Çizgi Romanlarda “Kim Kimi Yener?” Meselesi

7 – Dövüşçüler ya da Normal İnsanlar

Evet, en iyi dövüşenler maalesef listenin sonundalar. Esasında bu bir zorunluluktan dolayı ortaya çıkıyor. Herhangi bir gücü olmayan adam, kahraman olabilmek için eğitimle, tekrarla ve tecrübe ile kendisini dövüş sanatlarında geliştiriyor. (Captain America, Batman, Nightwing, Punisher ve benzerleri) Ancak bu ne kadar iyi dövüşürlerse dövüşsünler, potansiyel olarak daha üst kademe güçlerle her istediklerinde aşık atacakları anlamına gelmez.

Dayağı yediniz gençler benden söylemesi...

Dayağı yediniz gençler benden söylemesi…

Evet Batman yada Captain America’nın defalarca kez diğer gruplardan adamları yendiğine şahit oluruz. Ancak bunda savaş alanını kendi yaratmaları ve şartları kendilerine göre kullanmalarının payı vardır (yazarların öyle istediği kısmını elesek bile). Bu yüzden potansiyel olarak en düşük tehlikeyi oluştururlar. Tabi bu sıklıkla göz ardı edilip çok büyük avantaj sağlamalarına neden olur, o da ayrı bir inceleme konusudur.

Marvel örneğinden ilerlersek şunu görebiliriz. Iron Man boş zamanlarında yeni icatlar peşinde koşar. Bruce Banner, Hulk’tan kurtulma yolları arar. Thor içer, eşi dostuyla vakit geçirir. Captain America ise egzersiz yapar, dövüş sporları çalışır, güçlü adamlarla dövüşme yolları ve taktikleri gözden geçirir. Benzer şekilde Hawkeye her boş anında sağa sola ok atıp durur. Yakın dönemde Spider-Man ile olan spin-off’larında kendisi bu durumu çok güzel bir şekilde açıklar.

“Güçlerim  yok, sizinle takılıp birilerini kurtarmamın, Dünyada bir şeyleri değiştirmemin tek yolu asla ıskalamamaktır. Bu yüzden boş kaldığım her anda sağa sola bir şeyler atmaya, nişan almaya devam ederim. Daha azı, benim için yeterli olmaz.”

Gücü olan adamlar ise kendi üzerlerinde bu türden bir baskı hissetmedikleri için, bu gruba dahil adamların çok daha iyi dövüşmesi ve sıklıkla fark yaratmaları işte bu yüzdendir. Kısacası Superman hiç bir zaman kendini Batman kadar dövüş sporlarında geliştirme ihtiyacı duymaz çünkü buna pek ihtiyaç duymamıştır.

8 – Büyücüler, Teknokratlar, Çok Zeki Bilim İnsanları

Bu grubu, en güçsüz olarak nitelendirmiyorum, ancak bir yere koymak gerekiyordu. Büyücüleri ya da bilim insanlarını karşılaştırırken büyülerin/alet edevatın doğasına ve çapına bakmak gerekir. Bunlar sayesinde enerji üretiyorsa 3. gruba ait olur, maddeleri değiştiriyorsa bir üsttekine. Örneğin teknokrat olan Iron Man, uçar, süper kuvvet/dayanıklılık kazanır ve enerji üretir. Büyücülerden Dr. Strange belli oranda gerçekliği değiştirir yada zamanda yolculuk yapar. Büyücü Wiccan teleport olur. Bir diğer büyücü Dr. Fate gerçekliği değiştirir ve enerji üretir.

Karakterin büyü yada teknolojiyle ne yapabildiğine (ve ne kadar büyük güçte yapabildiğine) bakmak gerekir.

Karakterin büyü yada teknolojiyle ne yapabildiğine (ve ne kadar büyük güçte yapabildiğine) bakmak gerekir.

Tabi 1. grubun hepsini kapsadığını söylemenin yanı sıra birden çok kategoriye dahil olanlar var. Örneğin Silver Surfer, Black Bolt, Superman, Flash ilk aklıma gelenler. Örneğin Flash, fiziksel güçlülerden sayılsa da uzay-zamanı bükebildiği ve zamanda yolculuk edebildiği için daha 2. kategoriye dahil etmek gerekir. Scarlet Witch büyü yapar (esasında mutanttır da o ayrı konu) ancak bununla gerçekliği değiştirir, bu yüzden 1. kategoriye dahil olur.

Keza enerji oluşturanlardan Cyclops, fiziksel olarak normal insanken Black Bolt fiziksel olarak da çok büyük bir kuvvete ve dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden ikisini de enerji oluşturanlar olsalar da aynı seviyede konumlandırmamak gerekir.

Yorumlar