Avenging Spider-Man: Thing’le Öpüştüm Pişman Değilim!

Her güzel şeyin bir sonu vardır! Özellikle de bu şey Türkiye’de yayımlanmaya çalışılan ve anaakım olmayan bir çizgi romansa… Bir önceki sayısında değindiğim gibi “çerezlik ve eğlenceli” bir yan hikaye olan “Avenging” serisi de bu kaderi paylaşanlardan. Türkiye’de Marmara Çizgi tarafından okuyucuyla buluşturulan “Avenging Spider-Man” serisi, 6’ncı sayısıyla sona ermiş oldu. Okurken oldukça eğlendiğim serinin bu özel sayısındaki konuklarımız ise; kahramanımızın Avengers’tan sonra en fazla yer aldığı ekip olan Fantastic Four’un bahtsız bedevisi “The Thing” ve hepimizin Twilight vampirine iğrenerek bakmamıza sebep olan avcımız Blade’ten başkası değil.

Sayı aynı zamanda Peter Parker’ın belirli bir süre Otto Octavius’a titrini devretmeden hemen önceki bir zaman diliminde geçiyor. Yani aslında Marmara Çizgi, Otto’nun Superior Spider-Man‘iyle seriye farklı bir başlık altında devam etti. Bu kısmı yazının ilerleyen kısmında detaylandıracağım. Şimdi isterseniz biraz serzenişte ve hak vermede bulunayım. Evet yanlış duymadınız. İkisi bir arada…

"Hadi ben kaçtım!" Avenging Spider-Man

“Hadi ben kaçtım!”

Türkiye’de çizgi roman basmak çok meşakkatli bir iş. Serileri güncel tutmak isteseniz maliyetler ve süre sıkıntınız var, ayrıca güncel tutmanız gereken seri sayısı da Türkiye yayımcı standartlarına göre bence çok fazla. Durum böyle olunca da seriler fazla okuyucuya ulaşamadan iptal olabiliyor. Zaten ana materyale hakim çevirmen ve editör azlığından da kaynaklı bir problem bu aynı zamanda. Olayı daha da dramatize etmek istiyorum. Amerika’da sadece son bir yıl içerisinde Marvel’dan tam 39 seri iptal edilip yerine yeni devamlılığa uygun dergiler getirilmiş. DC’de de bu durum farklı değil aşağı yukarı aynı sayıda çizgi romanın sonu bu şekilde. Çizgi romanların kuyusu da Amerika olunca biz okuyucular olarak daha o serilere alışamadan ya da günceli yakalayamadan seriler sonlanıyor.

Avenging Spider-Man serisi bu duruma sadece bir örnek. Daha nice güzel ve kaliteli seriye Türkçe okumayı seven okurlar erişemiyor. Bu işi orijinal çizgi roman almakla kalkındırabiliriz. Kahramangiller olarak sizleri burada elimizden geldiğince tanıtımını yaptığımız çizgi romanlara kitaplara Türkiye’de yerleşik bulunan yayımcıları aracılığıyla ulaşmanızı teşvik etmek için çaba gösteriyoruz. Şimdi geçelim söz konusu esere…

"Bak seni ıstırırım." Avenging Spider-Man

“Bak seni ıstırırım.”

Peki ne olaki bu “Avenging”?

Avenging Spider-Man normal şartlarda 22 sayı sürmüş bir team-up dergisi. Derginin ilgi çekici bir özelliği ise bu süper kahraman titrini alan iki karaktere de sayılarında yer vermesi. 15. sayıya kadar olan sayılarda ve incelemesini şu an yaptığım Annual sayısında bu titri Peter Parker sürdürüyor fakat ana evrende 700. sayıda gelişen olaylar sonrasında bu titr Octo Octavius’a geçiyor. İşte o sıralarda güncel olan Avenging Spider-Man serisi de Octo ile birlikte ortaya çıkan Superior Spider-Man’e devroluyor. Aslında sayıyı aldığınızda içinde Araknofobi bölümünü okumanızı öneririm. Marmara Çizgi’nin yayın politikasını oradan da okuyabilirsiniz. Marvel’ın Spider-Man kararlarını ve bu kararların aslında Türkiye’de yayımlanan birçok Spider-Man serisine etkisini de görebilirsiniz.

Sayı boyunca iki hikaye ele alınıyor. Bu hikayelerden ilki New York halkıyla Spider-Man’in ilişkisini gözler önüne seren “The Thing” in konuk olduğu hikaye olarak ele alınırken, diğerinde ise Vampirler’le mücadele eden Blade ve ona yardımcı olan fakat kendisini yaşadığı olaylar sonucunda süper kahramanlığa başlamadan önceki mesleğine yakın fakat insanlıktan olabildiğince uzak bir halde bulan örümcek kafamızın bir hikayesi oluşturuyor.

Sayı genel haliyle eğlenceli ve çıkarımlarla dolu. Eğlenceli kısımlar ise team-up dolayısıyla yakalanılan hava ve klasik Örümcek-Adam esprilerinden geliyor. Her anlamıyla boş bir vaktinizi gülerek ve karakteri biraz daha anlamak adına geçirmek istiyorsanız kesinlikle sizlere bu sayıyı öneririm.

Şimdiden iyi okumalar. Sayanora.

Yorumlar