Hearthstone: Arena’nın Şampiyonu Olmak

Kart Avantajı

Her kart oyununda kart avantajı önemli bir etkendir, Hearthstone Arena’da da öyle. Destenizin mana dağılımını göz önünde bulundurarak, elinizdeki kartların ne sıklıkta biteceğini düşünmeniz gerekir. Eğer desteniz hızlıysa ve kart çektiren fazla kartınız yoksa, her tur Hero Power yapmayı düşünebilirsiniz. Ya da henüz draftınız bitmediyse baktınız desteniz ucuz minyonlarla dolu; o Sprint iş yapacaktır. Kart çekme mekanikleri Tempo kaybına yol açacağından genelde eliniz boşalmaya başladığında yapmanız daha doğru olur, sonuçta 3. turda elinizde 8 kart olması aralarından biri Mountain Giant değilse tahtada herhangi bir etki yaratmaz.

arena1

Arena Metasından Haberdar Olun

Arena metası, Ranked metasından kat ve kat daha az komplike olduğu için takip etmek daha kolaydır, o yüzden takip etmemek için bahaneniz yok!

Öncelikle güncel metada hangi kartlarla karşılaşma ihtimaliniz olduğunu bilin. Draft yaparken Class kartı çıkma ihtimali Neutral kartların çıkma ihtimalinden yaklaşık %100 daha fazladır. Common kartların çıkma ihtimali yaklaşık olarak %60, Rare’lerinki %30, Epic’lerin %8 ve Legendary’lerin de %2. TGT seti çıktığından beri uygulanan bir sistemle de artık en son çıkan set hangisiyse o setten bir kart çıkma ihtimali %25-%50 daha fazla oranında.

Özetle, rakibinizin destesinde Pyroblast görmektense, aktif setteki bir Common kartı görme ihtimaliniz çok daha fazladır. Classınızı, kartlarınızı ve yapacağınız hamleleri seçerken bunları aklınızda bulundurun.

Arena metasını takip etmek bununla bitmiyor tabii. Güncel metada en çok kullanılan sınıfları ve kartları da takip etmek, kart ve sınıf seçerken daha iyi plan yapmanızı sağlar. Örneğin, çok fazla Paladin’le karşılaşmayı bekliyorsanız, destede bir tane Fan of Knives fena olmayabilir. Yahut Mage’lerin sayısında bir artış varsa Silver Hand Knight yerine Stranglethorn Tiger seçmeyi düşünebilirsiniz (ah o Flamestrike‘lar).

Arena’nın ‘Sınıf’ları

Öncelikle kabullenmemiz gereken bir gerçek var: Arena’daki sınıflar eşit değiller! Blizzard her ne kadar Constructed’te tüm sınıflar eşit güçte tutmaya çalışsa da, Arena’da haksızlık derecesinde ayrımcılık vardır. Peki Arena’daki bu sınıf ayrımcılığına sebep olan, eşitliği bozan sınıflar hangileri? Diplerde sürünen zavallı sınıflar hangileri? Bu gruplamalar genelde kişiden kişiye göre değişir, ama ben kolaylık olsun diye üçerli gruplara ayırdım.

arena21

Aristokrasi (Tier 1)

Mage, Paladin ve Rogue dağlar kadar farkla gerek istatistiksel olarak, gerek mantıken diğer sınıfları ezip geçenlerdir. Yapılan bir araştırmada Tier 1’lerin (bilinen Arena oyuncularının) kazanma ortalamalarının 7’nin üstü civarı olduğu, diğer tüm sınıfların ise 6’nın altında olduğu görülmüştür. Yani ortalama olarak bu üç sınıf dışındaki sınıflar Infinate olmaya bile layık değiller.

Mage

Avantaj: 1 hasar veren Hero Power, güçlü Common Class kartları.

Mage Hearthstone’un başından beri Arena’nın kralı olmuştur. Ara sıra Paladin ona yetişse de, Mage yerini asla kimseye kaptırmamıştır. Fireball, Frostbolt, Flamestrike ve yeni kartlardan Ethereal Conjurer gibi oyun çeviren yahut sonlandıran Common Class kartlarının yanı sıra; Arena’nın en güçlü Hero Power’ı olan Fireblast‘a sahiptirler. Rogue ve Druid’e kıyas hasar almadan 1 vurabilmek demek, oyun uzasa bile rahat rahat o tuşa basabilmek demektir. Arena’da tahtanın kontrolünün en önemli şeylerden biri olduğunu unutmayın,  Mage de bunu yıkıcı büyüleri ve olumsuz yanı olmayan Hero Power’ıyla sağlar. Sanki tüm bunlar yetmiyormuş gibi, Mage oynaması en kolay sınıflardan da biridir (boşuna oyun sizi Mage’le başlatmıyor). Eğer tek amacınız çok kazanmak ise, Mage gördüğünüz yerde kapmanız en mantıklısıdır.

Yorumlar