Derdi Müzik Olan Animeler #1 – Beck

Bu anime uzun süreden beri ilgimi çekiyordu ama o dönemlerde İngilizcem yetersizdi ve Türkçe çevirisi yoktu. İngilizcem gelişince izlemeye koyuldum ve beklediğime fazlasıyla değen bir animeyle karşılaştım. Rock müzik anlatan bir animenin temasını bu kadar iyi işleyeceğini tahmin bile edemezdim.

Tanaka Yukio -takma adı Koyuki-, 14 yaşında ve hayatında yön bulamamış bir gençtir. Günleri sıkıntılı bir biçimde geçerken, sokak çocuklarının uğraştığı garip görünüşlü bir köpeği kurtarır ama köpeklerle iletişimi sıkıntılı olan karakterimiz köpek tarafından yaralanıp bir direğe tırmanır. Tam bu sırada köpeğin sahibi Ryusuke yardımına yetişir. Ryusuke ona teşekkürlerini sunar ve yaralarını sarması için bir paket mendil verir. Bu olayın şokundan çıkamayan Koyuki oradan hemen ayrılır.

Normalde pop müzik haricinde hiç bir şey dinlemeyen Koyuki, bir gün okul arkadaşı Izumi’nin isteği üzerine canlı Rock müzik dinlemeye gider ve bu olay sonucunda tüm müzik zevki değişir. Eski pop dinleyicisi Koyuki artık Rock müziğe merak salmıştır. Sonraki günlerde Ryusuke ile yeniden karşılaşan Koyuki onunla konuşmaya başladıktan bir süre sonra Ryusuke’nin kendisine armağan ettiği gitarı alır ama nasıl çalacağı konusunda bir fikri yoktur. Bunun üstüne çalıştığı matbaanın sahibi Saitou-san yardımına koşar ve ona gitar öğretmeye başlar. Koyuki gitar öğrenmekle kalmayıp Ryusuke’nin kurduğu Beck isimli grupta kendisini bulacaktır.

beck1

Soldan sağa doğru: Kenichi Saitou, Izumi Ishigoro, Yoshiyuki Taira, Yuji “Saku” Sakurai, Ryūsuke “Ray” Minami, Maho Minami, Tsunemi Chiba ve Beck.

Karakterler (Soldan sağa doğru)

Kenichi Saitou

(Seslendiren Japonca: Porche OKITE, İngilizce: R.Bruce ELLIOT)

Saitou-san, eski olimpik yüzücü şimdiyse bir matbaa dükkanı işleten, eski İngiliz Rock müziğine ve kadınlara düşkün bir insandır. Ana karakterimiz Yukio’ya gitar ve yüzme öğretmesinin yanında bir süre yarı zamanlı iş de vermiştir.

Izumi Ishigoro

Seslendiren Japonca: Miki Maruyama, İngilizce: Colleen CLINKENBEARD

Koyuki’nin çocukluk arkadaşı ve çocukluk aşkı olan kişi. Kendisi aynı zamanda Koyuki’yle rock müziği tanıştıran kişidir.

Yoshiyuki Taira

Seslendiren Japonca: Kenji NOJIMA, İngilizce: Jerry JEWELL

Beck’in inanılmaz yetenekli bassisti. Grubun müzik camiasında en çok tanınan üyesidir. Musicman Stingway 4 telli bas gitar kullanır. Bas gitarla yaptıklarını dinleyince siz de kendisine benim gibi hayran olacaksınız.

beck3

Yoshiyuki Taira

Yuji “Saku” Sakurai

Seslendiren Japonca: Johnny Yong BOSCH, İngilizce: Tooru NARA

Beck’in bateristi. Koyuki ile okulda tanışan Saku onun aracılığıyla bateristsiz Beck’in imdadına yetişecektir. Çok kısa süre bateri çalmasına rağmen işinde iyidir.

