Çizgi Romanlarda “Kim Kimi Yener?” Meselesi

Örneğin ne kadar güçlü, hızlı yada dayanıklı olursa olsun, zihinsel bir koruması yada zihin güçlerine direnci olmayanlar, telepatlara karşı neredeyse daima kaybeder ya da kaybetmelidirler (Tabi Magneto ve Juggernaut’un miğferleri, Wolverine’in Weapon X eğitimi, Deadpool’un deliliği gibi önceden bilinen telepatik korumaların yanına, zaman içinde Daredevil’ın duyularının gelişmişliği de eklenmiştir).

Ya da güç benzer güçlere sahip olanların karşılaşmasında, aynı tür güç kullanılıyorsa, o konuda üstün olanın kazanması çok yüksek ihtimaldir. Örnekleyelim:

Fiziksel olarak dövüşen iki karakteri ele alalım. Hulk vs X bir başkası olsun. Bir kere kozmik olmayan hiçbir varlığın (hatta bazı kozmik varlıkların bile) fiziksel güç konusunda Hulk’a rakip olamadıklarını biliyoruz. Bu yüzden ne kadar bir insan için güçlü olursa olsun Captain America, Hulk’u birebir dövüşte asla yenemez. Keza Hulk’tan daha güçsüz olan Thing’i de yenmesi pek olası değildir. Özetle, Hulk ve Thing’in güçleri basit olsa da güçlerinin derecesi çok yüksektir.

Ancak aynı Captain America süper güç, süper çeviklik ve örümcek hislerine sahip olan Spider-Man’i dövüşteki ustalığı ile rahatça yenebilir. Ya da yine zırh sayesinde normal insanın çok üstünde fiziksel güce ve farklı silahlara sahip olan Iron Man’i de yenebilir. Kısacası, sahip olunan gücün çeşidi kadar o gücün büyüklüğü de önemlidir.

Benzer örnekten ilerlersek, Profesör X ve Jean Grey gibi bazı telepatlar, sıradan telepatları çok seri bir şekilde yenebilmektedir.

Şu aşağıdaki resim üzerinde bir düşünelim : Sentry, Yunan Tanrılarından Ares’i ortadan ikiye bölüyor. Hem de kolaylıkla…

Babası Zeus duymasın abi

Babası Zeus duymasın abi

Ancak aynı Sentry, Ares’le benzer fiziksel özelliklerdeki Thor’a yenilir. Fakat Thor’u yenen Hulk’la neredeyse berabere kalır.

Durumun da gösterdiği gibi, bazılarının farklı güçlere karşı avantajı ya da dezavantajı olabilmektedir. Hemen herkesle korkusuzca karşılaşan ve X-men’in en büyük dövüşçüsü olan Wolverine’le fiziksel olarak en kuvvetlisi olan Colossus, vücutlarındaki metaller nedeniyle Magneto’yla olan dövüşlerde neredeyse hiçbir işe yaramazlar. Hatta sıklıkla Magneto tarafından sağa sola fırlatılmak koşuluyla dostlarına zarar verirler. Ancak bunlara karşı hiç şansı olamayacak bir karakter (örneğin Jubilee ya da Angel) Magneto’yu yenilecek kadar oyalayabilir, dikkatini dağıtabilir hatta belki yenebilir!

Buna rağmen, bazı belirgin güç seviyeleri vardır. Kozmik güçlere sahip karakterlerle, sokaklarda adaleti sağlayanlar arasında uçuruma varan güç farkları olması kaçınılmazdır. Ne kadar iyi hazırlansa da, akıllı olsa da, DC evreninin yaşayan en iyi dövüşçülerinden olsa da, alet edevatları olsa da Batman nihayetinde insandır ve sıradan bir serserinin kurşunu ile ölebilir. Ancak normal insanların hiç biri, hiçbir koşulda Superman ya da Green Lantern gibi karakterlere herhangi bir hasar veremezler. Bu tür karşılaştırmaları yaparken, belli seviyenin üstündeki güçlerle altındakileri karıştırmadan ilerlemek gerekir.

Zarar vermiyor arkadaşım, hala şunu öğrenemeyecek kadar mal suçlular var...

Zarar vermiyor arkadaşım, hala şunu öğrenemeyecek kadar mal suçlular var…

Güç Skalası

Hepsini göz önünde bulundurarak, kendimce bazı güçlerle ilgili bir skala oluşturmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Bu tür güçlere sahip olanların, daha alt gruplara nazaran çok daha kuvvetli olacağını kesinlikle öngörebiliriz.

Başlayalım:

1 – Gerçekliği Değiştirme

Kozmik pek çok varlığın dışında, Franklin Richards, Scarlet Witch gibi karakterler Phoenix ve Galactus gibi evrensel güçlere kafa tutacak kadar büyük bir potansiyele sahip olabilirler. Karşınızdaki kişi, tek bir düşünceyle bir şeyleri yoktan var ya da vardan yok edebiliyorsa, başka gerçeklikler yaratıyorsa, bu zirveyi oluşturan türde bir güçtür. Benzer türde güce sahip değilseniz, basitçe o karakterin dengi değilsinizdir. Doğal olarak gerçekliği değiştirenlerin zaman ve uzayı, enerjiyi, maddeyi, kendi fiziksel güçlerini, hızlarını yada diğer karakterlerin zihinlerini de değiştirebileceğini hesaba katmalısınız. Bu yüzden, 1. grup, doğal olarak alttaki bütün diğer gruplara ait güçleri kapsar ve en üst seviyede yer alır.

Muhtemelen inanmayacaksınız ancak şu anda Marvel Evreni'nin en tehlikeli karakterlerinden birine bakıyorsunuz.

Muhtemelen inanmayacaksınız ancak şu anda Marvel Evreni’nin en tehlikeli karakterlerinden birine bakıyorsunuz.

Kozmik varlıkların en üst seviye olanlarında da bu tür gerçeklik değiştirme güçleri vardır.

Yorumlar