Mobil Ortama MOBA Alternatifleri: Vainglory

Olmuş Bu

Yapımcı firma oyunu tasarlarken farklı bir şeyler yapmayı kafayı koymuş ve bence başarılı da olmuş. Bu konuda özellikle ormanda yer alan Maden alanları, en çok hoşuma giden detaylar oldu. Oyunda ister sıralama maçı olsun ister antrenman maçı yapıyor olalım aynı harita üzerinde oynuyoruz. Harita demişken şöyle bir şey.

vain2

Tek bir yol -lane- var ve aşağısı ormandan oluşan bir harita. Vainglory’de merkez üsleri farklı şekillerde tasarlanmış ve harita da simetrik değil. Basit ama hoş bir ayrıntı. Genelde sol tarafta oynamayı seviyorum. Oyunun sahip olduğu kamera açısı ile daha rahat oluyor sanırım. Yukarıda dediğim şu maden konusuna gelelim. Oyunda iki adet Yardakçı madeni bulunuyor (ormanda yer alan mavi renkli alanlar). İki takımında üssüne yakın olarak konuşlandırılan bu alanlarda, oyun başladıktan dört dakika sonra birer tane elinde kazmalı büyük canavar beliriyor. Takımlar bu canavarları kestikçe düzenli olarak doğan kendi yardakçılarının daha güçlü olmasını sağlayabiliyor. Oyunun ilerleyen kısımlarında ciddi işlevselliği olan ve uğruna takım savaşları yapılan noktalar bu kısımlar. Ne kadar çok elinde tutarsan, o kadar iyi. Bir de Altın madencisi var ki; onun durumu biraz daha karışık.

Ormanın ortasında yolan yakın olan kesimde olan bu madenci, diğer iki madenci gibi dördüncü dakikada haritada beliriyor. Yardakçı Madencilerine göre daha zorlu bir canavar kendisi, ele geçirmesi biraz sıkıntılı. Ancak getirisi büyük. Hangi takım öldürürse madenci, o takım için çalışmaya başlıyor. Belli bir süre çalıştıktan sonra -4 dakika- süresi dolan madenci her bir takım üyesine 300 altın kazandırıyor. Eşya edinebilmek için önemli bir etken kendisi ve tek yapabildiği bu da değil. Oyunun on beşinci dakikasına gelindiğinde madenci yerini Kraken denen abiye bırakıyor.

Kraken

Kraken

Açık ara oyundaki en güçlü canavar kendisi. Haritada Altın Madencisinin yerinde beliren Kraken, herhangi bir takım onu ele geçirene kadar olduğu yerde bekler. Ele geçirirken nice baba yiğitlerin öldüğü mücadelelerin verildiğini de söylemek gerek tabi. Öyle kolayca zapt edilemiyor. Buna karşın; hangi takım onu ele geçirirse Kraken o takım için çalışmaya başlıyor. Ağır adımlarla yerinden ayrılan canavar, rakibin kulelerine odaklı bir şekilde kontrol dışı olarak hareket ediyor. Yıkım konusunda çok başarılı olduğunu söylemek gerek. Rakipte olması en son isteyeceğiniz şeye dönüşebiliyor. Zaten hepi topu yolda 3 tane, Vain önünde de 2 kuleniz var. Bir bakmışsınız Kraken hepsini ezip geçmiş. Başıma geldi.

Oyunda yer alan karakterler ile ilgili herhangi bir dengesizlik söz konusu değil. Her birinin sahip olduğu avantaj ve dezavantajlar kesinlikle oyun zevkinizi zedelemiyor. Misal Saw çok güçlü ve hızlı saldırılar yapabiliyor ancak ona bu saldırılara imkan veren pasif yeteneği sebebiyle hareket kabiliyeti bir hayli kısıtlanıyor. Her hafta altı farklı karakter ücretsiz olarak oyunculara sunuluyor. Böylece satın almadan evvel karakteri gerçek bir maç içerisinde deneme şansımız oluyor. Eşya sistemi konusunda benzerlerine daha önce rastladığımız klasik ‘güçlü eşyaya ulaşmak için ilk önce alt eşyaları al’ yöntemi kullanılmış. Tabi doğru karaktere doğru eşyayı almadıktan sonra, ne aldığınızın herhangi bir önemi de kalmıyor. Tutup Phinn’e saldırı eşyası almak, ilerleyen dakikalarda takımın maçı kaybetmesine sebep olabilir mesela. Kendisi oyunun en sağlam tanklarından birisi.

vain5

Olay Büyük

Hakikaten öyle. İlk oynamaya başladığım zaman turnuvaları olduğunu duymuş pek oralı olmamıştım. Ancak iş ciddi. Bir mobil oyun Vainglory ve dünya şampiyonası da dahil, birçok büyük turnuva tertip edilmiş. Twitch üzerindeki resmi kanallarından bu turnuvaları takip etmek mümkün ve ilk gördüğümde “helal olsun” dediğimi hatırlıyorum. İzlediğim bir iki maçta gayet güzel takımlar kurulup çok güzel stratejiler izledim. Ülkedeki oyunculuk seviyesi hakkında pek bir bilgim yok. Gerçi Türk oyuncular bir şekilde buna da el atarlar diye tahmin ediyorum.

İster akıllı telefondan, ister tablet bilgisayardan her yerde, her zaman istersen. Vainglory, mücadele için seni bekliyor.

Bu yazı, "Mobil Ortama MOBA Alternatifleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar