Liseli Erkeklerin Herkese Hitap Eden Komedisi – Danshi Koukousei No Nichijou

Son yılların en iyi komedi animesi… Ve evet ortamda insanların çok sevdiği Gintama varken böyle iddialı bir giriş yaptım. Bu yüzden beni taşlayacak çok fazla fan bilsem de, bunu demek için yeterince sebebim var. Komedi konusu basit. Liseli erkeklerin çeşitli şaklabanlığı. Ama iş bu konsepti işlemeye gelince, anime vuracağı noktaları mükemmel seçmiş. Değişkenlik, espri, karakterler… Hepsi o kadar mükemmel bir dengede ki; hani bu denge birazcık bozulsa bunun yarısı kadar bile güzel olamazmış. Uzun bir tanıtım olmayacak ama bu animeyi tanıtmamak da olmazdı. Hadi başlayalım.

Konu

“Liseli erkeklerin absürt ama hepimizin yaşamında biraz da olsa karşılaştığımız komedisi” desem konu için yeterli olabilir. Tadakuni, Hidenori ve Tanaka adlı üç yakın dost ve bunların günlük yaşamda sıradan olan şeyleri yorumlamaları üzerine işler konu. Hikayenin kendi içinde kısmi bir bütünlüğü olsa da, bölümler pek çok ufak hikayeden oluşma şeklinde ilerler. İşin liseli kızlar boyutu olsa da, bu genellikle bölüm sonlarında tek tük verilir o kadar. Hiç cinsiyetçi demeyin anime’nin ismi boşu boşuna “Liseli Erkeklerin Günlük Yaşantısı” değil.

liseli1

Karakterler

Tadakuni: Animemizin saf ana(?) karakteri. Sürekli olarak Yoshi ve Hidenori ile takılan karakterimiz diğer iki dostuyla beraber sadece erkeklerin okuduğu bir liseye gitmektedir. Bir pizzacıda çalışmaktadır ve oldukça iyi(?) korku hikayesi anlatmaktadır. Bir de ana karakter dedik ya. Ana üçlüden en az gözükmesiyle bunu mantıklı bir şekilde bağdaştırabilene ödül veriyorum (Bir adet teşekkür).

Hidenori Tabata: Lise animesi dedik o kadar, elbette bir adet gözlüklü zeki görünen karakter olacaktı. İşte bu karakterimiz kendisi. Sahilde kitap okumayı sevmesi (ki bunu belirtme sebebim var) ve geçmişinde okuldaki ezik tip olmaktan, silgi atıcısı sayesinde kurtulması haricinde bilmeniz gereken bir detay yok.

Yoshitake “Yoshi” Tanaka: Silgi atıcısı dedik ya. Ha işte Hidenori bilmese de, o silgi atıcısı aslında Yoshi (OMG!? SPOILER!). Kendisi zamanında okul çetelerine karşı savaşmıştır (zamanında derken bahsettiğim vaktin ilkokul/ortaokul dönemi olduğunu unutmayın). Başka ne var? Hımm… Ablası… Ablasının korkunçluğu… Bu kısmı izleyip görmeniz lazım.

Hakkındaki Diğer Yapımlar

Manga: Kısa bölümler halinde (bölüm başına 8-10 sayfa) yayınlandı. Yani durumu özetlemek gerekirse bölümlerde izlediğiniz her hikaye manganın bir bölümüne denk geliyor. Manga okumayı sevenlerdenseniz kesinlikle tavsiye ederim. Bir de ben mangadaki her bölümü animede gördük mü, onu düzgün kıyaslayamadım. Eğer siz yaptıysanız bana da yorumlarda bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Live Action: Size mükemmel bir anime/manga live action incelemesi nasıl yapılır göstermeme izin verin. İzlemeyin. Bu kadar. Şimdi dağılabilirsiniz.

Serinin Geleceği

Yıllardır bir ses seda yok kendisinden. Mangası da bitmiş bir halde. Bu kısım biraz umutsuz o yüzden. İzledikten sonra tadı damağımda kaldı. İkinci sezon aradı gözlerim ama maalesef ki hiç bir umut yok. Ana serisi ve yedi adet özel bölümle yetinmek zorundayız.

liseli2

Son Yorum

Burada hep ciddi yapımlar yazdım. İçlerinde komedi öğesi olsa da ağırlığını hissettiren yapımlardı hepsi. Uzun süredir izlenmesi rahat ve eğlenceli bir yapım yazmak istiyordum. Sonunda bunun için oturduğumda yazmak için anime seçmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Kendisini dört defa bitirip, sürekli olarak da 1-2 bölümlük olarak bakarım ve hepsinde gülerim. Çok fazla komedi animesi izledim ve beni bu kadar bağlayabilen tek yapım bu oldu.

İzleyip pişman olmayı bırakın, hayran kalmayan bir kişi dahi görmedim. “Bu kadar sade incelemeye sahip bu kadar kaliteli bir yapım nasıl olur?” diye sormayın. İzleyince siz de bana hak vereceksiniz. Şimdi size iyi izlemeler ben de izninizle beşinci sefer bitirmeye gidiyorum.

Yorumlar