Marvel Sinematik Evreni ve Karakterlerin Film Hakları

Duymayan kalmamıştır herhalde, geçtiğimiz günlerde Marvel stüdyoları Spider-Man’in film haklarının bir kısmını Sony’den aldığı ve ortaklaşa yeni bir Spider-Man filmi çıkaracağıyla ilgili bir haber yaptı. Şu an hâlâ bu haberin artçı şoklarını yaşıyoruz. Marvel Sinematik Evreni karakterlerinin film hakları karmaşasıyla ilgili, burada geçen hafta yayınlamak üzere bu yazıyı hazırlamış, fakat bilgisayarım cortladığı için ertelemek zorunda kalmıştım. Bu sayede daha güncel ve daha kapsamlı bir yazı hazırlama imkanı edindim.

Öncelikle Marvel karakterlerinin film hakları durumu, geçen haftaya kadar nasıldı ona bir göz atalım. Benim bu konuyu araştırıp böyle bir yazı hazırlamama sebep olan şey, şu basit sorulardı: Yahu şimdi bu Chris Evans nasıl hem Captain America’yı hem de Fantastik Dörtlü’deki Jonathan Storm’u canlandırabiliyor? İkisi de Marvel karakteri değil mi? Aynı evreni paylaşıyorlar, ya karşılaşırlarsa?

spidey1

İki karakter aynı evreni paylaşsalar da, aynı sinema evrenini paylaşamıyorlar! Durum şöyle gelişiyor: 1990’lı yıllarda Marvel Comics, karakterlerinin film haklarını çeşitli şirketlere satıyor. Universal Pictures, 20th Century Fox, Sony Pictures, Lions Gate, Artisan gibi şirketler, karakterlerin büyük çoğunluğunu satın alıyor. Daha sonra 20th Century Fox, 2000 yılında bir X-Men filmi yapıyor ve müthiş başarı sağlıyor. Bunu Sony’nin (Columbia Pictures olarak) 2002 yılındaki Spider-Man başarısı takip ediyor.

Bunun üzerine Marvel adeta bir “Oğlum, n’aptık biz, topla topla kalanını topla çabuk!” efektiyle, satmış olduğu bütün karakterlerin film haklarını geri satın almaya başlıyor ve Marvel Studios ismiyle kendi film stüdyosunu kuruyor. Marvel Cinematic Universe (MCU, Marvel Sinema Evreni)’u inşa etmeye başlıyor. Tabi hepsini alamasa da, 2012 yılında bir Avengers filmi çıkaracak kadarını satın almayı başarıyor. Spider-Man ve Wolverine Avengers üyeleri olsa da, Sony ve Fox onları satacak kadar çılgın olmadığı için Marvel o karakterleri filmine ekleyemiyor.

2014 yılı itibariyle Marvel karakterlerinin film hakları resimde görüldüğü şekilde idi.

marvel1

Kümelerin kesiştiği yere bakarsak; Scarlet Witch ve Quicksilver’ın Marvel ve Fox stüdyaları arasında kaldığını görürüz. X-Men ve tüm düşmanları, yan karakterleri Fox’a; Avengers ve tüm düşmanları, yan karakterleri ise Marvel’a ait. Scarlet Witch ve Quicksilver hem X-Men düşmanı, hem de Avengers üyesi oldukları için iki stüdyo da onları ortak kullanabilir. Fakat film esnasında karakterlerin söyleyebileceklerinde kısıtlama var. Bir Avengers filminde Scarlet Witch ve Quicksilver, mutantlardan ya da babalarından söz edemezler ve bir X-Men filminde de, Avengers üyelerinden söz edemezler. Bu arada iki karakteri de farklı oyuncular canlandırmak zorunda.

Yorumlar