Mobil Ortama MOBA Alternatifleri: Vainglory

Her zaman, her yerde oyun oynamanın yolu mobil cihazlardan geçiyor. Nintendo ve Playstation ülkemizde bu işi yürütemediler. Neyse, konu bu değil (en azından şimdilik). MOBA seven oyuncuların her an her yerde aksiyon peşinde koşabilmesi için ikinci alternatifte sıra: Vainglory

Bundan yaklaşık altı yedi ay önce, bir süre oynayıp bıraktığım bir oyundu kendisi. Bırakmamın sebebi oyun oynamaya vakit ayıramıyor oluşumdu. Şimdi bir ayı geçti, hemen her gün bir kaç oyun atıyorum. Gene aynı işte çalışıp aynı hayatı yaşıyorum. Garip. Super Evil Megacorp firmasının en iyi oyunu açıkçası.

Ardan_splashLOGO1

Oyun mobil ortama açıkçası ilaç gibi gelmiş. Klasik kuleleri yık, rakip merkezine ulaş, ana yapıyı al aşağı et ve oyunu kazan oynanışına dayanıyor. Ama oyun hem karakterler, hem oyun içi mekanikleri açık ara en iyi mobil MOBA. Karakterler diye başladık buradan devam edelim. Şuan oyunda oynanabilir toplam 20 tane karakter var. Hepsi birbirinden güzel tasarımlara sahip (favorim Phinn) bu karakterlerin hepsi de oyun içerisinde üç farklı rolden birine uyumlu olarak karşılıyor bizi. Türkçe dil desteğine sahip olan yapımda bu roller; Yol, Gezinme ve Orman olarak belirtilmiş. Kısaca bilgi vermek gerekirse…

Yol: Bu roldeki karakterlerin olayı oyun başında belli zaman aralıkları ile gelen rakip yardakçılara (minyonlara) son vuruşu yapmak suretiyle para biriktirip takımın saldırı gücünü oluşturmak. İyi bir oyun çıkarmak için bu rolde oynayanlara tavsiye; ne kadar temkinli oynanırsa o derece iyi. Dayanıklılığı düşük olan karakterlerden olduğundan cengaverliğe gerek yok. Sinsice oynamak en kârlısı.

vain3

Gezinme: Takımın belki de en hareket halinde olması gereken rolü. Edineceği eşyalar arasında genellikle rakibin yerini belli edecek Scout Trap ne kadar bol alırsa o kadar. Bir nevi destek oyuncusu da olduğumuz bu rolde, amaç takımda yardıma ihtiyaç olan bölgede en seri şekilde intikal etmek. Genellikle tank kasarak oynamayı seviyorum. İyi bir oyunda tanrı gibi gezebilirsiniz haritada.

Orman: Adından belli ne halt edeceği. Oyundaki ormanlık alan üzerindeki canavarları öldürerek edineceği altınlarla aldığı eşyalarla, yoldaki takım arkadaşına desteğe gelmek. Yapacağı baskınlar hayati önem taşıyor. Bu arada elinden geldikçe rakip ormanı yağmalamasında fayda var ve her fırsatta Yardakçı Madeni ile Altın Madeni’ni kontrol ederse takımının yararına olur. Taka bu roldeki en can yakan karakter sanırım.

Bu yazı, "Mobil Ortama MOBA Alternatifleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar