Tek Gerçeğin Oyun Olduğu Dünya! – Log Horizon

Accel World, .hack, ve Sword Art Online’dan sonra oyunlar ile ilgili izlediğim dördüncü anime Log Horizon. Diğerlerinden farklı olarak; saydığım diğer animelerde oyunların hepsi sanal gerçeklik oyunları olup Log Horizon’da ise normal bir oyun olan Elder Tale’ın oyuncuları, yeni eklenti paketi “Novasphere Pioneers”ı indirdikten sonra kendilerini oyunun içerisinde bulurlar.

Elder Tale, bütün dünyada 20 milyon oyuncuya sahip. Ancak yeni eklenti paketini indirip Elder Tale dünyasına kısılıp kalan yüz binlerce insan olup, sadece Japonya’da 30 bin oyuncu var. Başrolde zeki, strateji uzmanı ve deneyimli oyuncu olan Shiroe yer alıyor. Shiroe, çok bilgili bir oyuncu, animeyi izlerken oyunun eski hali ile yeni hali arasında ne gibi farklılıklar olduğunu bizlere gösteriyor. Çok zeki karakterlerin baş rolde olduğu animeleri seviyorsanız Log Horizon tam size göre.

Shiroe’nin etrafında, en az onun kadar orjinal karaktere sahip oyuncular yer almakta. Onları ve Shiroe’yi, animeyi izlerken tanımanız daha doğru olacaktır. Oyunun geçtiği dünya; gerçek dünyanın kıyamete uğradıktan sonra yeniden hayat bulup, fantastik yaşam formları ile karşımıza çıkıyor ve oyunun dünyası ise gerçek dünyadan sadece iki kat küçük. Şehirler, binalar, herşey var olmak ile birlikte tam bir yıkıntıdan ibaret. Yıkılmış binaların üstleri bitki örtüleri ile kaplanmış, yeni dünyadaki teknoloji ise D&D benzeri fantastik orta çağ tadında, teknoloji pek yok yani.

logHorizon1

Shiroe; Japonya’nın Akihabara şehrinde yaşamakta, ülkeler bölgelere ayrılmış (eyalet gibi ama kendine has sınırları var) ve de her bir ülke ayrı bir sunucu olduğundan biz sadece Japonya’da olan biteni izliyoruz. Ezzo Empire, Eastal (League of Freedom Cities), Westelande, Fourland Dukedom ve Ninetail Dominions Japonya’yı beşe bölmektedir.

Akihabara, Eastal’da yer alıyor ve Shiroe burada, yeni Elder Tale dünyasında gözünü açıyor. Konu ağırlıkla, yeni oyun dünyasının düzeni ve o dünyaya yeni dahil olmuş maceracıların (oyuncuların) adaptasyonunu anlatmakta. Oyuncuların yeni gerçekliklerinde adapte olmaları gereken çok nokta var ve bunları her bir bölümde keşfediyoruz. Bu keşfediş süreci zaten animenin bir kısmını oluşturduğundan oyun dünyasından çok bahsetmek istemiyorum. Kazara spoiler vermek istemem.

Neden Log Horizon?

Diğer animeler ile arasındaki farklara değinecek olursak; Sword Art Online’da oyuncuların motivasyonu; öldüklerinde gerçek hayatta da ölmeleriydi. Ancak Log Horizon’da ölüm bir son değil, bu sürekliliğin oyuncuları nasıl etkilediğine de şahit olacağız. İnsanoğlunun kişiliklerinin büyük bir kısmını oluşturan “ölüm korkusu” , “canlı kalma isteği” ya da “daimi bir sonun varlığını bilmek” gibi şeyler ortadan kalkıyor. İnanılmaz bir deneyim olsa gerek.

Temelde Elder Tale bir MMORPG olduğundan meslekler ve alt meslekler mevcut. Shiroe mesela “Enchanter” mesleğinde düşmanlarını güçsüzleştiren, kısa süreliğine durduran, dostlarını güçlendiren stratejik büyülere sahip bir meslek ve alt meslek olarak “Scriber” yani çizmeli, yazmalı ne varsa yapabilen bir alt mesleğe sahip. Oyun mekaniklerini yaşayan bir dünya’ya güzel yedirdiklerini düşünüyorum.

logHorizon2

Özellikle diğer animelere göre, oyunun sistemi daha ön planda. Toplulukların (Guildler) önemini ve yeni Elder Tale dünyasına yarattıkları etkiyi, yerli halk (NPC’ler) ile maceracılar (oyuncular) arasındaki ilişkiyi izleyeceğiniz Log Horizon’un, ilk sezonu oldukça heyecanlı geçti. Yeni sezon 3 Ekim 2014’te izleyici ile buluştu ve bu sezon için beklentiler oldukça büyük.

Bununla birlikte, Sword-Art Online gibi animeler tek bir başrol oyuncusunu merkez alır ve onun bulunduğu dünya ve insanlar ile olan ilişkisini anlatır veya ana karakterin iç dünyasını anlatır. Log Horizon’da ise koca bir dünyada olan biteni zeki Shiroe’nin çevresinden izleyeceğiz ve birçok karakter açısından Elder Tale’i göreceğiz. Yeni sezon ile ilgili bir video yayınlandı ancak spoiler içerdiği için paylaşmayacağım.

Artıları

Tek oyuncu merkezli olmayıp, kitleleri de anlatan bir yapısı var. Online oyun sistemlerini gerçek dünyaya başarılı bir şekilde yedirilmiş. Çizimler kaliteli, amacının dışına çıkmamış.

Eksileri

İlerleyen bölümlerde saçma gelen bazı şeyler var. Bunların sebebi yedirilen oyun sisteminden kaynaklanıyor. Olmamasını dilerdim açıkçası. Hikaye çok hızlı ilerliyor, tek oturum oyunlar gibi olmuş neredeyse. Daha yavaş gitmesini beklerdim.

Yorumlar