Plot Twist’in Anime Hali – Boku Dake Ga Inai Machi (ERASED)

“Benim için birisini öldürür müsün?”

Yılın en iyisi ile tanışın. Daha bu yılı bitirmedik ama bu, bunu söylememe engel değil. Çıktığı günden beri takip eden herkese kafayı yedirten, Plot twist nasıl yapılır? 101 dersi veren bu muhteşem yapımın incelemesine hoş geldiniz. Nasıl anlatsam ki Erased’i size? Şimdi Death Note’u düşünün mesela ama sonradan bozmadığını hayal edin. İşte o yapım Erased. İncelemeyi bırakın ve şu anda ilk bölümünü izleyin sadece. O vakit anlayacaksınız neden böyle gaz bir giriş yaptığımı. Tabi ki; burada yazdığım her incelemeyi severek yazıyorum, zira hepsi kendi seçimim ama Erased… Bütün sıramı alt üst etti. Ondan önceki incelemeleri yazıp bitirmeye sabrım yetmedi. Hadi bu gazla başlayalım.

Konu

Üst Not: Animeyi bilenler okurken kesinlikle spoiler diyecekler ama değil. Bu kadarından bir şey olmaz.

Her şey 2006 yılında bir pizzacıda çalışan Satoru Fujinuma ile başlıyor. 29 yaşında ve ana hayali bir şekilde manga çizeri olmak… Bu noktaya kadar her şey sıradan. Bu karakterin kendisinin bile açıklayamadığı bir olayı var. Zamanda çok ufak çaplı geriye gidebiliyor. Bunu ise ancak birisini kaza vb. bir olaydan kurtarması gerekirse bilinçsiz olarak yapabiliyor. Hep küçük çaplı. Hayatında bu ufak olaylar sırasında her şey yolunda giderken, onu ziyarete gelmiş olan annesini evinde öldürülmüş olarak bulmasıyla değişir. Suç mahalli ise o kadar iyi tasarlanmıştır ki; oraya gelen polis onu suçlu olarak görür ve bunun üzerine karakterimiz kaçmaya başlar bir anda ve bam… Ne olduğunu anlayamadan kendisini 29 yaşındaki zihnine sahip bir halde 1988 yılında ve 11 yaşındaki bedeniyle eski okulunun önünde bulur. Hikaye tam bu noktada başlar. Az önce okuduğunuz kısım ise sadece birinci bölüm.

Karakter İncelemesi Niye Yok?

Bu yazıya karar verdikten sonra iki hafta kadar bu kısmı düşündüm. Maalesef ki; bu konuda zar zor spoiler’a girmemiş olsam da, karakterlerde bunlardan kaçınamazdım. Kabul başka incelemelerde karakter kısmı spoiler verir ama bu yapımda sürpriz etmeni çok önemli ve bu kısım o sürpriz etmenini söndürebilir. Size tavsiyem yapımı bitirene kadar başka yerlerden de karakter incelemesi okumamanız. Animeyi bitirince siz de bana hak vereceksiniz (Ya da mangayı).

Hakkındaki Diğer Yapımlar

Manga

Burada itiraf etmem gereken bir şey var sevgili okuyucu. Ben bu yapıma anime olarak başlamış olsam da, içimdeki sese güvenip manga ile baştan sona bitirme kararı aldım. Ha sonrasında animeye baktım ama size kesinlikle tavsiyem mangasını baştan aşağıya bitirin. On iki bölüm animeye sığamamış. Zaten 44 bölümlük mangaya nasıl yetsin ki? Anime muhteşem ama mangası daha da muhteşem.

OST

Sade ve hoş… Amma ve lakin Erased gazınızı çok güzel alıyor (ya da yeniden başlama isteğinizi körükleyebilir). Özellikle “Only I Am Missing” mükemmel olmuş. Birisi bana animenin hissiyatı nasıl diye sorsa direk bu şarkıyı dinlettirip “Bunda ne hissettiysen o” diyebilirim.

erased1

Live Action

Her live action’a dediğim şeyi diyeceğim. Uzak durun. Manga, Anime ve OST ile yetinin. İzleyerek denemenize gerek yok. Live Action duydunuz mu koşarak uzaklaşın. Yüzde yüz oranla doğru karar vermiş olacaksınız.

Son Yorum

Böyle bir yapıma bu kadar kısa bir inceleme yazmış olmak biraz utanç verici ama incelemeden ziyade tanıtmak istedim. Yukarıda mangadan oturup bitirdiğimi yazdım evet doğru ama bu devamında oturup animeden bir kez daha bitirdiğim gerçeğini değiştirmiyor. Romanı (Light Novel) olsa oturup onda da bitirebilirim. O kadar çok şey anlatmak istiyorum ki. Anlatamam zira anlatmaya kalksam sayfalarca spoiler yazmam gerekir ve sizi böyle bir muhteşemlikten tam tat almaktan mahrum bırakırım.

Bu kadar övdüm ama son saniye golüyle bir yereyim mi? Fazla değil. Anime en başlardaki temposunu (mangada da) bir noktada kaybetmeye başlıyor. Bunun sebebini oturdum düşündüm ve buldum. Aslında tempo düşmüyor sadece şaşırma hissiyatı olayların çözülüp bir finale bağlanabilmesi için öğrenme hissiyatına dönüşüyor. Bu değişim temposunu düşürdü izlemini uyandırabilir. Uyandırmasın. Bu da yermeye çalışsam bile yeremediğim yapım olarak tarihe geçsin. Şimdiden iyi izlemeler. Son olarak biraz müsait bir zamanda başlayın zira bir iki bölüm izlemek sizi kesmeyecektir.

“Geleceğin boş bir halde. Sadece iraden orada iz bırakabilir.”

Yorumlar