Hearthstone: Arena’nın Şampiyonu Olmak

Paladin

Avantaj: Board Presence sağlayan Hero Power, güçlü Common Class kartları.

Paladin oyun ilk çıktığında Arena’nın en iyi sınıfı olmakla yarışmaya yakın değildi kesinlikle; ama GvG’ile Shielded Minibot ve Muster for Battle, TGT ile Seal of Champions ve Murloc Knight ve son olarak LoE ile Keeper of Uldaman gibi kartlar onu bu seviyeye ulaştırdı. Yanlış anlamayın; Blessing of Kings, Truesilver Champion, Consecration gibi temel setten kartlar da çok kuvvetli – ancak eskiden Paladin Early-Game döneminde zayıf kalıyordu. Şimdi ilk üç tur kart oynayan Paladin’in önünü kesmek mümkün değil! Paladin’in en güçlü yanı Class kartlarının Neutral minyonlarla sinerji yaratabilmeleri. Seal of Champions‘u her karta atabilirsiniz sonuçta (üç kart dışında). Paladin’in Hero Power’ını da unutmamak lazım; tüm Buff kartlarıyla sinerjisi olan bir Hero Power olmakla birlikte 2. turda o düğmeye basmanın en kötü şey olmadığı iki sınıftan biridir (diğeri de tahmin edebildiğiniz gibi Rogue). Rakipleriniz Paladin’in o 1/1 minyonunu her tur buff korkusuyla öldürmek zorundadır.

arena3

Rogue

Avantaj: 2 hasar veren Hero Power, güçlü Common Class kartları.

En iyi üç sınıfın özelliklerinde ortak olarak “güçlü Common Class kartları” olması tesadüf değil; fakat Rogue’da durum farklı. Rogue’un Class kartlarını güçlü yapan şey Flamestrike ve ya Truesilver Champion gibi ağır kartlar değil; az manaya çok iş yapan koşullu kartları. Bunlar Combo özelliği olan Eviscerate gibi, yahut sınırlamaları olan Backstab gibi kartlardır. Bu koşullu kartlar, başka sınıfların aynı manaya daha az iş yapan ama koşulsuz kartlarını yeri geldiğinde ezip geçer. Bu koşulları sağlamak da aslında o kadar zor değil, sadece dikkatli olmanız gerek. Arena’da en önemli şeylerden birinin Tempo olduğundan bahsetmiştim, Rogue’un da en iyi Tempo sınıfı olduğunu unutmayın. İlk turlarda tahtayı almak bir Rogue için çok kolaydır, bu da onu oyunda çok ileri taşır. Hero Power’ından bahsetmek gerekirse; evet 2 hasar dedim – bu Arena’nın kralı Mage’in 2 manaya yaptığı şeyin tam iki katı hasar, hem de aynı manaya! Rogue bıçağının ne kadar güçlü bir Hero Power olduğunu anlamanız için bu şekilde anlatmam yetmediyse bir de şunu hatırlayın: o hasarları istediğiniz kadar bekletip, istediğiniz zaman kullanabilirsiniz! Bunun size verdiği Tempo avantajının haddi hesabı yoktur!

Rogue’u biraz daha uzun anlatmamın sebebi, Mage ve Paladin’e kıyas öğrenmesi ve oynaması çok daha zor bir sınıf olmasıdır. Hasar almaktan korkmamalısınız, sonuçta oyunu 1 canla bile kazanabilirsiniz.

Burjuvazi (Tier 2)

Druid, Warlock ve Warrior’a gelelim. Yine Rogue’da yaptığım gibi mantığını kavraması zor olduğu için Warrior’u uzuncana anlattım. Tier 2 ve Tier 3 arasındaki çizgi oyuna her yeni eklenen kartlarla küçülse de (Druid dışında) bu sınıfların Hero Power’larının tahtayı etkilememesi onları bir adım geride tutuyor. İyi oynayarak ortalama bir Tier 2 desteyle 5-6 win alabileceğinize emin olabilirsiniz.

glory

Druid

Avantaj: 1 hasar veren Hero Power.

Hero Power’ıyla 1 hasar verebilen ama Tier 1’e ucundan giremeyen Druid’i incelediğimizde sorunun ne olduğunu ilk başta anlamak zor. Sonuçta Mage ve Rogue gibi bir Hero Power çok iyi bir başlangıç. Common Class kartları kötü mü? Hayır değil, hatta Swipe, Wrath, Druid of the Claw ve Living Roots gibi oldukça güçlü kartlara sahipler. Ne yazıkki bununla birlikte Naturalize, Poison Seeds, Mark of Nature ve Soul of the Forest gibi çok kötü kartlara da sahipler. Bu da onları Tier 2’de ortalama bir class olarak kalmaya mahkum ediyor. Eğer Druid oynayacaksanız Beast sinerjisine dikkat edebilirsiniz, her ne kadar az sinerji kartı olsa da bu ufak bir artı. Innervate ve Wild Growth gibi kartlar sayesinde de daha ağır kartlar alabilirsiniz; ama unutmayın, 10. turda eliniz boşken destenin tepesinden Innervate çekmek kadar kötü bir duygu yoktur.

Yorumlar