Yukio “Koyuki” Tanaka

Seslendiren Japonca: Daisuke NAMIKAWA, İngilizce: Greg AYRES

Ana karakterimiz. Beck’te ritim gitar çalar. Bir de bazı şarkıları kendisi söyler. Başta işinde iyi olmasa da zamanla kendisini fazlasıyla geliştirir ve beklentileri karşılar. Sırasıyla Epiphone Les Paul,Gretsch White Falcon ve Fender Telecaster kullanmıştır. Bir de Ryusuke’nin kendine armağan ettiği klasik gitarı vardı ama kendisini sahnede kullanmamıştır.

Ryūsuke “Ray” Minami

Seslendiren Japonca: Yuuma UENO, İngilizce: Eric VALE

Dışarıdan tembel,umursamaz vs. bir görüntü verse de gerçekten yetenekli bir gitarist olan Ray Beck’in kurucusu ve solo gitaristi olan kişidir. Elinde sürekli Les Paul türevleri bulunan Ryusuke Les Paul Standart Edition, Lucille(Bu konuya sonradan değineceğim), Les Paul Custom Edition kullanmıştır.

Maho Minami

Seslendiren Japonca: Miho SAIKI, İngilizce: Brina PALENCIA

Ryusuke’nin kız kardeşidir kendileri. Ses olarak bence Koyuki’yi de Chiba’yı da geçer özellikle Moon On The Water’ı Maho’nun sesinden dinlemelisiniz.Hayran olacağınıza garanti veriyorum. Anime boyunca grubumuz Beck ile sürekli gözükmektedir kendileri. Ama bunun sebebinin Ray mi yoksa Koyuki mi kendiniz karar verin.

beck4

Maho Minami

Tsunemi Chiba

Seslendiren Japonca: Shintarau OOHATA  İngilizce: Justin COOK

Grubumuzun punk-rap tarzı vokallerini üstlenen aşırı enerjik vokalistidir kendileri. Aynı zamanda kara kuşak karatecidir kendileri. En büyük idolü Jimi Hendrix’tir. Her zaman Koyuki’nin başını dertten kurtaran kişidir kendileri.

…ve Beck

Seslendiren Japonca: Inu, İngilizce: Dog

Resmin en önünde duran köpek.Sahibi Ryusukedir. Kendisinin garip görünüşü hakkında pek bir şey bilinmese de grubumuz ismini kendisinden alır. Bu sebeple grubun maskotudur kendileri.

1

Beck Hakkında Yayınlar

Anime

6 Ekim 2004-30 Mart 2005 aralığında 26 bölümden oluşan TV Tokyo’da Osamu Kobayashi tarafından yönetilmiş Madhouse yapımı bir anime. Devam etmemesinden dolayı istenilen maddi başarıyı gösteremediğini varsayabiliriz. Bu noktada diyebileceğim tek şey kalitesi ile maddi başarısının ters orantılı olduğunu söylemektir.

Manga

Harold Sakushi tarafından Monthly Shounen Magazine’de Kasım 1999-Nisan 2008 arasında yayınlanmış yapım. Animede manganın sadece üçte birlik kısmı anlatılmıştır. Devamında olanları merak edenler mangayı 30. bölümünden itibaren okumaya başlayabilir; ki “müzik mangası olur mu?” önyargısına rağmen okumanızı tavsiye ederim.

Live Action Filmi

Bu film hakkında hiç bir açıklama yapmıyorum. Sadece uzak durun. Pişman olmayacaksınız. Film ost’sinden sadece Evolution ile Moon Beams’i dinleyebilirsiniz. O kadarı ile yetinin.

beck5

1- Beck: Animation Beck Soundtrack

Beat Crusaders’ın animede ki karakterleri seslendiren kişilerin vokalleriyle beraber hazırladığı ve müziklerin animedeki hallerini dinleyebildiğiniz albüm. 21 Mart 2005 tarihinde DefStar etiketiyle çıkmıştır. Şahsi olarak animedeki müziklerin bu albümdeki hallerini daha çok beğenirim.

