıra filmde yakaladığım Easter Egg’lerden bahsetmeye geldi. Sizin de yakaladıklarınız varsa lütfen yazın, yazıya ekleyeyim.

  • Ultron, o dökük haliyle Avengers’ın ilk karşısına çıktığında vücudunda 5 yazmaktadır. Bu, Earth 616’da en tehlikeli güncellemesi olan Ultron olan Ultron V’e bir göndermedir.
  • Scarlet Witch’in seriye katılmsı ve kendisi ve kardeşinin artık mutant olmaması ünlü House of M serisindeki Scarlet Witch repliği olan “No More Mutants”a bir göndermedir.
  • Ultron’un Scarlet Witch ve Quicksilver’ın karşısına ilk çıktığı sahnede üstündeki kırmızı cüppe yine Earth 616’daki ilk ortaya çıkışına göndermedir. Zira kendisi bir süre robot olduğunu gizleyerek Crimson Cowl adıyla faaliyet göstermiştir.
Earth 616'da Ultron'un ilk açığa çıktığı sahne.

Earth 616’da Ultron’un ilk açığa çıktığı sahne.

  • Vibranyum’un çıkarıldığı ülke olduğu söylenen Wakanda, Marvel evreninin hayali ülkelerinden biridir. Hayatın Afrika’da başlamış olduğu fikrinden yola çıkarak yaratılan ülkenin çok orijinal bir durumu vardır: Avrupa kökenli medeniyetten çok daha önce teknolojik gelişmeleri tamamlamışlardır. Hatta şu anda kanser tedavisi bile ellerindedir. Wakanda’yı babadan oğula geçen bir kral makamı yönetir ve bu kişi aynı zamanda Black Panther olur. Black Panther da Marvel’in 2018 yılında yayınlayacağı aynı adlı filmden önce Captain America: Civil War’da karşılaşacağız. Kendisi mükemmel bir karakterdir!
Black Panther gümbür gümbür geliyor!

Black Panther gümbür gümbür geliyor!

  • Ultron’un vibranyum aldığı, hatta sonra da sinirlenerek kolunu kopardığı kişi Ulysses Klaue, nam-ı diğer Klaw’dır. Filmde Andy Serkis’in canlandırdığı Klaw, Black Panther’in azılı düşmanlarından biridir ve takma olan kolunda ses titreşimlerini kullanabilen bir silah bulunur. Bu silahın temelinde vibranyum yatar, zira vibranyumun dayanıklı olmasının sebebi, titreşimleri dağıtabiliyor olmasıdır.
  • Iron Man’in Hulkbuster yerine kullandığı isim Veronica’ydı. Bunun nereden gelebileceğini biraz araştırınca Joss Weadon’ın bir açıklamasında bu ismi Archie adlı çizgi romandan esinlendiğini öğrendim. Hulk’ın sevgilisinin ismi Betty’idi bildiğiniz gibi. Tony Stark’da Archie adlı çizgi romandan esinlenerek oradaki Betty adlı karakterin rakibi olan Veronica’ya gönderme yaparak zırhına bu ismi koymuş.
Aşk üçgeni. Betty, Archie ve Veronica.

Aşk üçgeni. Betty, Archie ve Veronica.

  • J.A.R.V.I.S, Vision’a dönüştü malum. Stark daha sonra evvelden geliştirdiği başka bir sistemi zırhına yükledi. Adı da “Friday” idi. Yani Robinson Crusoe’daki bizim dilimize “Cuma” diye birebir çevrilen karaktere göndermeydi bu.
  • Vision’ın son sahnelerde Scarlet Witch’i kurtarması, gelecekte ikisinin yakınlaşmasını sağlayabilir. Zaten Vision ilk ortaya çıktıktan sonra Wanda’nın ona Thor’la konuşurken hayran kayran bakma sahnesi vardı. Bilmeyenler için belirteyim; Earth 616’da Scarlet Witch ve Vision evlenmiş, hatta ikizleri bile olmuştur. Nasıl mı? O konuda Süper Kahraman Dosyalarımızı karıştırmanızı tavsiye ederim.

Aklıma filmle ilgili gelen tüm şeyleri kaleme almaya çalıştım. Age of Ultron’la ilgili diğer yazılarımızı merak ediyorsanız alttaki etiketlerden “Age of Ultron” yazana tıklayınız.

Yorumlar