Avengers: Age of Ultron – Analiz, Tahmin ve Anekdotlar

Hemen başlangıçta belirteyim: Bu yazı filmi izlemiş olanlar içindir. Eğer izlemediyseniz hemen yazıdan çıkın ve film izleme keyfinizi baltalamamış olun! Eğer ki film hakkında spoiler içermeyen bir tanıtım okumak istiyorsanız şöyle bir yazımız da var:

Avengers: Age of Ultron - Bir Süper Kahraman Filmi Nasıl Olmalı?

Bu yazıyı yazmaktaki amacım KESİNLİKLE filmin eleştirilecek yönlerini rasyonelize etmek değil! Sadece çizgi roman bilgim ve geçmişte uzunca bir dönem medya sektörüne hizmet ederken edindiğim deneyimlerle durumun neden böyle olduğunu açıklamaya çalışmak. Sonuçta açıklaması olsa bile size zırva gelen şeyler hala zırvadır. Üzmeyin kendinizi…

Black Widow / Hulk Aşkı Ne Alaka?

Earth 616, yani Marvel’in ana çizgi roman evreninde Hulk’ı sakinleştirmek öyle kolay bir şey değildir. Bunu süper güç kullanmadan başarabilen karakter Bruce Banner’ın aşık olduğu Betty Rose’dur. Hafızanızı biraz zorlarsanız 2008 yılında çekilen, Edward Norton’un Bruce Banner rolünü üstlendiği “Incredible Hulk” adlı filmde Liv Tyler’ın canlandırdığı Betty Rose adlı karakteri hatırlayabilirsiniz. Marvel sazı eline alıp bizzat filmleri çekmeye karar verdiğinde bir Hulk filminin olmazsa olmazı Betty’yi atlamamıştı elbette. Fakat iş Avengers çekmeye gelince işler biraz karıştı.

The Incredible Hulk (2008) – Sahne tanıdık geldi mi?

Dikkatinizi çektiyse film kadrosu “damsız” idi. Ne Iron Man’in sevgilisi Pepper Potts (Gwyneth Paltrow), ne de Thor’un aşkı Jane Foster (Natalie Portman) ortalıkta yoktu. Filmde sadece senaryoya birinci dereceden etki eden kişiler boy gösterdi. Dolayısıyla Hulk’ı sakinleştirme ihalesi Black Widow’a kalmış oldu. Hem ilk filmde Widow, Hulk’tan o kadar korkmuştu ki, muhtemelen daha sonraları korkusuyla yüzleşmek için Hulk’a yakınlaştı ve sonra gönlünü kaptırıverdi.

Korkularıyla yüzleşeyim derken gönlünü mü kaptırdı acaba?

“Korkmuyorum, korkmuyorum, korkmuyorum…”

Peki bu şart mıydı? Mesela Hulk’ı sakinleştirme sahneleri olmasa olmaz mıydı? Zira bir önceki filmde Bruce Banner olayın kontrolünün bir hayli kendisinde olduğunu bence gayet açık bir şekilde ifade etmişti. Bence bu noktada yapımcılar karakterleri derinleştirmek için  fırsatı değerlendirmiş olabilir. Black Widow, Captain America: Winter Soldier’da elden geldiğince derinleştirilmişti. Bence iyi de olmuştu. Ayrıca az sonra detaylıca değineceğim gibi, Hulk’ın ekipten ayrılmasına zemin hazırlamaya çalışmış da olabilirler.

Scarlet Witch’in Etkisi Altındayken Gördükleri

Wanda yani Scarlet Witch, Hawkeye hariç tüm Avengers’ın zihnini bulandırıp bazı görüntüler görmelerine sebep oldu. Sırasıyla gidelim:

Captain America’nın bana soracak olursanız en büyük korkusu, savaşın bitmiş olmasıydı ve gördüğü rüyada bununla yüzleşti. Dikkatinizi çektiyse, herkes emeklilikten bahsederken onun öyle bir derdi hiç yoktu. Bilmem farketmiş miydiniz, ama Captain America: First Avenger filminde bile bu durum vurgulanmıştı.

Ne savaş bitiyor mu? O zaman bana da müsaade...

Captain America: First Avenger 2012 – Captain’ın son sahnesi.

Filmin sonunda Captain kendi canı pahasına tehditi ortadan kaldırmıştı. Her ne kadar o sahneler filmde kendini feda etmiş gibi gösterilse de, bence artık savaşın olmadığı bir dünyada yeri olmadığı mesajı veriliyordu. Ne de olsa Captain America bir süper asker deneyinin sonucu ve düz bir mantıkla bakacak olursak, asker dediğin savaşmak için vardır. Dolayısıyla rüyasında büyük aşkı(!) Peggy Carter’ı gördüğünde de öyle çok bir heyecan yapmadı.

