Plants vs. Zombies: Heroes – Onlardan Süper Kahraman Çıkmaz mı Sanıyordunuz?

Bitkili Zombili Kart Oyunu Qeyfi

Evet, oyunumuz Hearthstone modasının etkisinde, kart oyunu mekanikleri içeriyor. Ancak nereden övmeye başlasam bilemedim açıkçası.

Plants vs. Zombies: Heroes, hikaye ve görsel olarak Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2’de karşımıza çıkan süper kahraman temasını aynen kullanmış. Açıkçası bu konuda oyunu indirirken bir hayli şüphem vardı. Ne de olsa önümüz, arkamız, sağımız, solumuz süper kahraman olduğu için günümüzde Plants vs. Zombies gibi harika bir konseptin bile satılması için süper kahraman kılığına bürünmek zorunda olması fikrinden pek hoşlanmamıştım. Ancak oyunu oynamaya başlayınca kendi adıma gayet mutlu oldum. Yine de Plants vs. Zombies evreniyle ilk defa tanışacak oyuncular için bitkiler ve zombilerin ne alaka oldukları bir yana, neden süper kahraman sosuna bulanmış olduklarını algılamak biraz sorun yaratabilir diye düşünüyorum. Ancak oyunun harika animasyonları, basit ve heyecanlı oyun mekanikleri, eğlenceli ses efektleri ve 30’lu yıllar swing türünde müzikleri bu kafa karışıklığının üstesinden gelmeye bir hayli yardımcı oluyor.

Oyunda hem bitkilerin, hem de zombilerin çizgi roman kareleriyle süslenmiş eğlenceli hikayelerini, ayrı ayrı oynayabiliyoruz. Bunun yanında diğer oyunculara kapışma şansımız da var. Kart oyunu mekanikleri, klasik Plants vs. Zombies’i yansıtacak şekilde gerçekten çok başarılı şekilde uyarlanmış. Tıpkı orijinal oyunda olduğu gibi, beş sıradan oluşan bir savaş alanımız var ve oyuncular bitki (ya da zombi) karakterlerini bu sıralara dizip savaştırıyor.

Temel Mekanikler Hakkında

Oyunda her desteyi sembolize eden bir kahraman var. Bu kahraman, bir nevi ordu komutanı gibi. Kendisinin 20 canı var ve tümünü yitirdiğinde oyunu kaybetmiş oluyorsunuz. Az önce dediğim gibi; süper kahraman konseptinin oyunu nasıl etkileyeceğinden emin olamamıştım, ancak sadece bu karakterlerin süper kahraman teması taşıdığını, destedeki diğer savaşçıların bildik Plants vs. Zombies tiplemeleri olduğunu görünce açıkçası yüreğime su serpildi. Kartlar, şimdiye kadar yapılmış tüm Plants vs. Zombies oyunlarındakilere ek olarak bir yığın da yeni tipleme içeriyor. Farklı Zombi tasarımlarının biraz zorlama olmuş gibi, bitki tasarımları bence çok daha özgün görünüyor.

Oyun turları, kolaylıkla anlaşılabilecek şekilde tasarlanmış. İlk başta oyunun turu kadar enerji (güneş veya beyin) oyunculara dağıtılıyor. Daha sonra zombiler, ardından bitkiler, hemen ardından yine zombiler hamle yapıyor. Sonra da oyun alanında karşı karşıya kimler varsa savaşıyorlar. Evet, oyun sırasında zombiler iki kere hareket ediyor gibi görünüyor, ama olay tam olarak öyle değil. İlk hamle zombilerden geldiği, bitkiler de buna karşı taktik geliştirme avantajı sağlayabildikleri için zombilere ikinci bir hamle şansı verilmiş, ama bu hamle sırasında normal turlarında oynamalarına izin verilmeyen “trick” adı verilen kartları oynayabiliyorlar. Böylece taktik eşitlik sağlanmış oluyor.

Kart oyunlarına aşina olanlar bilir; bazen çeşitli kombinasyonlarla aniden güçlenen kartlarla hızlı galibiyetler alınabiliyor. Plants vs. Zombies: Heroes, kesin gibi görünen mağlubiyetleri engelleyerek oyuna renk katmak adına bir sistem geliştirmiş: Her kahramanın 8 dilimden oluşan birer Super-Block Meter göstergesi var. Kahramanlar her hasar aldığında bu gösterge 1 ila 3 dilim arası rastgele doluyor. En nihayetinde 8 dilim birden dolduğunda o anki saldırıyı tamamen savuşturan bir Super-Block gerçekleşiyor ve kahramana ait 4 farklı özel yetenekten birini kullanabiliyoruz. Bu, oyunun seyrini değiştirebiliyor.

Son Sözler

Son dönemlerde Hearthstone sağ olsun, evvelden kart oyunlarının yüzüne bile bakmayan yeni bir oyuncu profili artık türe sıcak bakmaya başladı. Hazır Plants vs. Zombies gibi harika bir konsepti taşıyan bu kadar eğlenceli bir oyun piyasadayken mutlaka bir şans vermenizi tavsiye ediyorum. Daha önce belirttiğim gibi; sırf swing tarzı müzikleri için bile bir kere bakmaya değer.

Birkaç Başlangıç Seviyesi Taktik

Henüz ben de oyuna çok derin strateji kuracak ya da sıfırdan deste hazırlayacak kadar hakim değilim. Ancak size bir iki başlangıç aşaması taktik vererek yazımı tamamlıyorum:

Kahraman tasarımları gerçekten başarılı

Kahraman tasarımları gerçekten başarılı

  • Kalan enerjiler (güneş/beyin) bir sonraki tura taşınmayacağı için mümkün olduğunca o turda gelen tüm enerjinizi tüketmeye bakın.
  • Zombileri oynarken elinizdeki “trick” kartlarını kullanacaksanız gerektiği kadar enerji ayırmaya dikkat edin. Malum, zombiler trick kartlarını bitkilerden sonra oynayabiliyor. Aynı şekilde zombi rakip, karakterleri oynadıktan sonra enerji saklamışsa muhtemelen bunun amacı trick yapacak olmsıdır. Aman dikkat!
  • Can durumunuz çok kötü değilse Super-Block Meter’i doldurmak adına 1 hasar veren karakterlerin size vurmasına engel olmayın. Zira Super-Block yetenekleri oyunu kazanmanız için bir hayli yardımcı oluyorlar.
  • Hem normal oyun-içi para birimiyle, hem de elmaslarla farklı booster pack (geliştirme paketi) satın alınabiliyor. Her ikisini de sıkı takip edin ve fiyatları tuttuğu anda hemen satın alıp destelerinize ekleyin. Deste düzenleme süreci biraz karışık gelebilir, ama sistem size öğrenmeniz için bir hayli yardımcı oluyor. Güçlendirmediğiniz desteler kısa süre içinde bir hayli güçsüz kalacaktır, unutmayın.
  • Oyunda gerçek para karşılığı da booster pack satın alabilirsiniz. Verdiğiniz paraya gerçekten değecek içerikleri var. Elbette tercih sizin. Tek kuruş harcamadan da oynayabilirsiniz.

Yorumlar