Çizgi Romanlarda “Kim Kimi Yener?” Meselesi

Gerçek Hayat Kombinasyonları

Tüm bu bilgiler ışığında, artık “X vs Y kim yener?” diye sormadan önce, listeye göre çok dikkatli düşünürseniz net sonuçlara ulaşırsınız. Yine eğlence olması açısından birkaç pratik yapalım. Wolverine, Batman ve Cable sevdiğim karakterlerdir. Ancak şöyle düşünelim:

Kemiklerinin adamantium’la kaplı olması ve kırılamaz olması müthiş bir şey. Ancak metali kontrol eden bir adam bu adamantium’u vücudundan çıkarabilir (Magneto), maddeleri dönüştüren biri bu adamantium’u başka bir şeye dönüştürebilir (Warlock, Silver Surfer), Muramasa kılıcı gibi bazı şeyler iyileşme gücünü engelleyebilir (Silver Samurai), geçmişe giden bir karakter anne babasını uykusunda öldürebilir (Legion), gerçekliği değiştiren biri, hiç var olmamasını sağlayabilir (Scarlet Witch), çok büyük hasarlara dayansa da belli fiziksel kuvvetin üstündekiler öyle büyük darbeler vurabilirler ki, kendi standardına göre uzun süreler kendine gelemeyebilir (Hulk, Thing, Juggernaut, Thor).

wolverine-hulk

Benzer durumu Batman için düşünelim, günümüzde Batman’in yeterli hazırlıkla herkesi yenebileceği düşünülüyor. Ya da yenildiği bir adamı yeterince incelerse, takıntılı da olduğu için tüm vaktini harcayıp o adamı yenecek bir yol bulabileceği söyleniyor. Açıkçası ben de buna bir noktaya kadar inanıyorum. Ancak başka ihtimalleri de unutmamak gerekiyor.

Ya karşılaştığı o adam, Batman’i bir saniyede öldürürse (Flash), uygun bir şekilde savaşamayacağı bir platforma çekerse (Aquaman), bir yolunu bulup hasar veremeyeceği kadar dayanıklı ya da hızlı ise (Superman), iradesi güçlü olsa da zihnini kontrol edecek kadar iyi bir telepatsa (Martian Manhunter)  ne olacak? Ayrıca Batman’in hazırlandığı durumda bu diğer karakter de hazırlanır ve o da ona göre bir taktik sunarsa? Batman, tam bir taktik deha olabilir ancak fiziksel gerçekliğe sıkışmıştır ve limitleri vardır. Söylemeye gerek yok, onun seviyesinde başka taktik dehalar da mevcut (Bane ve Deathstroke gibi).

Daha üst karakterlerden gidelim: Yine çok sevdiğimiz bir karakter olan Cable, Marvel Evrenindeki en güçlü mutantlardan biridir. Şöyle ki çok güçlü bir telepat, telekinetik olmanın yanı sıra, gelecekten  geldiği için o döneme ait teknolojiler, silahlar ve askeri eğitimi de vardır. Franklin Richards ayarında tüm evreni değiştirecek gücü olmasa da, telekinetik olarak koca bir adayı gökyüzünde tutabilir, Hulk gibi adamları yere serebilecek telekinetik darbeler vurabilir.

İki tane hastası olduğum karakteri bu şekilde görmek... Olmadı, yakışmadı.

İki tane hastası olduğum karakteri bu şekilde görmek… Olmadı, yakışmadı.

Ancak adayı gökyüzünden tutsa da Dünya’yı yörüngesinden çıkaramaz, yere serse bile Hulk çok çabuk toparlanır ve kısa süre sonra çok daha sinirli (ve daha güçlü) olarak geri gelebilir.

Cable kendi serilerinde, Silver Surfer’in uzayda seyahat edip yıldızların içinden geçebildiği kayağını kırar. Ancak Surfer kayağı tek bir düşünce ile onarır, Cable’ın güçlerini kısıtlar ve gider. Basitçe, seviye farkı konuşur.

Daha güçlü karakterlere doğru ilerlemeyi sürdürürsek, Galactus da Silver Surfer’in tüm o güçlerini aynı anda geri alabilir. Keza Odin’de Thor’un çekicini alabilir ya da insan formunda Dünya’ya sürebilir. Bu noktada Thor yada Surfer’in ne kadar hızlı, güçlü, dayanıklı olmalarının yada gerektiğinde ışınlanıp zaman yolculuğu yapabilmelerinin anlamı yoktur. Zira karşılarındaki de aynılarını hem de çok daha büyük ölçekte yapabilmektedir.

Kısacası, benzer güçlere sahip iki karakter arasında, o güçleri kullanabilme hızı, büyüklüğü ve şekli açısından büyük farklar olabilir.

Var eden ve var olan. Verdiği gücü geri alması, göz kırpma kadar kısa bir sürede gerçekleşebilir.

Var eden ve var olan. Verdiği gücü geri alması, göz kırpma kadar kısa bir sürede gerçekleşebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında ve bir de karakterleri çok iyi bildiğinizde çok rahatlıkla “bu yenebilir” diyebilirsiniz. Ancak, yine de hikaye gereği yazarların tercih edeceği sonucun çıkacağını unutmayın. Bir de eğer geçmişlerinde karşılaşmaları varsa, referans olarak kabul etmek daima iyi bir çözümdür.

Yorumlar