Thor’un gördükleri oldukça karmaşıktı. Ama zaten her ne kadar Avengers’la çalıştığı dönemlerde dünyada takılıyor olsa da, Thor’un dünyası da karmakarışıktır. Pekala… En azından bizim algımıza göre diyelim. Şöyle ki bence gördüğü rüya 3. Thor filmi olan Ragnarok’u temsil ediyordu. Bilmeyenler için; İskandinav mitolojisinde Ragnarok, Asgard’da gerçekleşecek bir kıyamettir ve Odin, Thor, Loki de dahil olmak üzere tüm tanrıların ölümüyle sonuçlanacağı rivayet edilir. Velhasıl, eğer ki Thor 3. filmde Ragnarok sırasında ölecekse, 2018 yılında gösterime girecek olan Infinity War’da yer almayacak olabilir. Bunun sebepleri hakkında az sonra açıklayacağım bir bir teorim var.

Büyük versiyon için resmin üstüne tıklayın.

Büyük versiyon için resmin üstüne tıklayın.

Earth 616’da Ragnarok gerçekleşmiştir. 2004 yılında The Mighty Thor #582 – 587 sayıları arasında yayınlanan Ragnarok, ülkemizde Gerekli Şeyler tarafından Türkçe olarak yayınlanan “Avenges Dağıldı” adlı hikayenin de giriş bölümü olarak nitelendirilmektedir. Ragnarok’u okumak mı istiyorsunuz? Panik yapmayın, eminim 3. Thor filmi yaklaşınca bu hikayeyi de Türkçe olarak raflarda göreceğimize eminim.

Iron Man’in gördüklerini yorumlamak nispeten daha kolay. Bir önceki yazımda da belirttiğim üzere, insanlığın evrende yalnız olmadığını öğrenmek Tony Stark için büyük bir travma oldu. Hatta travma sonrası stres bozukluğu çektiği, 2013 yapımı Iron Man 3 adlı filmde detaylıca anlatılmıştı. Stark, kendini bu uzaylı tehditlerine kalıcı çözüm bulmaya adadı, ancak bu yüzden de Ultron’un yaratılmasına sebep oldu.

"Yaa sen benim yapay zekama neden saygı göstermiyorsuuun?"

“Yaa sen benim yapay zekama neden saygı göstermiyorsuuun?”

Filmin ilerleyen dakikalarında Scarlet Witch’in de beyan ettiği gibi; bunu düzeltmek için “ne gerekiyorsa” yapacaktı. Dolayısıyla Stark’ın yüzleştiği şeyin aslında kendi egosundan başka bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Hollywood filmlerinin kullanmayı çok sevdiği “tanrıyı oynamak” hatasını film boyunca bir değil tam iki kere yapıyor! Kaldı ki ikincisinde Thor müdahale etmese belki de yine korkunç bir sonucu olacaktı. Kim bilir?

Gelelim Black Widow’a. Natasha’nın gördükleri, soğuk savaş döneminde, çocukluğundan itibaren aldığı Black Widow Programı adlı eğitimden sahnelerdi. Şimdi Earth 199999’da, yani Marvel Sinematik Evreni’nde bu durum nasıl yorumlanacak bilmiyorum, ama Earth 616’da Natasha 1928 doğumludur! Yani 87 yaşında! Rüyasında şiddet dolu sahneler yanında gördüğü bale sahneleri ise tüm Black Widow’lara ortak olarak yüklenen Bolşoy Operası’nda eğitim aldıklarına inandırıldıkları sahte anılardır.

Agent Carter'ın ilk sezonunda Bridget Regan'ın canlandırdığı Dottie Underwood adlı Black Widow.

Agent Carter’ın ilk sezonunda Bridget Regan’ın canlandırdığı Dottie Underwood adlı Black Widow.

Earth 199999’da geçen bir diğer Marvel yapımı olan 40’ların sonunda geçen Agent Carter adlı dizide Dottie Underwood adlı bir Black Widow’a yer verildi ve eğitim süreçleriyle ilgili oldukça detay verildi. Eğer hala izlemediyseniz, hatta daha kötüsü haberiniz dahi yoksa Agent Carter dizisi için Zamanında yazdığımız şu yazıyı okumanızı öneririm:

Marvel'in Agent Carter'la Femme Fatale Açılımı

Hawkeye, bildiğiniz gibi Scarlet Witch’in zihin bulandırma tuzağına düşmediği için onunla ilgili bir görüntü göremedik. Bruce Banner’ın da ne gördüğünü ve o derece saldırganlaştığını kim bilir? Sitemizde Hulk’ın geçmişiyle ilgili bir yazı var. İncelerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Yorumlar