Mushishi – Mistik Bir Yolculuk

Önce bir ses…
Bizlere bir şeyden bahsediyordu.
Bu dünyanın görülmeyen yüzünden…
Yani Mushi’lerden…
Sonra ise bir şarkı…
Yolculuğa dair…
Devamında kuş sesleriyle dolmuş bir ormanda
Tahtadan bir sırt çantası taşıyan bir adam
Bir Mushishi
İsmi Ginko olan

Bütün hikaye böyle başlıyordu. Ya da hikayeler demek daha doğru olur. Bu anime sıradan animelerin aksine her bölümüne bir hikaye sığdırmayı başarmış ve buna rağmen bütün hikayeler bir bütün içerisinde sunuluyor. Neyden mi bahsediyorum? Bu sorudan önce cevaplamam gereken birkaç soru var.

mushi1

Mushi Nedir?

İlk olarak “Mushi nedir?” sorusuyla başlamalıyız. Manganın başında mushi şöyle tanımlanıyor “Bu dünyanın bilinen algısı dışında kabul edilen canlılar. Sıradan hayvan ve bitkilerden farklı olarak ilkel ve güçlüler. Zaman geçtikçe bu varlıklar korku ve saygıyla birlikte “Mushi” olarak anılmaya başladı.”. Bu mushi’ler kendi başlarına buyruk mu hareket ediyor? Arada sorun çıkarsalar da, tüm mushi’ler doğadaki diğer canlılar gibi doğanın kendisine ve bulundukları bölgenin efendisine bağlıdırlar. Bu efendilerden bahsetmek gerekirse. Pek çok hayvan efendi sıfatını kazanabilir ve bu efendileri kafalarında büyüyen sarmaşıklarla tanıyabiliyoruz. Bir bölgenin aynı anda birden fazla efendisi bulunamayacak olsa da, bir efendi öldüğü vakit gücü başka bir canlıya geçer ve bu sayede döngü devam eder. Kendi bölgeleri dışına çıktıkları ise pek görülmemiş olmakla beraber bu durumun o bölgedeki doğanın dengesi açısından tehlikeli olduğu bilinmektedir. Güçleri ve varlıkları o kadar kudretlidir ki; tüm mushishi’ler ve onları bilen tüm insanlar saygıda kusur etmez. Peki bu cümlede geçen mushishi ne anlama geliyor? Yanıtlanması gereken bir diğer soru bu.

Mushi’ler her ne kadar efendiye bağlı olsalar da özellikle insanlarla etkileşimlerde sorunlar çıkarabiliyorlar. Bu sorunlarla ilgilenen kişilerse mushishi olarak geçer. Bir mushishi tek bir bölgeye bağlı olabileceği gibi gezgin olarak da yaşayabilir. Buradan bakınca işleri basit gibi gözükse de mushi’lerle uğraşmanın aslında zor bir iş olduğunu animede bizzat göreceksiniz.

Konuya gelirsek. Bütün olay aslında gezgin bir Mushishi olan Ginko’nun yaşadıklarından ibaret. Böyle kestirip atmak basit bir yolmuş gibi gözükse de daha fazla bir konu cidden yok. Zaten bu animede önemli olan yol değil yolculuk o yüzden konusunun basitliği sizi kandırmasın. Bir de arada Ginko’nun geçmişine değiniliyor. Çok abartı bir yer kaplamasa da Ginko’nun bilinmezliğini bir nebze aralıyor.

mushi2

Karakterler

Ginko

Ana karakterimiz olan kişi. Başlarda gezmesinin tek sebebi mushishi olması olarak gözükse de ana sebebi bu değil. Bazı mushishi’lerde görülen bir lanete sahip. Bulunduğu noktaya çok fazla mushi çekiyor ve bu bulunduğu çevreye ciddi zararlar verebilecek noktaya geliyor. Bunu engellemek için sürekli sırt çantasıyla gezer. Yaşamak için parayı yaşadığı olaylardan topladığı eşyaları ve bir mushishi olarak mushi’lerden kurtulmak için yaptığı ilaçları satarak sağlıyor. Sürekli üzerinde taşımak zorunda olduğu için mushi tütününden yapılmış sigara içiyor. 10 yaşından öncesine dair geçmişi ise kendisi için bile bir gizem. Bunun sebebi yukarıda bahsettiğim sürekli onunla olan mushi. Bir ilişkide olmak, bir aile kurmak vb. Şeyleri göster(e)mez zira sürekli olarak gezmek zorundadır. Buna rağmen insanları önemseyen kişiliğini bütün animede korur ve bu kişiliği çok kez onu ölümle karşı karşıya getirmiştir. Bir de kişiliğinin neşeli ve meraklı kısmı da bazı tehlikelere girmesine sebep oluyor da bu kısma girmeye gerek yok.

Adashino

Ginko’nun yakın arkadaşı olan doktor. Animede birden fazla hikayede gördüğümüz tek karakter. Kendisinin Ginko ile arada beraber çalışsalarda Ginko ile yakınlığının en büyük sebebi Ginko’nun sattığı mushi eşyalarına karşı bir ilgisi olması. Hatta bazı noktalarda Ginko’nun satmayacağı eşyalarını gizlice almaya çalışması gibi huyları vardır ama bunun haricinde iyi biri.

mushi3

Diğer Karakterler

Yukarıda anlattıklarımın hiçbiri tam anlamıyla spoiler değil ama diğer karakterlerden bahsetmek hem uzun bir iş hem de size oturup tüm hikayeleri anlatmak ile aynı şey. O yüzden diğer karakterleri anlatmayı bu noktada pas geçiyorum.

Yorumlar