2- Keith: Animation Beck Soundtrack

Animedeki müziklerin orjinal hallerini dinleyebildiğiniz albüm. 21 Mart 2005 tarihinde diğer ost Beck ile beraber DefStar etiketiyle çıkmıştır. Animedeki bazı şarkılar da sadece bu albümde yer alır.

beck2

3- Açılış ve Kapanış EP’leri

a) Beat Crusaders – Hit in the USA

Animenin açılış müziğinin single’ı. Açılış müziği haricinde iki tane “eh işte” tadında parça da içeriyor. 20 Ekim 2004 tarihinde DefStar etiketiyle piyasaya çıkmıştır.

b) Meister – Above The Clouds

Animenin ilk kapanışı olan muazzam parça My World Down haricinde ismini EP’ye veren garip ama bir o kadar güzel bir parça olan Above The Clouds’u barındıran iki şarkılık tadımlık EP Sony Music Distribuiton etiketiyle 26 Kasım 2004 tarihinde çıktı.

4- Greatful Sound: Tribute to Beck

Beck adına yapılmış 15 Kasım 2002 tarihinde çıkmış albüm. Açıkçası varlığının nedenini dahi bilmediğim ortalama bir albüm ama adından bahsetmemek olmaz.

5- Beck: The Movie Soundtrack

Beck’in filminin müziklerinin barındığı 15 Eylül 2012 tarihinde Sony Music Entertainment etiketiyle çıkmış albüm. Filmin tek güzel şeyleri olan Moon Beams ve Evolution şarkılarını barındırır.

Oyun

Hiç oynamadım ama değinelim. 31 mart 2005 tarihinde Playstation 2 konsoluna çıkmış bir Sun-Tec yapımı. Bütün bilgim bu kadar.

Gitar

İşin ilginçleşmeye başladığı kısım. Fender’in Japonya ayağı Beck’e hitaben iki tane signature gitar yapmışlardır. Fender Telecaster ve Fender Mustang’in Beck signature versiyonları. “Mustang ne alaka?” diyenleri mangaya alalım. Bir de animede geçen Lucille de animeden sonra yapılmıştır ama bu signature değil custom made’dir.

3

Kişisel Yorum

Bir kere müzikler bu tarz bir animeden bekleneni fazlasıyla karşılıyor. Özellikle My World Down ve Moon On The Water öne çıkan parçalar. Çizimler -özellikle enstruman çizimleri- günümüz için bile iyi sayılabilecek düzeyde. Konu işlenişi kabul ediyorum ki başlarda yavaş. Ama zaman içerisinde temposunu iyice oturtup neden iyi bir anime olduğunu ortaya koyuyor. Yavaş işlenişi hikayenin anlatım tarzına da bence gayet uyumlu olmuş. Hedef kitle olarak herkese hitap etmiyor ama Rock müzik sevdalıları mutlaka göz atması gereken bir anime. Gitarlara değinirsek. Anime de gösterilen gitarların biri hariç hepsi gerçek hayatta da var olan gitarlar ki bu da animeyi çekici kılan öğelerinden biri. Yani eğer animede gördüğünüz bir gitarı istiyorsanız gidip kendiniz alabilirsiniz. Bu gerçekçilik kısmı sadece Lucille’de bozuluyor. Yukarıda değindiğim üzere 7 kurşunlu bir Les Paul yapıldı ama Lucille denen gitar modeli orjinalinde şekil olarak animedekine zerre benzememektedir ve Sonny Boy tarafından değil BB King tarafından kullanılmaktadır.

Peki sonuç olarak bu anime izlenmeli mi? EVET. Mangası okunmalı mı? KESİNLİKLE. Filmi izlenmeli mi? KESİNLİKLE HAYIR.

Bu yazı, "Derdi Müzik Olan Animeler" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar