Stellaris: Galaktik Cihat, Diplomasi ve Kavga Dövüş

Paradox Interactive’i bilirsiniz; Crusader Kings‘le başlayıp, Europa Universalis ve Victoria ile devam eden ve Hearts of Iron’a kadar giden bir tarih mücadelesini önünüze dev bir strateji-devlet yönetimi halinde serer, siz de ta 800 yılından 1952’ye kadar coşturursunuz.

Tarihçi ordusuyla oyunları tarihi uygunluğuna göre hazırlayıp sunan Paradox Interactive oyunları üzerine milyonlarca saat yazı yazılabilir, ancak şu an buna lüzum yok. Bence daha önemli bir konsept modern oyun dünyasına hazırlayıp çıkardılar, hayırlı olsun: Stellaris.

Artık yıldızlara açılıyoruz. Oyun en son Steam yamasıyla mükemmel bir pozisyona ulaşmış durumda. Herkese tavsiye ederim. Özetle Stellaris, Crusader Kings, Europa Universalis ve başka bir mükemmel uzay temalı 4x (eXplore, eXploit, eXpand, eXterminate yani keşfet, sömür, yayıl, yok et) oyunu olan Distant Worlds’ün ortalaması bir oyun olarak sahaya inmiş durumda; Paradox uzayı fethetmeye hazır ve bu fetih mükemmel olacak. 600 Takımyıldızlı, binlerce dehşetin ve maceranın olduğu uzay devlet simulasyonu önünüzde oynamaya hazır!

stellaris-1

Stellaris’de, milyonlarca yıl önce yaşamış bir medeniyetin yaşayan metallerden yaptığı bir halkadünya’nın eteklerinde 245346 tane korvet gemisi eşliğinde bu burnu kalkık medeniyetin antika gemileriyle gırtlak gırtlağa kapışırken galaksinin öbür yanında başka işler çevirebiliyoruz. Ancak bu hale gelmeden önce temelleri kavramak lazım.

Irkımızın biyolojik, etik, sosyal, politik ve estetik özellikleri sonuna kadar ayarlanabilir ve en önemlisi bu özellikler kozmetik vak’alar değil. Space Empires 5 oynamışlar bilir, orada oyunu kazanmak tamamen en hızlı bilim ve kaynak üretende biter, diplomasi palavra. Hükümet tarzı da en iyi üreten ve araştırandan en iyi savaşana kadar giden bir düz çizgidir. Stellaris’de hükümet sadece savaşçı-üretici aksından çok daha fazla boyutlara açıktır. Kölelikten tut, seçim haklarından geç, binbir özellik her oyununuzu ilginç ve yeni kılacaktır.

Başlangıç adımlarımız:

Etikleriniz Nedir? Dünya Görüşünüz Nedir?

4 etik aksından oluşan görüşlerinizden 3 tane vurgulama puanınız vardır. ister üç tane ayrı etik değeri seçer, isterseniz bir değeri FANATİK boyuta taşıyarak tekrar ayrı bonuslar kazanabilirsiniz. 4 aks da seçimlerde ayrı bonuslar kazandırmakta:

  • Barış – Savaş
  • Materyalizm – Din
  • Zenofobi – Zenofili
  • Bireycilik – Toplumculuk

stellaris-2

Barışçı olarak savaşta zayıflık karşılığında gıda ve nüfus büyümesine veya militarist olarak savaşta mutluluk ve kuvvet karşılığı ittifaklarda etki kaybı ve zayıflık seçebilirsiniz.

Materyalist olarak hızlı bilimsel araştırmalar yapabilir, dindar olarak direkt net mutluluk bonusu seçebilirsiniz (Öyle demeyin! 6 ırklı imparatorluk yönetirken gerekebiliyor).

Zenofobik olarak uzaylı ırkları sorunsuz soykırım yapabilir, köle yapabilir (evet köle ticareti de var. “KUNTA KİNTE DEĞİLSİN KÖLE! ADIN TOBY!”) veya zenofilik olarak tüm uzaylılara sevgi ve ilgiyle yaklaşabilirsiniz (Halk üniteleriniz uzaylı gördükçe mutlu olurlar).

Bireyci olarak köleliğe “ASLA” der, etik dağılmalara göz yumar ve bol enerji parası kazanabilirsiniz. Toplumcu olarak köle ticaretini onaylar ve kendi nüfusunuzu bile köle yapabilirsiniz (ve maalesef bu korkunç bonuslarla çekici gelebilir).

Ek olarak, etik değerler asla sabit kalmaz. Irkınız uzaya açılıp gene dağılmaya başladığında değerleriniz değişecektir. Sürekli savaş halkınızı militarist ve kolektiviste bağlayabilir, hatta materyalizmden bıkıp dinci halk çıkabilir. Bu faktörün adı “Etik Diverjans” olarak geçer. Fermanlarla ihtimali düşürebilir, propaganda ve ikna odaları yaparak engelleyebilirsiniz. Bir kaç halk ünitesinde sorun yaratmaz, ancak çoğunluk değişirse çok ama çok sakat ırkçılık, kavga ve dövüş çıkabilir. Ha bunu iyi amaçlarla da kullanabilirsiniz. Etikleri farklı halkları kolonizasyon için göndererek iyi işler için kullanabilirsiniz.

Yorumlar