Romantizimsiz Romantizm Komedisi – Gekkan Shoujo Nozaki Kun

Danshi Koukousei No Nichijou yazdıktan sonra herkesin deli gibi önerdiği anime… Zamanında izleyip unutmuştum ve yeniden en baştan başlayayım dedim. Açıkçası abartıldığı kadar zevk alamadım, ama belki de beklentimi çok yüksek tuttuğum içindir bu. Yine de fazlasıyla güldüm. Bazı noktalarda gülmekten ciğerim soldu. Ha daha iyi olabilir miydi? Bence net olabilirdi, ama bu kısma değinmeden önce bir animeyi gözden geçirelim. Umarım sonunda toplu dayağa maruz kalmam yorumlarım yüzünden.

Konu

Çok ilginç olarak olayımız yine Japonya’da bir lisede başlıyor (bkz: Anime Klişeleri 101). Yine o klasik boş sınıf ve bir aşk itirafı sahnesi. Yine takmayan bir oğlan ve utangaç bir kız. İşlerin yinelemeyi bıraktığı an ise kızın, yani Sakura’nın erkeğe yani Nozaki’ye “seni seviyorum” yerine “senin hayranınım” demesi ve Nozaki’nin kendisinin mangadan bir hayranı olduğunu düşünerek imzasını vermesiyle ilginçleşmeye başlıyor. Sonrasında da yanlış anlaşılan romantizm ve shoujo manga yapımı üzerine hikayemiz ilerlemeye başlar(!). Biliyorum, dışarıdan bakınca konu yavan gözüküyor ama hep derim ki; animede iyi komedi konusuyla değil, onu nasıl işlediğiyle anlaşılır. Konunun özü kahkahalar atmanız ve bu açıdan başarılı bir konusu var. Bir de ilerleme telaşı olmasa….

gekkan-shoujo-nozaki-kun-1

Karakterler

Umetaro Nozaki

Animemize ismini verdirten karakterimizle tanışın. Kendisi bir shoujo yazarı olsa da romantizm konusunda tecrubesi kelimenin tam anlamıyla sıfırdır. Karakteristiği uygun mu? Zerre alakası yok. Buna rağmen bütün animede bu adam nasıl romantizm üzerine bir manga yazabiliyor diye soracaksınız. Sormayın. Biz onu bu haliyle sevdik. Adam basketbolda takım kaptanlığını bileği sakatlanır da çizemez diye bıraktı. Çiziyorsa vardır bir sebebi elbet. Yani şüpheli.

Chiyo Sakura

Animemizin ana kızı. Bir de Nozaki’ye aşık olduğunu itiraf etmeye çalıştığı her seferde onun hayranı olduğu söylemese… Neyse. Bu sevdası yüzünden Nozaki’nin manga asistanlarından biri oluyor. Sakura’nın Nozaki’ye yakın durma kısmı belli. Peki tam tersinin sebebi ne? Tabi ki de sanatsal yeteneği. Siz ne sanmıştınız ki?

Diğer Karakterler

Öncelikle Nozaki’nin tek bir asistanı yok ve ilham almak için biraz  dışarıya çıkması lazım demekle başlamak istiyorum. Ve bitti. İşin şakası bir yana, şimdi size okulun prensinden bahsetsem olmaz. Lorelei’den bahsetsem ayrı sıkıntı. Tiyatro kulübü başkanından girsem ayrı bir spoiler. O yüzden burada yazmayı kesiyorum.

gekkan-shoujo-nozaki-kun-2

Hakkındaki Diğer Yapımlar

Manga

Animenin temelini alan yapım… Benim tavsiyem önceliğinizin kesinlikle manga olmaması. Komedinin animede daha iyi verilebildiğini savunanlardanım zira. Ha eğer okumak isterseniz orası ayrı, yine keyif alırsınız. Siz yine de tavsiyemi dinleyip önce animeye bulaşın.

Drama CD

Evet var…. Ve inanın bana çok merak ediyorum. Hayır konusu olan adam akıllı animeleri işlersin de, acaba komediyi nasıl yansıttılar? Açıkçası pek hayal edemesem de çok sesli stand up havası gibi olduğuna inanıyorum ya da sadece seslerle oynanan komedi skeçi kafasında ama Japoncam maalesef ki yok. Olan arkadaşlar, dinlerseniz nasıl olduğunu bana da söyler misiniz? Merakım cidden var.

gekkan-shoujo-nozaki-kun-3

Son Yorum

Bir kere büyük ümitlerle başlamayın. Öylesine izlerseniz çok tatlı anime ama ümit büyüdükçe anime sönüyor. İzlediğim en iyi komedi değil ama bana tek seferde kendisini bitirtmeyi başardı ki bunu kolay kolay yapabilen bir yapım yoktur. Bu noktada bana kızacak çok insan var. Olabilir. Komedi zevk olayıdır. Benim zevkime hitap etti ama diğer insanlar kadar değil. Zira ne zaman en iyi komedi animelerine baksam çıkıyor ismi. O kadar sevemememin ardında büyük ihtimalle hep romantizm işlicez diyip diyip işlememektir. Tamam bu en büyük komedisi ama bunu fazla uzatmaları animenin leyhine değil aleyhine olmuş ve konu akışında bir tatminiyetsizlik bırakmasını sağlamış. Onu da yapsalar belki burada daha farklı bahsediyor olabilirdim. Dediğim gibi en iyilerinden değil ama iyi bir komedi animesi arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Yorumlar