Stellaris: Galaktik Cihat, Diplomasi ve Kavga Dövüş

Gelelim Hükümetlere

Birey-toplum ağırbasanlığı açısında odaklı etik değer aksı ve bir değere göre hükümet kurabiliyoruz. Özetle, ideolojik demokrasi, ideolojik oligarşi ve ideolojik diktatörlük temalı hükümetlerimiz var.

  • Odağımız askeriyeyse bireycilikten toplumculuğa kadar kurabildiklerimiz: Askeri Cumhuriyet, Askeri Cunta ya da Askeri Diktatörlük.
  • Odağımız din ise bireycilikten toplumculuğa kadar kurabildiklerimiz: Dindar Cumhuriyet (ideal İran modeli), Dini Oligarşi (şu anki hali) ya da Kutsal Krallık (Suudi Arabistan modu).
  • Odak Materyalizm ise Batı Demokrasisi, Bilimsel Oligarşi ya da Materyalist Diktatörlük.
  • Eğer pasifistseniz Barışçıl Demokrasi, Barışçıl Oligarşi ya da Barışsever Mutlak Krallık.
  • Odaksız hükümet olarak ise Demokrasi, Oligarşi ve Mutlak Diktatörlük kurabiliyoruz.

stellaris-4

Ve bu hükümetlerin her biri, ama her birinin ayrı bir bonus ve oynayış biçimi var, liderlik biçimleri de şu üç ana temada toplanmış:

  • Demokrasi: Seçim yapılır, seçilen adam hizmet süresinin yarısında vaatlerini yerine getirmezse kovulur, getirirse forsunuz normalin üzerine dolar.
  • Oligarşi: Elit bir kesim rastgele seçim yapar, seçimi manipüle etmek pahalıdır.
  • Diktatörlük: Sonraki aday kesin belirlenmiş başka biridir.

Daha önemlisi; her hükümetin bir ileri formu da var ve oyunu ciddi değiştirebiliyor. Odaksız şirket oligarşisi düz kaynak bonusu verirken, askeri demokrasi ordu bakım harcamalarını birkaç teknik bonus ve uzay istasyonu modülleriyle aşırı ucuzlatarak ufak devletlerin bile devasa ordular beslemesini sağlayabiliyor. Bilimci teknokrasilerin fantastik silahları, üzerlerine bire yüz gelen askerlere karşı ne yapabilir? Üstüne üstlük muzaffer taraf enkazları bilim gemilerine toplatırsa… Bu bölümü unutmayalım.

Gelelim Lojistiğe: Basit ve Hızlı

Nüfuslar tane tane, birkaç yüz bin kişilik kütleler halinde yaşıyorlar. Bulundukları karedeki doğa kaynakları ve binaları işliyorlar (9 dan 25 e kadar gezegen boyutuna göre), binalar karedeki kaynakların bazılarını boğabiliyor. 1 gıda 2 mineral çıkan karede maden kurarsanız gıdayı (bina kaldığı sürece) çıkarmazsınız. Kaynakla alakasız bina otomatikman o kaynağı çıkartmayı engeller: Elektrik santrali enerji olmayan kaynakları bloke ediyor.

Karede nüfus var, ama hiçbir şey yoksa (kaynaksız mutluluk binası bile) işsizlik çıkıyor. O yüzden kaynaklı karelere ilişmeyip, kaynaksız kareleri işletmelere açıp sonra kaynaklılarla ilgilenmek işsizliği engelliyor. Olmadı askeri baraka yapıp askerleri besleme işi verin, alakasız hükümet işi verin (Keynes’in canı sağolsun, seni seviyoruz Maynard baba!). En önemlisi, ideolojilerinize göre ÖZEL binalar vardır ki bunlar hem önemlidir, hem de bazıları belli kaynaklarla çalışabilen cihazlardır. Fazla spoiler vermeden, etik değerlere göre özel binalar hakkında birkaç örnek vereceğim. Militaristler elektronik sanal dövüş arenası ile halkı mutlu ederken, pasifistler cennet bahçesi yaparak bu ihtiyacı giderirler. Kolektivistler nüfustaki etik diverjansı düşüren “Komissariat” binaları yaparken bireyciler Galaktik Döviz Bürosu ile zenginliğe kapı açabilirler.

stellaris-7

Gemi yapmak için gezegenden yukarı bir istasyon kurmanız lazım. Bu çok güzel bir detay: uzay gemilerinin asla gezegenlere inemeyecek boyutta devasa araçlar olduğunu hatırlatıyor. En ufak korvet gemisi bile bir şehir kompleksi kadar mineral yiyor.

Mineral demişken, 6 kaynağımız var: 3’ü maddi, 3’ü zihinsel.

Enerji parası, mineral ve hükümet forsu. İlk ikisi malum, üçüncüsü kabadayıca davranınca artan, (bireyci hükümetseniz) yerine getirilen seçim vaatleriyle şarj olan ilginç bir şey. Gezegenlerde geçici üretim bonuslarından tutun imparatorluk çapında bonus getiren “ferman”lar yapmanızı ve bazı süper uzman binaları-uzay modüllerini yapmanızı sağlıyor. Bir nevi iktidarın öten boru enerjisi.

Zihinseller ise Ar-Ge verileri: Teoretik Ar-Ge, Sosyal & Biyolojik Ar-Ge, Mühendislik Ar-Ge leri. Üç dalda da sürekli araştırma güderek ilerliyoruz:

Yani Geldik Ar-Ge’ye…

Ar-Ge kaynakları ya gezegende veri zengini ilginç karelerden, ya da boş yerlere yapacağınız (içi nüfus dolu) üniversitelerden, veya yerleşemediğiniz ama ilginç veri zengini astronomik nesnelerden sağlanıyor: Karadelikler (fiziksel veriler boldur zamanın büküldüğü yerlerde), ilginç mineral dolu asteroidler (mühendislik alaşımları için), nebula parçacıkları veya toksik ama ilginç biyolojik verili gezegenlere kurabildiğiniz yörünge laboratuvarlarından (sosyolojik ve biyolojik veriler).

Her araştırma bitince kartlara bir seviye eklenir ve el karıştırılır. Alt seviye teknolojiler gecikebilir ama hiç biri kaybolmaz.

Her araştırma bitince kartlara bir seviye eklenir ve el karıştırılır. Alt seviye teknolojiler gecikebilir ama hiç biri kaybolmaz.

Üç dalda kart sistemli bir teknoloji branşı var. Her sefer karışan 3+x karttan birine başlayabiliyorsunuz; X, hükümetin özel bonusları: misal Teknokratik Oligarşi +1 +2 ve +3 bonuslarla sürekli ağır alternatif zengini bir politika güdebiliyor. Böylece işe biraz şans da devreye girebiliyor, çünkü her başarılı araştırmada eldeki yapılmamış kartlar karıştırılıyor; enkazdan yağmalanan teknoloji kartları hariç.

Teknolojinin bir ilerleme yolu da, enkaz araştırması. Vurulan her gemi 2-3 yıl enkazı süpürülene kadar orada kalıyor. Bunun çok ciddi bir getirisi de var. İlkel imparatorluklarla vuruşacaksanız son model Tachyon mızraklı (oyunun dehşet menzilli en ağır enerji topu) kruvazörünüzü onların sisteminde kaybederseniz felaket sizi bekliyor. 3-4 seneye sıkı bir Ar-Ge sonunda aynı silahın çapulcu çekirgelere takılıp gö…zünüze sokulmasına katlanın.

Yorumlar