Hearthstone: Arena’nın Şampiyonu Olmak

Warlock

Avantaj: Kart avantajı sağlayan Hero Power.

Warlock hakkında söyleyebileceğim fazla bir şey yok, sonuçta hepimiz Zoo-lock’lara yenildik, değil mi? Arena’da da draft edebileceğiniz en iyi tip deste Zoo-tipi destedir. Zaten Arena’da genelde bir Warlock’a yenildiğinizde “Yapabileceğim hiç bir şey yoktu ki!” hissiyatına kapılırsınız. Eliniz 10. turda boşken 2 mana yakıp bir şeye 1 hasar vermek var, 2+ mana yakıp fazladan bir kart daha oynamak var. Peki pek çok kişiye göre oyunun en iyi Hero Power’ı olan Warlock Hero Power’ı neden onu Tier 1’e taşıyamamış? Korkunç ötesi Class kartları. Evet, Imp Gang Boss, Dark Peddler ve Power Overwhelming gibi kartlarıyla Warlock Class kartları arasında çok güçlüleri de var, fakat gerek Demon sınırlamalı buff kartları, gerek kart avantajını yok eden Discard mekanikleriyle kötü kartları da bir o kadar var. Güçlü Hero Power ve ortalama kartlarıyla Warlock (daha güçlü ve ucuz kartlar eklenmediği süreçte) ‘fena değil’ seviyesinden çıkamayan bir sınıf olarak kalacaktır.

arena4

Warrior

Avantaj: Board kontrol sağlayan, manası için fazla statlı Common Class kartları.

İşin komik yanı, TGT döneminde Warrior Arena’nın en kötü sınıfı olarak biliniyordu. Şu anda Tier 2 olmasının sebepleri arasında TGT kartlarının daha az sıklıkta görülmesi ve LoE kartlarının daha yoğun görünmesi. Oyuna yeni kartlar eklendikçe Warrior’un yeri Tier 2 ve 3 arasında hep oynayacak, ama asla Tier 1 olamayacak. Neden mi? Çünkü Arena’nın en kötü Hero Power’ına sahip. 2 Armor kazanmak oyun tahtasına hiç bir etki yapmadığından olabilecek en kullanışsız Hero Powerdır – bu benim kişisel fikrim değil, Arena uzmanlarının dahi söylediği bir şey. Peki Warrior bu korkunç Hero Power’ın açığını nasıl kapatıyor? Fiery War Axe, Death’s Bite, Fierce Monkey ve Obsidian Destroyer gibi kartlarla. Dikkatinizi saydığım son iki karta çekerim – ikisi de (bu yazının yazıldığı zaman itibariyle) çıkan en son Adventure’dan gelen kartlar. Yani Warrior’u bu dönem güçlü yapan şeyler bu yeni kartlar – gelecek kartlarla bu durum değişebilir tabii. Warrior, silahlarıyla ve ağır minyonlarıyla tahtayı kaptıktan sonra, kaparken kaybettiği canı sonraki turlarda Armor kazanarak kapatabilir – bu da kafa atarak düşman öldürmekten kaçınmamanız gerektiğini gösterir. Mana-Stat oranı iyi yönde dengesiz olan bu saydıklarım gibi Class kartları olduğu süreçte Warrior Tier 2’deki yerini koruyacaktır.

Mana-stat oranı bozuk derken neden bahsettiğimi merak ediyorsanız Fiery War Axe ve Fierce Monkey örneklerinden gitmek istiyorum. 2 mana silahlarına bakın; Stormforged Axe, Argent Lance ve Glaivezooka – stat dağılımları genelde 4 puan şeklinde (2/2), Stormforged Axe ve Argent Lance durumunda ise 5. stat puanlarını bir koşulla alıyorlar fakat Fiery War Axe ise 5 stat puanına koşulsuz sahip bir silah. Fierce Monkey‘i ise Spider Tank ve Ironfur Grizzly ile kıyaslamanız yeterli.

Ezilenler (Tier 3)

Hunter, Shaman ve Priest’e gelelim. Doğru kararlarla ortalama bir Tier 3 desteyi rahatça 5-Win’e taşıyabilirsiniz. Tier 3 sınıflar asla 12-Win olmaz mı peki? Bu doğru değil; benim ilk 12-Win destem bir Shaman destesiydi ve hala oynamaktan en çok keyif aldığım sınıf. Fakat eğer tek amacınız çok kazanmaksa, kendinizi denemek yahut sadece eğlenmek istemiyorsanız Tier 3 sınıflardan uzak durmanız en doğrusu olur.

Hunter

Avantaj: Oyunu hızlı bitirebilen Hero Power.

Arena’da tutarlılık çok önemli bir faktördür, ve genelde Hero Power’ınızla tutarlı olmak Class kartlarınızın en iyi yaptığı şeydir. Fakat TGT ve LoE setlerinin ikisinde de Blizzard “Kontrol Hunter” arketipini bir opsiyon olarak yaratmaya çalıştığından Arena Hunter’ları bundan zarar görüyor. Hunter’ı tanımlayan şey hızlı oyun bitirebilme yeteneği olduğu halde bu özelliğini destekleyen kartların çıkma ihtimali düşüşte. Bir ton kontrol kartı seçseniz bile Hero Power’ınız tahtayı etkilemediğinden bu sefer o yönden eksik kalıyorsunuz. Warrior gibi tahtayı etkilemeyen bir Hero Power’a sahip olmasına rağmen Warrior’dan daha kötü olma sebebi nedir peki, üstelik rakibi bitirebilirken? Warrior Class kartlarının çoğu tek başlarına iyiken, Hunter Class kartları sinerjiye çok önem veren kartlardır ve ne yazık ki Arena’da sinerji yaratmak cidden zor bir şeydir.

Yorumlar