Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı – Neden Filmi Yetersiz Buldum?

Artık yazının sonlarına geliyoruz, demek istediğim aklınızda canlanmış olmalı. Hikayenin çok gri noktaları var, fakat bu gri noktalar sadece gri nokta bırakılsın diye varlar. Yazının başında dediğim gibi, Kaptan Amerika’nın liderlik vasıflarıyla çözemeyeceği bir sorun değildi bu. Ben Tony ve Steve’i birbirlerine zıt iki kutup, taraf seçilecek yan olarak göremedim film boyunca… taa ki sonuna kadar. Sonunda da dediğim gibi, Kaptan Amerika durumu yalnızca daha da kötüleştirdi. Ağzımda kötü bir tat bıraktı.

Yani bu adam da Amerikan ikonu.

Yani bu adam da Amerikan ikonu.

Filmin sonu bağlanmıyor, yasa hala var, kahramanlar hala bölünmüş durumda, Kaptan Amerika da aldığı kararların hiçbirinin sonuçlarına katlanmıyor. Ne bileyim, psikolojik durumlar, ikilemler yaratmak zor değil.  Nolan’ın Batman filmlerinin ardından süper kahraman filmlerinin sanat değeri ortaya çıktı. Man of Steel ve BvS’de iyi kötü bunu devam ettirmek istiyorlar. Yalnızca vurdu-kırdı olmasın, biraz da semboller, politik alt mesaj olsun, psikolojik çıkmazlar olsun… Farklı filmleri olsun istiyorlar. Civil War, bana monoton bir Marvel filmi gibi geldi. Star Wars’a da laf edildi, hiç farklı bir şey denememişler diye… Aynısı burada da geçerli. Aman Tony çok kötü gözükmesin, aman Kaptan politik bir duruşa sahip olmasın. Ellerini çok korkak alıştırmışlar.

Filmin sonunda olmasını istediğim.

Filmin sonunda olmasını istediğim.

Filme gidin, filmi izleyin günün sonunda. İzlerken sıkılmadım, eğlendim. Bir daha izler misin? diye sorarsanız cevabım hayır. BvS’yi iki kere izledim, ikinci izleyişimde daha çok eğlendim, fakat Civil War’da öyle tekrar izlemek istediğim bir sahne, tekrar görmek istediğim bir karakter yok. Daha fazla Örümcek-Adam görmek istesem, fragman açıp izlemek cüzdanıma iyilik olur. Kısacası, rekabet Marvel’ın gözünü kör etmiş. Film, Marvel’ın güç gösterisi ve lakin “kötü adam” uyarlama konusundaki başarısını bir kez daha gösterdi. Film, Warner Bros’a yapılan bir uyarı gibi, o yüzden içi boş. İşin özünde BvS de Marvel’a karşı bir hamleydi, fakat adamlar boş bir film çekmek istememişler (başardılar veya başaramadılar, orası size kalmış). İzlediğimiz onca MCU filminden sonra Avengers: Age of Ultron ve Civil War’un gerçekten parmakla gösterilecek hataları var, bu adamlara ne oluyor? Çıtayı bu kadar yükselttikten sonra aldıkları bazı kararlar göze batmaya başladı.

Yorumlar