Avengers: Age of Ultron – Analiz, Tahmin ve Anekdotlar

Ultron Çok Güçsüz Değil miydi?

Bu konuda şikayet edenler de olmuş. Ancak gözden kaçırdıkları bir şey var: Ultron’un anahtar kelimesi “gelişim”dir. Ultron film boyunca gelişmiştir. Ultron ilk başta Iron Man’in zırhına yakın bir alaşımdan yapılmıştı ve o kadar da güçlü değildi. Mesela Captain America’nın kalkanı ona fırlatılınca saplanabiliyordu.

Bu sahneler gerçekten çok keyifliydi.

Bu sahneler gerçekten çok keyifliydi.

Ancak daha sonra çaldığı vibranyumla, yani, Captain America’nın kalkanında kullanılan madenle kendini geliştirmişti. Hatta Tony Stark son karşılaşmalarında onu “şişmanlamış” buldu hatırlarsanız. Son savaşta bırakın Captain America’yı, Thor’u boğazından tutmuş ve diz çöktürecek kadar güçlüydü. Hulk mu? O ayrı bir konu…

Iron Man, Hulkbuster Zırhıyla Gerçekten Hulk’ı İndirebilir mi?

Cevap aslında filmde izlediğinizden farklı değil elbette. Her yazımda tekrar tekrar, ısrarla belirttiğim gibi, filmlerin geçtiği Earth 199999 adlı evrenle, çizgi romanların geçtiği Earth 616 birbirinden farklı evrenler. Dolayısıyla bir evrendeki Stark’ın Hulkbuster zırhı Hulk’ı bir şekilde indirebiliyorsa indiriyordur. Bunun üstüne çok tartışmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Ancak yine de şunu belirteyim:

Filmin bilet parasına değdiğini anladığım an budur!

Filmin bilet parasına değdiğini anladığım an budur!

Hulk’ın Avengers’taki hali, hani o sinirlendikçe gücüne güç katılan, hatta gücünün bir üst limiti olmayan “Savage Hulk” adı verilen Hulk değil. Hiç kimse Savage Hulk’tan daha güçlü değildir ve kimse onu döve döve yere seremez! NOKTA! Filmdeki Hulk, çizgi romanlardaki ilk haline, yani tamamen zıvanadan çıkmamış olduğu haline daha çok benziyor. Farkettiğiniz gibi, filmdeki Hulk tamamen olmasa da oldukça Banner’ın kontrolü altında. Hulk hakkında kaleme aldığım Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Hulk adlı yazıda da belirttiğim gibi; Banner ne kadar kontrol sağlarsa Hulk o kadar güçsüzleşir. Bu yüzden evet, Stark’ın Hulk’ı indirmesi beni hiç şaşırtmadı.

İkizler Neden Mutant Değil?

Earth 616’da Scarlet Witch ve Quicksilver birer mutanttır. Ancak filmde Strucker’ın deneylerine gönüllü olarak katılmış ve güçlerine bu şekilde sahip olmuşlardır.

"No More Mutants"

“No More Mutants”

Bunun sebebi, X-Men filmlerinin yayın haklarının 20th Century Fox’ta olmasıdır. Mutant kavramının en derin işlendiği Marvel serisi X-Men’dir. Fakat görünüşe göre Earth 199999’da mutant kavramını rafa kaldırılmış gibi.

Ne Yani? Quicksilver Öldü mü?

Ölmesiyle ilgili düşüncelerimi beyan etmeden önce “keşke” dediğim ve daha önemli olduğunu düşündüğüm bir şeyi belirtmek isterim: Bence Maximoff kardeşlerin neden Strucker’ın deneylerine katıldıkları noktası yeterli anlatılmamış. Evet, filmde çok fazla şey karanlıkta kaldı orası kesin, ama yine de Pietro’nun Ultron’a çocukken yaşadıkları trajediyi sözlü olarak anlatması bence yeterli değildi. Tamam, yönetmen burada o sahneleri seyircinin hayal gücüne bırakmış ama bence bir kaç saniyelik de olsa ikizlerin çocukluk görüntüleri ve o üstünde “STARK” yazan roketi görmek motivasyonlarını anlamak açısından çok güzel olabilirdi. Belki filmin extended versiyonunda olur diye umuyorum.

Ben Pietro'ya bayıldım! Hatta bir çift Adidas alasım geldi hemen!

