Tam Anlamıyla Troll Bir Çizgi Dizi: Regular Show

Hepimizin küçükken izlediği, bazılarımızın ise büyüdüklerinde dahi keyifle izlemeye devam ettikleri şeye “çizgi film” demek yanlış olmayacaktır. Çizgi film izlemek, günlük hayattaki monotonluktan ve stresten kaçıp kısa bir mola vermek için gayet iyi bir yöntem. Bu çizgi dizilerden bir tanesi var ki; gayet geyik ve eğlenceli, ciddi konularla uzaktan yakından alakası yok. İşte bu çizgi film; Regular Show!

Cartoon Network ekranlarında yayınlanan, ülkemize de başarılı bir Türkçe dublaj ile gelen seri, karakterleriyle, konularıyla alabildiğine geyik. Konu itibari ile park çalışanlarının başından geçen absürt hikâyeleri konu almakta ve bölümleri birbirinden bağımsız ilerlemektedir. Bir bölümde oyun sonu canavarını yenmek için şehrin tüm elektriğini kesip, diğer bir diğer bölümde ise arkadaşlarını, kendilerinin gönderdikleri Ay’dan kurtarmaya çalışıyorlar. Hatta bir bölümünde rol yapma oyunu dahi oynamışlardı. Anlaşıldığı üzere, abartı seviyesi bir hayli yüksek. Park müdürü olan bir sakız makinesi, parkın tamiricisi ölümsüz bir yaratık, mavi bir karga ve kendisinden korkulmayan hayalet gibi karakterleri ile küçük çocuklardan daha çok lise ve üstü yaş gruplarına hitap ettiğini de söylemek lazım.

Gelelim karakterlere: Gariplik konusunda hepsi kendi alanında uç noktalarda:

regularShow1

Serinin en sevilen karakterlerinden mavi karga Mordecai; parktaki işine Rigby ile başlamıştır. Her an beraberdirler ve her fırsatta işi asmak için bir fırsat bulurlar. Kahve dükkanındaki Margaret adlı türdeşine aşıktır ama bir türlü söyleyemez. Rigby’nin aksine bazen akıllı uslu olabiliyor.

Mordecai’ın eşlikçisi rakunumuz Rigby; yaptığı işle uzaktan yakında alakası olmayan bir tip. Her zaman işi asma peşindedir. Her şeyi çok basit düşünüp çözmeye çalışırken berbat eder. Parkta fiziksel anlamda en güçsüz kişi. Video oyunlarında hep ikinci oyuncu konumunda kalıyor.

Müdür sakız makinesi Benson, her zaman sinirlidir ve bunun sebebi genellikle Mordecai ve Rigby. Ne zaman işi assalar onları kovmakla tehdit etmek en büyük hobisi. Arada sırada çalışanlarla bir şeyler içmeye gider. İşin garp tarafı Benson çok iyi bateristtir.

Ölümsüzlüğünü ilan etmiş olan Skips, Amerikan İç Savaşından beri sürekli birşeyleri tamir eden ve aşırı derecede güçlü bir karakter. Her soruna bir şekilde çözüm bulmayı başarmasına karşın iş bilgisayarlara geldiğinde çaresiz kalmaktadır.

Pops, kocaman kafası ve bıyıklarıyla parktaki en sempatik karakter. Her zaman gülümser, her şeye gülümser. Çok saf olduğu için her an Mordecai ve Rigby tarafından birşeylere alet edilebilme potansiyeline sahip.

Sürekli yemek yemek peşinde olan Kas Adam (Mitch), yaptığı “Annem” şakaları ile antipati kazanma konusunda çok başarılı olan bir yağ tulumu. En yakın arkadaşı Çak Beşlik Hayalet (ÇBH) ile beraber parkta çalışmaktadırlar.

Çocuklara pek hitap etmediğini söyledik. İçerik olarak yer yer sübliminal mesajlara yer verilen bir seri. En basit örneği olarak:

Bu göz tanıdık geldi sanırım.

Bu göz tanıdık geldi mi?

Gençlere hitap ediyor dedik, boşuna demedik;

O sağ kolun neden o kadar güçlü olduğu malum.

O sağ kolun neden o kadar güçlü olduğu malum.

İzlemeyenlere tavsiye, eğer canınız sıkılıyorsa ve sıradan TV şovlarını izlemekten bunaldıysanız ve hala içinizdeki çocuk ölmediyse ama yine de kendi yaşınıza hitap eden bir çizgi dizi arıyorsanız eğer, Regular Show’a bir şans verin. Herhangi bir bölümü izlerken, ister istemez nelere atıfta bulunduğunu farkedeceksiniz.

Yorumlar