Çizgi Romanlarda Vasatlığın Son Noktası: World War Hulk

Marvel’in son yıllarda yaptığı şu ünlü eventların ciddiye alınmaması ve çıtır çerez tadında okunması gerektiğini artık çizgi romanla belirli seviyede uğraşan herkes biliyor.

Buna rağmen aksiyon yükü ve (büyük ihtimalle) Türkçe’ye çevrilmiş olması nedeniyle World War Hulk, nedense ülkemizde oldukça overrated/abartılı yorumlara sebebiyet vermektedir. Halbuki Marvel’in yakın dönemdeki en tutarsız, en baştan savma ve lafı uzatmamak adına kısa keserek söylüyorum; en saçma serisidir.

Dikkat! Aşağıda ağır miktarda spoiler vardır ancak seri hem çok kötü hem de üzerinden yıllar geçmiş olduğu için takılmayın bunlara, okuyun gitsin.

World War Hulk’a altlık yapmış olan Planet Hulk, temelde düz bir fikir olsa da işlenişi ve atmosferi adına başarılıydı. Düz bir fikir dememin nedeni ise tüm Hulk hikayeleri nihayetinde “Hulk döver!” şeklinde sonuçlanması ve bunun da istisna olmamasıdır. Planet Hulk da “Hulk başka gezegene gider, oradakileri sıraya döver” şeklinde özetlenecek bir seridir. Yine de belirli bir aroma taşımaktadır.

World War Hulk’da ise Skaar’ın yok oluşundan sonra kızıp “O kadar kendi elimle besleyip büyüttüğüm (içindeki herkesi bir güzel dövdüğüm) gezegenimi yok ettiniz, ahanda bunun hıncını alacam!” diye gazlanan Hulk’un çeşitli güçlere sahip eski gladyatör arkadaşlarıyla tek başlarına tüm Dünya’yı dövmesi konu alınıyor. Hulk’un öfkesinin esas nedeni de, kendini Dünya’dan yollayan Illuminati üyeleri yani Prof X, Dr. Strange, Ironman, Black Bolt ve Reed Richards’tır.

Ancak o kadar özensiz, o kadar havada bırakılan bir seri ki; neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Buna rağmen çok öveni olduğu için, geç de olsa el atma ihtiyacı duydum. Gelin saçmalıklar zincirine göz atmaya başlayalım;

Black Bolt’a Bir Kamyon Dayak (Ama Gören Yok!)

Hulk, Ay’da bulunan Inhuman şehri Atillan’a gelir. Sesi ile dağları parçalayan Black Bolt’u dövme amacındadır. Gazlanıp bir şeyler söyler (diyaloglar da vasattır), Black Bolt ağzının kenarıyla, fısıltı halinde “yeter” der ve Hulk onlarca metre savurulur. Sonra da “fısıldadığını değil çığlık attığını görmeye geldim” der ancak biz devamını görmeyiz.

Burada bir duralım. Aynı seride 20 sayfa kadar sonra Spider-Man’in de kendi ağzıyla söylediği gibi Black Bolt, Marvel evreninde (kozmik evrende değil, Dünya’da) bulunan en güçlü karakterlerden birisidir. Spider-Man “şimdiye kadar Black Bolt’u iki numaralı en güçlü adam biliyordum, artık üç numara oldu zira Hulk onu dövdü” gibi bir şeyler zırvalar.

Hulk'tan başarılı bir Kötü Kedi Şerafettin atlayışı... "Hüleeeannn"

Hulk’tan başarılı bir Kötü Kedi Şerafettin atlayışı… “Hüleeeannn”

İşin o kısmını geçersek, Black Bolt, Hulk tarafından yenilebilir, bunu kabul ederim. Ancak diğer Inhumanların da olduğu bir yerde, Hulk’a en iyi direnebilecek adam olan Black Bolt’un dövüşmesini görmeyiz. Hooop sayfalar sonra Black Bolt’un ağzı yüzü dağılmış olarak karşımıza gelir.

Açıkçası bu, yazar çakallığıdır. Tam açıklayamayacağınız bir şeyde zamanı ileri sararsınız, o açıklayamayacağınız şeyi oldu bittiye getirirsiniz. Aklı başında adam “Arkadaş Black bolt aşırı güçlü bir karakter, fısıltıyla adamı o kadar savururken on beş dakika konuşsa Ay’dan Mars’a uçurur. Üstüne de yanında sürüyle Inhuman var onlar ne oldu?” diye soracaktır. Bu sorulardan kurtulmak isteyen World War Hulk, bu savaşı bir anda ileri sararak pas geçer. Bu noktada saçmalıklar da katlanarak artmaya başlar.

Mutantlara Ölüm!

Ara serilerde (tie-in) Hulk,  genç X-adamları döver. Üzerine Cyclops, Wolverine, Colossus, Emma gibi esas X-adamları döver. Sonrasında daha fazla X-adam, mutant vs. gelir, onları da döver. Finale doğru Juggernaut önce zırhsız, sonra zırhlı formunda gelir. Onu da iki posta döver. Nihayetinde veletlerden biri Hulk’u suçlar, biraz da acıtasyon yapar, bunun üzerine Yeşil arkadaş “heeee M-day nedeniyle yeterince acı çektiniz demek, iyi o zaman daha fazla dövmiyim, mutant da olsa insan insandır” der ve Prof X’i dövmekten vazgeçer. Bunun tek sebebi de ileride de anlatacağım gibi, hepsini fiziksel olarak dövüyor olması ve yanından geçse rüzgarından Prof. X’in ölecek olduğu gerçeğidir.

Black Bolt’u döven Hulk, Manhattan’a gelir “başka gezegenden arkadaşlarım geldi, şehri boşaltın biz oturacaz” der ve sözde can kaybını minimuma indirmek için (niyeyse?) şehri boşaltır. Tabi giden gitmeyen olur o ayrı konu… Bu sırada sürüyle kahraman da Hulk’un gelişine hazırlanır, halkı tahliye eder vs…

Yorumlar