Efsane Sona Eriyor – Dragon Ball GT

Dragon Ball GT, maymun kuyruklu ve acayip garip bir çocuk olan Son Goku’nun maceralarının son demleridir. Bugüne kadar Dragon Ball’da Goku’nun çocukluğunu, Z’de ise yetişkinlğini gördük. Şimdi ise sıra GT’de Goku’nun çocukluğunu görmeye geldi. Yanlış okumadın sevgili okur, Goku tekrar çocuk oluyor. Sevemediğim kısımda bu, ellerinde malzeme kalmadı da “Biz Goku’yu tekrar çocuk yapalım, bi de böyle deneyelim.” diye mi düşündüler acaba? Bana sorarsanız ilk arcları zorlama ve keyifsizdir. Devam arcların da kendini bi nebzede olsa da toplayarak izlemeye değer olmuştur. Lafı fazla uzatmadan; Son Goku’nun son maceralarına gelin birlikte göz atalım.

Lanetli Ejder Topları

Son Goku, artık elli yaşına gelmiştir. Kendi evi gibi takıldığı Kami’nin tapınağında, etrafı dolaşırken eski günlerden bir düşmanla karşılaşır. Karşılaştığı kişi, bugüne kadar ne yaptıysa eline yüzüne bulaştırmış olan Pilaf’tır. Pilaf, tapınağa sızmış ve normalde farklı gözüken ejder topları çalıp, Goku ile karşılaştığında ise “Keşke ufacık olsan da seni ayağımın altında ezebilseydim” demesiyle, dileği gerçek olur. Goku biyolojik olarak on iki yaşına geri dönmüştür. Fakat kullanılan ejder topları, bir zamanlar eski Kami’nin yaratıp kullanmayı yasakladığı toplardır.

dBGT1

Bu toplar kullanıldıklarında evrenin dört bir yanına dağılır ve bir yıl sonra bir araya getirilmezlerse, kullanıldıkları gezegeni yok eder. Durumu öğrenen Goku, soluğu Bulma’nın yanında alır. Bulma’dan evreni gezmek için bir uzay gemisi ister. Bulma, uzay gemisini verir fakat Goku’nun yanına gemiyi kullanmayı bilen biri lazımdır. Vegeta ve Bulma’nın oğlu Trunks, Goku ile gitmeye gönüllü olur. Gemi kalktıktan sonraysa kaçak yolcuları olduğunu fark ederler. Bu kaçak yolcu Son Gohan’ın kızı Pan’dan başkası değildir.

Son Goku, Trunks ve Pan’ın ejder toplarını aramak için uzayda seyahate çıkmalarıyla macera başlamıştır. Tüm seri ejder toplarının peşinde geçecek gibi görünse de, aslında ejder topları en küçük tehdittir. Bir zamanlar Saiyan ırkıyla aynı gezegeni paylaşan ve Saiyanlar tarafından vahşice yok edilen Tuffle ırkının son üyesi intikam için geri dönmüştür. Kral Tuffle’ın genlerinden üretilen deney ürünü çocuk, yıllar sonra Dr. Myuu adında dahi ve bir o kadar da çılgın bilim adamının eline geçer. ( Arkadaş ne bu Gokugillerin dahi ve çılgın bilim adamlarından çektiği? )

Dr. Myuu bu küçük Tuffle’a ‘’Baby’’ adını vermiştir. Yıllarca uygun koşullarda hayatta tutmuş ve kendini babası gibi görmeye başlamıştır. Fakat, Baby uyandığında olaylar hiç de beklediği gibi gitmemiştir. Baby, Saiyan ırkına olan nefreti ve öfkesiyle cayır cayır yanmaktadır. Dr. Myuu evlat beklerken, aslında tüm dünya’nın nur topu gibi yeni bir düşmanı olmuştur.

Baby

Baby

Karakterler

Pan: Son Gohan ve Videl’in kızı olan çeyrek Saiyan’dır.

Trunks: Vegeta ve Bulma’nın oğludur. Z savaşçılarının en güçlülerinden sayılan Trunks, süper saiyan’a dönüşebilir. Aynı zamanda Z serisinde geçmişe giderek Frieza’yı ikiye bölmüştür.

Baby: Tuffle bilim insanlarının Tuffle kralından aldıkları gelenlerle yaratılan, Dr. Myuu tarafından hayata döndürülen deney ürünüdür.

Goten: Goku ve Chi Chi’nin ikinci oğludur. Süper saiyan’a dönüşebilse de, en güçlü formu Trunks ile birleştiğinde ortaya Gotenks’tir.

Uub: Majin Buu yenildikten sonra Goku’nun dileği üzerine insan olarak reenkarnasyon olmuş halidir. Goku’dan eğitim alır ve Z savaşçılarından sayılır.

Giru: Maceraları sırasında Pan ile arkadaş olmuş küçük robottur. Ejder radarını yediği için ekibin yeni ejder radarı olmuştur.

Dr. Myuu: Yaptığı makine mutantlarla ordu kuran dahi bilim adamıdır. Son projesine ‘’Baby’’ adını vermiştir.

DBGT2

Manga

Önceki iki serinin aksine Dragon Ball GT mangadaki orijinal hikayeye doğrudan bağlı değildir. Mangada farklı olan kısımlar, flashbackler mevcuttur. Animede “filler” bölümlere yer vermemek için bu tarz bir yöntem izlemişler herhalde. Z’de olduğu gibi İngilizce dublaja el atan Funimation yine rahat durmamış repliklerle oynamıştır. Bir de unutmadan Dragon Ball GT: A Hero’s Legacy isimli tv özel bölümü vardır.

Yazı Sonu Değerlendirmesi

Her güzel şeyin olduğu gibi, Dragon Ball serisininde sonuna geldik. GT diğerlerine göre biraz vasat olsa da içimde yine de bir burukluk oluşmuştu. Ucundan bir göz atmak isterseniz tereddütte kalmadan izleyin. Yeni serilerde buluşmak üzere…

Yorumlar