Çizgi Romanlarda Vasatlığın Son Noktası: World War Hulk

Neyse Dr. Strange de “ulan ben hakikaten çok hıyarım, bari en güçlü düşmanlarımdan bir tane iblisle vücudumu birleştireyim ki Hulk’u tekme tokat döveyim” diyerek Zom adındaki kadim iblisi çağırır ve kendi vücudunda tutar. Yine Ironman’deki durum olur, nedense herkes Hulk’u tekme tokat yenmeye çalışır. Hiç kendi uzmanlıklarını denemezler.

Daha önceki sayfalarda bir yerlerde “abicim büyücü değil misin gönder şunu bir yerlere” dediklerinde de “gönderiyoruz olmuyor bizim sorunumuzu başkasına musallat etmeyelim yeşil arkadaşı” gibi saçmalıklarla buna açıklama getirirler. Yani okuyucuya bu iş dayakla olacak , bunu bilin mesajı verilir.

Velhasıl, iblisle birleşen Strange’in ilk sözü “Strange Smash” olur. Böyle iğrenç bir gönderme ile espriyi de patlatırlar ama kimse gülmez…

He canım he...

He canım he…

Neticede Strange de uslu uslu dayağını yer. Hulk da nedense dövdüklerinin hepsini bir yere kapatır. “Beni var ya Skaar gezegeninde gladyatör yaptılar olm, ben de aynını size yapacam görürsünüz” diye devrecilik yapar. Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma değil mi?

İnşa etttiği arenada bir kaç keyifsiz (güç kullanılmayan) dövüş olur. Black Bolt’un diğerleriyle yerleri süpürüyor olması gerekirken böyle bir şey olmaz. Çerezine birbirleri ile dövüşürler, arada bir kaç geyik döner.

Ve en sonunda, Sentry olayları izlediği evinin odasından çıkar.

Pişt Pişt Birlikte Şehir Yıkalım mı?

Çok uzatmayacağım, Sentry  ve Hulk savaşırlar. Muhtemelen 2. Dünya savaşından fazla hasara neden olurlar. Yine de “Milyon tane patlayan güneşin gücüne sahip adam Sentry”, tükürse Dünya ve iç gezegenler yok olacakken sadece Newyork’un bir kısmını yıkmakla yetinir.

Arada Hulk’la geyik yaparlar “yaa seni anlıyorum karşim, ben de hınçlandım mı gözüm kimseyi görmez” deyip gavura vurur gibi birbirlerine vururlar. Nihayet güçleri biraz tükenir, insan formuna geçerler ve Sentry “eyvallah” deyip yıkılır. O sıralda seri boyunca bık bık konuşan Rick sayesinde Hulk o acı gerçeği öğrenir.

Gezegen yok edecek adamlar, bar fedaisi gibi kavga ederlerken...

Gezegen yok edecek adamlar, bar fedaisi gibi kavga ederlerken…

Planet Hulk’un önemsiz karakterlerinden böcek (adı her ne ise), esas suçluymuş. Illuminati üyeleri masummuş! Meğerse gezegeni böcek yok etmişmiş.

Tabi artık ortada dövecek adam kalmadığı için Hulk, böcekten başlayarak kendi yanında getirdiği adamları dövmeye başlar. Ama nasıl dövmek, sanki kaç sayıdır herkesi döven o değilmiş gibi kendi adamlarını da iştahlı iştahlı döver.

Nihayet Hulk “yetti gari döv döv bitmiyonuz ulan, sizi de sevmiyorum kendimden de nefret ediyorum” diye ergen tribine girer. Bunun üzerine üzerinde sadece boxer olan Ironman, uzaydan lazer attırıp (vışınnnnnnnn) Hulk’u vurur. Hulk, Banner formuna geri döner ve bayılır. Shield ekipleri gelir, bir çeşit aletin içine tıkarlar ve sanki on dakika önce tüm Dünyada depremlere neden olan o değilmiş gibi paketleyip kaldırırlar.

Bir allahın kulu da “ulan bu adam bütün Dünya’yı sıra dayağından geçirdi, bir ara uyanır aynını yapar kafasına iki tane sıkalım garanti olsun ya da Güneş’e fırlatalım” gibi bir şey düşünmez. Bir anda herkes öldürmeyen kahraman moduna bürünür, Shield dahil!

Hulk çölün millerce derinliğinde uyutulur, kahramanlar düşüncelidir, en sonunda da Skaar’dan Hulk’un oğlu uyanır. Gerçi o Dünya yok olmuştu nereye uyandı da, neyse…

Ölen Ölür Kalan Sağlar Bizimdir

Şimdi, bu Hulk denen arkadaş vurdu mu yeri göğü inletiyor, gezegenlerin katmanlarını kırıyor, bunları bilmeyen yoktur. Sinirlendikçe güçleniyor bunu da herkes biliyor. Seri içinde de defalarca “bu sefer aşırı sinirli, bu yüzden aşırı aşırı güçlendi eyvah eyvah” diye gözümüze sokuyorlar.

Bu kadar güçlü adam, bu kadar kişiyi döverken hiç mi elinin ayarı kaçmıyor da kimseyi öldürmüyor?

Evet görünüşte kimseyi öldürmüyor. Aşağıdaki sahnede kafasından sinek gibi tuttuğu Cyclops’a bile bir şey olmuyor. Zırhını çatır çutur kırdığı, akerdeon gibi gezdiği Tony Stark’a da bir şey olmuyor. Genel anlamda kimseye kalıcı bir hasar vermiyor.

Haydi Wolverine, Thing, Ares gibi adamları anlarım ancak içlerinde sıradışı dayanıklılığa sahip olmayan sürüyle kişiyle dövüşürken nasıl olur da o sınırsız gücünü dizginleyip kimseyi öldürmedi, hiç biri de kafa travması, çoklu organ hasarı almadı da ölmedi diye insan merak etmiyor değil.

Ne kadar sinirlense de düşünceli çocuk demek ki, alkışlıyoruz.

Cyclops bu sahneden sonra hayatta kaldı, evet...

Cyclops bu sahneden sonra hayatta kaldı, evet…

Son Söz

Çoğu çizgi roman okuru, kahraman kahramana karşı dövüşleri seviyor. Ana akım çizgi romanlarda, son dönemde kötü adamları bitirip kahramanları kapıştırmalarının nedeni de budur. Bir noktaya kadar bunu kabul etsem de World War Hulk, aşırı pohpohlanmış ve rezalet denecek mantık hatalarıyla dolu bir seriden öteye gidemiyor.

Süper kahramanları kabul etmenize rağmen belli oranda tutarlılık arıyorsanız bunu pas geçebilir ya da sadece ibret almak için okumayı da deneyebilirsiniz. Seçim sizin…

Not: Eklemeler ve fikirdaşlık için İMÇ’ye, yazının içinde kaç kez dayak/dövmek geçtiğini gereksiz yere sayıp bilgilendirdiği için G-man’e teşekkür)

Yorumlar