Uzakdoğu Soslu Mobil MMORPG: Avabel Online

Taşınabilir teknolojinin nimetleri saymakla bitmez elbet. Hem sosyal hayatımıza, hem de iş yaşantımıza etkilerinin yanı sıra güzel vakit geçirme noktasında da bir numaralı yardımcımız oldular sağ olsunlar. Artık hemen herkesin elinde ya bir tane akıllı telefon ya da tablet var. Ya üç tane aynı rengi bir araya getiriyoruz ya da ordular kurup savaştırıyoruz. Benim tercihim genelde ikincisine yakın temaya sahip yapımlar. Ancak ilk tercihim tabi ki RPG oyunları.

RPG demişken onun da online olanı olduğu zaman daha bir merak edip içine daldığımı söylemek yanlış olmaz sanırım. Sayıları pek fazla olmayan bu oyunlar arasında, ayırdığınız vakte değecek olanlarsa çok daha zor rastlanır türden. Bu sefer ki yazımızın konusu; Avabel Online ise benim için hala iki ucu keskin bıçak.

Asobimo Inc. adlı, Play Store sayfası anlamadığım dilde açıklamalarla dolu, sadece online role play oyunları piyasaya süren uzak doğulu firmanın en çok dikkat çeken oyunu. Ne var ne yok içeriğinde bir bakalım.

avabel1

Klasik başlangıç

Elimizi attığımız bir çok online yapım gibi, avabel Online da standart karakter yaratma ekranı ile karşılıyor bizi. Karakterin cinsiyeti, yüz tipi, saç rengi ve şekli gibi pek de fazla olmayan seçeneklerle işimizi hallettikten sonra oyuna giriş yapmaya çalışıyoruz. Zira oyunda sürekli bir yükleme ekranı durumu mevcut ve pek de kısa sürmüyorlar. Neyse, oyuna girdikten sonra nereye düştüğümüzü anlatan, elimizden tutan Trainer NPC’ler karşılıyor bizi. İlk görevlerimizi aldığımız, nasıl yürünür, nasıl saldırılır, yetenek barı nasıl kullanılır öğrendiğimiz alan fazla oyalanılacak bir yer gibi durmasa da görevleri hallettikten sonra da biraz takılmakta yarar var. Kolay lokma olan bolca practice yaratık sağ olsun hızlıca seviye atlayabiliyoruz.

Üç tane şundan öldür, beş tane şunu getir tadındaki dahiyane(!) görevler ve bol bol PvE ile 10. seviyeye ulaştıktan sonra artık hangi yolda yürüyeceğimize karar vermemiz isteniyor. Hangi platformda olursa olsun, diğer türdeşlerinde de rastladığımız Warrior, Creator, Rogue, Wonderer, Magician, Ranger ve Acolyte sınıflarından oyun tarzımıza uygun olanlarından bir tanesini seçerek yolumuza devam ediyoruz. Açıkçası Class sayısı gayet iyi. Ne birçoğunu anlamayacağımız kadar fazla, ne de dudak bükmemize sebep olacak kadar az. Tam karar bence. En nihayetinde mobil oyun, sayı yeterli bence. Bu arada seçiminden pişman olanlar cüzi bir ücret karşılığında seçimini sıfırlayabiliyor.

avabel2

Sınıfımızı seçtikten sonra tabi o sınıfa uygun yeteneklere geldi sıra. Oyunun güzel noktalarından bir tanesi de yetenek sistemi. Seviye bazlı çalışmayan sistem istediğiniz yeteneği istediğiniz zaman açabilmenize olanak tanıyor. Hem de “yanlış seçtim, tüh” gibi durumlarla karşılaşmanızı da engelliyor. Çalışma prensibine gelirsek, görev icabı ya da maksat spor olsun diye öldürdüğümüz her yaratık bize standart tecrübe puanının yanı sıra bir de Jexp adında bir puan daha veriyor. Yaratığın zorluk derecesine bağlı bir hızla kazandığımız bu puanlar sayesinde, istediğimiz yeteneği açma şansımız oluyor. Bu, hem oyuncunun yaptığı seçimlerden pişman olup oyundan soğumasının önüne geçiyor hem de mobil ortama pratiklik kazandırıyor.

Oynanabilirlik

Avabel Onlie’ın sevdiğim yanlarından bir tanesi sanırım oynanabilirlik yönü. Çok basit olmayan ara yüz küçücük ekranda işlerinizi zorlaştırmıyor aynı zamanda. Ekranın sol kısmı klasik karakterin kontrolü için kullanılırken sağ kısım temel saldırı ve yetenek kullanımına ayrılmış durumda.Bu kısımdaki tuşların dizilimi ile ilgili bir sorunla karşılaşmadım. Üç yuvaya sahip üç sayfadan oluşan yetenek barını -ki buraya sağlık ve mana iksiri de atayabiliyoruz- çark misali döndürerek hızlıca istediğimiz yeteneğe geçiş yapabiliyoruz. Bununla birlikte zıplama ve yuvarlanma aksiyonları da sağ bölümde kendilerine yer bulmayı başarmış.

Menü kısmı ekranın sol kenarına konuşlandırılmış ve mümkün olduğunca basit tutulmuş. Her türlü işlemi hallettiğimiz bu kısmın kötü yanı bu basitlik. Kullanıcıların rahat etmesi için bu şekilde tasarlanmış olması mümkün ancak insan biraz daha derli toplu ve özenli bir ekran ile karşılaşmak istiyor.

avabel3

Yaklaşık üç yıldır hem Apple hem de Android platformunda hizmet veren Avabel Online en azından bir göz atmayı hak eden bir yapım, tabi bu platformda bu türden oyunları sevenler için. Gereksiz sayıda ve -görece- uzun süreli yükleme ekranları, klişeleşmiş görev yapısı, zaman zaman yaşanan bağlantı hatası ve bugları da halledilirse daha güzel bir oyun olarak bizleri kendisine çekebilir. Buglar ile ilgili bir detay; 2014 yılında oynadığım zamanda aynı sıkıntıları yaşadığımı belirtmek isterim.

Sade/anlaşılır oyun yapısı ve kullanıcı dostu -en azından niyeti bu- arayüzü ile Avabel Online ile mobilden party kurup görev peşinde koşmaca…

Yorumlar