Drifters: Orta Dünya Hortladı! Yeni Bir Efsane mi Doğuyor?

Öncelikle ”yeni bir efsane mi doğuyor?” başlığı çoğu anime sever için biraz iddialı gelebilir. Ama çok sevdiğimiz konuları farklı bir şekilde harmanlamış olması büyük bir potansiyel vaat ediyor insana. Drifters animesinin yeni başlamış ve ilk sezonu bitmemiş olmasına rağmen, kendine has konusuyla sadık bir izleyici kitlesine sahip olduğunu söylesem hiç de haksızlık etmiş olmam. Tabi ki bunların yanında Kouta Hirana gibi çok başarılı bir manga yazarının elinden çıktığı için ayrı bir heyecan duymamak elde değil.

Hellsing’in başarılı yazarı Kouta Hirana’nın 2009’da yazmaya başladığı Drifters mangası nihayet 2016 yılında anime olarak yayınlanmaya başlandı. Konusuna birazcık bakacak olursak; Shimazu Toyohisa, Sekighata Savaşına karışmış iken Ii Naomasa’ya ölümcül şekilde yaralamayı başarır, ancak kendide bu esnada kritik şekilde yaralanır ve ölür. Her şey aslında öldükten sonra başlar, nasıl mı?

Murasaki

Shimazu Toyohisa öldükten sonra kendini araf diyebileceğim bir yerde, bir masanın karşısında gözlüklü bir adama (Murasaki) bakarken bulur. ”Ben neredeyim?, burası neresi?” gibi sorularla boğuşurken bir anda başka bir dünyaya  transfer edilir. Bu yeni dünyaya yarı ölü bir halde gelen Toyohisa’yı bulan Elfler onu Drifter adını verdikleri diğer insanlara götürürler. Yaraları sarıldıktan sonra kendine gelen Toyohisa, daha kafayı toplayamadan karşısında neredeyse 20 sene önce ölmüş olan Oda Nobunaga ile, 400 küsur sene önce ölmüş olan Nasu no Youichi’yi görmesiyle kafasının karışıklığı daha da artar.  Hemen şunu hatırlatayım bu üç karakterimizde gerçekte yaşamış olan tarihi kişilerdir.

  • Shimazu Toyohisa: 1570 yılında doğup 1600 yılında Sekigahara çarpışmasında ölen, Shimazu klanından bir samuraydır.
  • Oda Nobunaga: 1534 – 1582 yılları arasında yaşamış efsane Japon generali. Dönemin japonya’sının feodal yapısını değiştirip tek yönetim altına toplamaya girişen ve tamamlayamasa bile büyük ölçüde başarıya ulaşan ilk kişidir. kendisinden sonra gelenler bu hayali tamamlamıştır.
  • Nasu no Youichi:  Üstteki iki tarihi kişilikten de eski, Minamoto klanından bir samuraydır. Yashima savaşındaki başarısıyla efsaneleşmiştir. dalgalarla boğuşan bir geminin üstünde karşı gemideki düşmanları tek atışla indirebilen bir savaşçı olduğu söylenir. Kesin olmasa da 1232 yılında öldüğü düşünülmektedir.

Sırasıyla; Nasu no Yoichi, Shimazu Toyohisa, Oda Nobunaga

Drifters Hakkında

Gerçek hayatta yaşamış olan tarihi karakterlerin öldükten sonra Araftan Orte İmparatorluk denilen yere geçmeleriyle hikaye başlar. Drifters’lar aslında iyi tarafı temsil eder ve amaçları yine onlar gibi Araftan Orta Dünya’ya gelen Ends’lerle mücadele etmek ve onların başı olan Black King (Kara Kral) yenmektir. Peki kim bu Drifters’lar? Aslında animede birçok tarihi karakteri görmek mümkün. İlk üç baş kahramandan bahsettim zaten diğer Drifters’lar bazıları şunlar;

  • Hannibal Barca: MÖ 247 ile MÖ 183  yılları arasında yaşamış Sami ırkından gelen Kartacalı politikacı ve general. Hannibal; tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biridir. “Stratejinin Babası” olarak bilinir. Roma’nın en büyük düşmanı olarak II.Pön Savaşı’ndaki başarılarıyla tanınmıştır. Filleri içeren ordusuyla İber Yarımadsı , Pireneler ve Alpler’den kuzey İtalya’ya girmiş ve Romalıları birkaç önemli savaşta yenmiştir. Ayrıca en büyük düşmanı ve rakibi Afrikalı Scipio’dur

Yorumlar