Efsane Animenin İdare Eder Bir Adaptasyonu – Ninja Scroll: The Series

2003 yılında Madhouse Stüdyo tarafından 13 bölüm olarak, piyasadaki yerini almış olan eski bir ninja hikayesi, Ninja Scroll: The Series. Var olan bir hikayenin, yeni bir adaptasyonu diyelim. Bu serinin esin kaynağı; kendisinden on sene önce yayınlanmış olan Ninja Scroll adlı, bir çoğumuzun sevdiği bir anime film. Yine de biz, elimizdeki malzemeye geri dönelim:

“Nereye gidersen git insanlar insan, gökyüzü gökyüzüdür.”

Kutsal Ejder Taşı. Herkes bu taşın peşinde (niyeyse) ama ona kim sahip olacak? Birbirini günahları kadar ancak sevebilen iki ninja klanının, bu taş için verdikleri ölüm kalım savaşını anlatıyor Ninja Scroll the Series. Sürekli birileri ölmekte… (Savaşın doğal sonucu ne de olsa!)

ninjaScroll2

Jubei Kibagami (tırnak içindeki sözün sahibi kendisi) işinin ehli, karizması üst düzeyde bir kılıç ustasıdır. Hiç bir şeye ya da kimseye bağlılığı yoktur. Gökyüzünü seyrederken uykuya dalmayı çok sever (keyfe bak). Yolunun bir köye düşmesi ile hayatının akışı kendi isteği dışında hızlanır. Kendisi ile ilgisi olmayan kişi ve olaylar ile başı derde girer. Nedeni ise kendisi için önemli olan birine verdiği söz üzerine, bir kızı aramasıdır. Vermesi gereken sözün bunca belaya neden olacağını bilmeden arayışına devam eder. Ancak bu sırada, başta söylediğimiz, bu düşman klanlar arasındaki savaşta bulur kendisini.

Shigure adındaki kızımız ise, köyünün başına gelenlerden sonra ormanda kendini bilmeden, sadece hayatta kalmaya çalışmaktadır. Ormanda dolaşırken karşısına çıkan yaşlı keşiş Dakuan (Takuan? tanıdık geldi şimdi) ve genç -beceriksiz- hırsız Tsubete ile yolculuğuna devam eder. Devam eder ve sonunda Shigure ile Jubei karşılaşırlar ve işler iyice içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar.

ninjaScroll1

Bu kovalamaca içinde; Kibagami’nin karşısına çıkan ve ona engel olmaya çalışsa da, aslında ölüme doğru yol alan ninjalar var. Hiruko klanın Işık Prensesini bulma çabaları ve Kimon klanının taş arayışı da hikayenin bir başka kısmı. İşin içinde bu kadar çok ninja olunca haliyle hepsinin kendine has teknikleri var tabi. Kimisi örümceğimsi şekillere girerken, bir diğeri de ağaç dallarına dönüşüyor. Anlayacağınız eli ayağı düzgün adam çok az.

Şimdiki dönemde yayınlanan görsel kalitesi yüksek olan serilere nazaran çizimleri eski (kime göre neye göre tabi) görünse de, hikaye olarak bir çok seriden daha iyi. O eski moda görselleri seven benim gibi anime severler, izlesinler diyeceğim ama zaten izlemişlerdir. O zaman, sıra izlemeyenler de.

Yorumlar