Blizzard’ın MOBA’sı “Heroes of the Storm”un Alpha Testinden İzlenimler

Son yıllarda Multiplayer Online oyun klasmanında WOW, Diablo, Starcraft gibi dünyaca tanınmış oyunları ile ağırlığını iyice hissettirmiş olan Blizzard, iki yeni oyunu ile bu alandaki oyuncuları epeyce daha meşgul edecek gibi görünüyor. Bunlardan birisi, bir kaç ay önce tamamen açtığı Hearthstone, diğeri ise henüz yarı açık alpha testi devam ederken kıdemli Blizzard oyuncularının beğenisine sunulan Heroes of the Storm.

Heroes of the Storm incelememize geçmeden önce MOBA türü oyunların kısaca bir tarifini ve tarihçesini anlatarak başlayalım:

nova

Türünün ilk örneği olan Aeon Strife adlı harita, StarCraft’ın harita düzenleme eki olan  “StarCraft Map Editor”de yapılıp StarCraft oyun lobilerinde oynanmaya başladığı günden bu yana, Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) olarak bildiğimiz türde bir çok oyun çıktı. Her yeni  çıkan isim ile birlikte oyun mekanikleri daha da gelişti.

Kronolojik sıraya bakıldığında türün gerçek yaratıcıları, Blizzard oyun lobilerinde “Aeon 64” ve “Eul” takma adları kullanan kullanıcılardır. Fakat MOBA türünün en çok bilinen örneği olan DotA: All-Stars (Defense of the Ancients) haritasını, Aeon Strife’taki temel oyun mantığını WarCarft III Map Editor ile yarattığyeni bir haritaya yansıtan Guinsoo takma adlı bir kullanıcıdır. Bu oyun modu daha fazla duyulduğu için, bir çok kişi tarafından DotA: All-Stars, bugünkü MOBA mekaniklerinin büyük bir kısmının babası olarak görülmektedir.

E tabi MOBA türünün konu edildiği bir yazıda IceFrog takma adlı kullanıcıdan  bahsetmemek olmaz. Şu anda Valve firması ile birlikte, piyasada adı en çok duyulan ve MOBA türünü  tarif etmek için adı zikredilen Dota 2 adlı oyunu geliştirmekte olan IceFrog, bayrağı WarCraft III: Frozen Throne zamanlarında Guinsoo’dan devralmış ve türe bir çok yeni mekaniğin eklenmesini sağlamıştır.

jimmy

Hikayesi aşağı yukarı bu şekilde başlamış olan MOBA türünde şu sıralar bir çok oyun ismi  sayılabilir durumda. Yanı sıra bu oyunların çoğunun da kullanıcı kitleleri bir hayli büyük. MOBA piyasasının bu denli kızışmış olduğu bir dönemde Blizzard, “Blizzard DotA” isimli bir oyun duyurusu ile gündeme gelmişti. Daha sonraları isim telif hakları gibi bir takım hukuki  badireleri atlattıktan sonra “Heroes of Storm” olarak bildiğimiz son halini aldı. Oyun henüz “very first alpha” dediğimizi deneme sürümünde. Blizzard, en doğru geri bildirimin oyunu oynayan kişilerden gelebileceği düşüncesi ile kullanıcılarını bu oyunun alfasını test etmek üzere oyunu oynamaya davet ediyor.

Yorumlar