Ben Pietro’ya bayıldım! Hatta bir çift Adidas alasım geldi hemen!

Pietro’nuın ölmesine gelince. Çizgi roman evrenlerinde bir karakter öldüğü zaman genellikle “Vah yavruum nasıl da öldü!” demek yerine nasıl ölümden geri döneceğini düşünmek gerekir. Bilmem dikkatinizi çekti mi ama filmde hikayeye destek vermeyecek neredeyse hiç sahne yoktu. Her şey olabildiğince kısaltılmıştı. Şimdi hatırlayalım: Sokovia’da geçen savaş sırasında bir anlığına güvenlik görevlileri ateş açmış ve Pietro kolundan vurulmuştu. Ama verdiği tepki sadece “Abi n’aptın ya?” şeklinde olmuştu. Ben bu sahnenin gelişigüzel bir sahne olduğunu düşünmüyorum. Her ne kadar çizgi romanlarda hızlı iyileşme özelliğiyle öne çıkan bir karakter olmasa da, Pietro’nun hızlı metabolizması pekala ölümcül yaralardan kurtulmasını sağlayabilir. Ama benim başka bir teorim var:

Evvelden kaleme aldığım Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Quicksilver‘da da anlattığım gibi: Earth 616’da Quicksilver’ın evleneceği kadın olan Inhumans’tan Crystal’la tanışması ağır yaralı şekilde Crystal tarafından bulunmasıyla olur. Bence Pietro’nun tekrar hayata döneceği film Marvel’in 2019 yılında vizyona sokacağı Inhumans olacak.  Ancak ben biraz da desteksiz atarak teorimi şöyle geliştiriyorum:

Crystal? Bu sen olabilir misin?

Yukarıdaki resimdeki kadın filmde sizin de birden fazla sahnede gözünüze çarptı mı? Bu kadın bir figüran için fazlasıyla şekli şemali düzgün ve dekolteli değil mi sizce de? Bana soracak olursanız bu kadın Crystal’dan başkası değil. Hatta saç modeli bile aynı! Hatta Pietro’nun kendini feda ettiği sahnede kurtarmaya çalıştığı da bu kadının bir yakınıydı. Bu teorimi bir yere kaydedin. Tutarsa “ben demiştim” derim!

Son olarak, Pietro’nun zamanı durdururcasına hızlı değil de bu şekilde daha makul hızlarda koşması bana daha doğru geldi. Hatta arada durup soluklanarak şişen dalağını ovuşturması da harikaydı.

Vision Gerçekten Ultron’u Yok Etti mi?

Bu sorunun cevabından önce, Vision’ın ne kadar başarılı canlandırıldığını belirtmeden bu bölümü yazamayacağımı hissettim. Zaten etrafta bilen bilmeyen ne kadar farklı kişinin yazdığı film kritiği görürseniz görün, hemfikir oldukları yegane konu; Vision’un ne kadar başarılı olduğu. Çizgi romanlar 90’lar sonu, 2000’lerin başında çok büyük değişim geçirdi. Vision gibi, Silver Surfer gibi felsefi yönü güçlü karakterler yerine, eli silahlı ya da pençeli daha karanlık karakterler tercih edildi. Ancak  şimdilerde çizgi roman evrenleri tekrar kendine geliyor ve 70’li 80’li yıllarda çizgi romanlarda insanların nelere değer verdiğini daha iyi analiz eden hikayeler yazıyor. Çok mu konuyu dağıttım? Kusura bakmayın, bir yandan çizgi roman tarihini kaleme alıyorum da. Aklım oraya gidiverdi…

Felsefi karakterimiz Vision.

Felsefi karakterimiz Vision.

Sorunun cevabına gelince; Vision, Ultron’u acaba gerçekten yok etti mi? Muhtemelen bunun cevabını asla bilemeyeceğiz. Belki basitçe dramatik olsun diye, belki de gelecekte Agents of Shield gibi Marvel Sinematik Evreni’nde masada kalan kırıntılarla beslenen yapımlarda karşımıza çıkması amacıyla son kalan Ultron robotunun Vision tarafından yok edilme sahnesi açıkça gösterilmedi. Ha! Bu bir çizgi roman serisi olsaydı, Vision “benzersiz” olduğunu düşündüğü Ultron’u kesinlikle yok etmezdi.

Yorumlar