Çizgi Roman Kahramanlarının Gözden Kaçan Özellikleri

Wolverine

Wolverine de bazı noktalardan Spider-Man ile benzerlikler gösterir. Fakat en çok sevilmesini sağlayan şey, hafiften psikopat olmasıdır. Yani herkesin ilk baktığında gördüğü şey hiçbir şeyden etkilenmeyen, öldürülemeyen, yaraları iyileşen, süper cool bir mutant/savaşçı oluşudur. Fakat esas konu sıklıkla atlanır. Wolverine iyileşir evet, ancak Wolverine o yaraları hisseder!

Defalarca kez vurulur, kesilir, yakılır, oradan oraya atılır, çeşitli etkilere maruz bırakılır. Yaraların iyileşiyor olması, acıyı hissetmediği anlamına gelmez, istisnasız her seferinde acıyı hisseder. Fakat sürekli yaralanıp durması ve tez kişiliği nedeniyle ne fiziksel, ne de duygusal yaraları hissetmediği yönünde algı oluşur. Bu algı hem diğer hayali karakterlerde (ki bazı sayılarda bununla ilgili diyaloglar göze çarpar) hem de okuyucu/izleyicilerde oluşmuştur.

Resmin tamamını görmek için tıklayın.

Resmin tamamını görmek için tıklayın.

Sayısız kere savaştığı dövüştüğü zamanlarda aldığı her türden yaranın yanı sıra, özellikle Weapon-X araştırmalarında ve sonrasında da üzerinde yapılan sürüyle deneyde, tahmin edilemez acılara maruz bırakılmış, zihni allak bullak edilmiş, aklınıza gelecek her türlü fiziksel ve zihinsel etkiye maruz bırakılmıştır. En basitinden zihni bir çeşit vahşi hayvan gibi programlanmış ve vücudundaki tüm kemikler tek tek sökülerek adamantium parçalarla değiştirilmiştir. Tek başına tırnak sökme işleminin bile ne kadar büyük bir işkence olduğunu düşünürseniz, konunun vahametini biraz anlayabilirsiniz.

Wolverine karakteri daha empatik bir şekilde takip edilirse okuyucu tarafından oldukça rahatsız edici bir hal alır. Bu yüzden özel bazı sayılar ve karakterin detayına nadiren inen diyaloglar dışında bu anlattıklarım oldukça yüzeysel olarak geçiştirilir.

Deadpool

Evet artık yeterince popüler olduğu için bu tür listelere Deadpool’u da dahil edebiliriz. Deadpool’da Spider-Man gibi komik olarak görülür. Ancak mizah yeteneği ayrı bir şey, kendine güldürmek ayrı bir şeydir. Deadpool izlerken, okurken güler, eğleniriz. Ancak şunu unutmamak gerekir;

Deadpool delidir! Beyninde bir ur vardır ve rejenerasyon yeteneği sayesinde bu ur sürekli olarak orada bulunur. Bu yüzden Deadpool’un gerçeklik algısı karmaşıktır. Öyle ki, zihni psişikler tarafından bile kontrol edilemez ya da tam anlamıyla okunamaz. Bu yüzden Deadpool’un mizahi yönü olan bir karakter değil de bir deli olduğunun ayrımının yapılması gerekir.

deadpool

Bu yazının ilk bölümü olarak, yakın dönemde en popüler olan karakterler üzerinden ilerledik. Eğer detayına inilmesini istediğiniz karakterler ya da yazıda katılmadığınız yerler olursa mutlaka aşağıdaki yorum bölümünde bizle paylaşın!

Bu yazı, "Çizgi Roman Kahramanlarının Gözden Kaçan Özellikleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar