Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead – Sezon 1 / Cilt 1

Karakterler Açısından Farklar

Elimden geldiğince karakterlerin  farklarını açıklayacağım, gene elimden geldiğince psikolojilerine de değineceğim. Psikoloji çok da anladığım bir alan olmadığından eksik, hatalı analizler yapabilirim. Dizideki oyuncu tercihlerini ben çok beğendim. Özellikle Morgan karakteri sanki çizgi romandan çıkartıp diziye koymuşlar gibi, Rick, Shane, Carl… Merle ve Daryl demedim bakın… Geleceğiz oraya da. Serideki her karakteri tek tek incelemeyeceğim, çizgi romanda kilit roller üstlenmiş karakterler üzerinde daha çok durmayı planlıyorum.

Rick

Çizgi romanda Rick daha silik bir karakter olarak başlıyor; dizide daha dogmatik tavırlarla karşımıza çıkıyor diyebilirim. Ama aynı zamanda bir o kadar da yufka yürekli. Rick’in henüz değişmediği zamanlar, ama hala anlamam Merle gibi bir adamı kurtarmak için kendini ve beraberindeki birçok kişiyi niye riske atarsın? Dediğim gibi, bu durum Rick’in henüz değişmediği dönemlerde gerçekleşiyor, ama çizgi romanda bu tarz kararları neredeyse hiç almıyor. Aksine daha temkinli yaklaşıyor diyebilirim.

rick

Silahlara karşı da daha az temkinli, Carl’ın bir silah taşıması konusunda dizide olduğundan daha rahat. Dizide Carl’ın silah çalması, Lori tarafından azarlanması, sonra Lori’nin gelip Rick’e triplenmesi gibi durumlar çok daha fazlaydı.

Lori

Lori karakteri gereği trip atmayı biraz seviyor ve duygularına çok yenik düşen bir kadın. E tabii karakter böyle yazılmışken bir şey demek çok da doğru olmuyor, ama dizide daha bir trip. Rick çizgi romanda Carl’ın silah taşımasına net bir çizgi çekip Lori’nin bu konuda önünü keserken, dizide bu konu üzerine çok daha fazla düşüyor. Lori’yi canlandıran Sarah Wayne Callies görünüş olarak çizgi romandaki Lori’ye benze de, de nedendir bilmem, ben onu bir türlü sevemedim. Oyunculuğu bana her zaman yapmacık geliyor. Daha önce ve sonra oynadığı yapımları izledim, acaba Lori karakterini sevmediğimden mi oyuncuyu da sevemedim diye düşündüm, ama yok… Direkt oyuncuyu sevememişim.

Lori_Split_a_l

Dizide büyük bir yer tutan Lori ve Shane ilişkisi de çizgi romanda daha az nefret doluyken, dizide Rick’in dönüşünden sonra Lori Shane’e epey ters davranıyor. Çizgi romandaysa sadece uzaklaşmayı yeğliyor.

Carl

Carl diziye epey korkak başlıyor, o yaşlarda bir çocuğun zaten bu tarz bir olay sonrası korkak olması beklenilir bir durum. Epey ağlamaklı ve savunmasız olması gözüme çarpan şeylerden bir tanesi. Tam bir çocuk aslında, insanlar için ağlıyor, korkuyor ve oynuyor. Çizgi romanda Carl’ı biraz daha az korkak olarak görüyoruz. Zombilerden daha az korkuyor ve dizideki ağlayan Carl sahneleri de çok daha az. İnsanların ölümleri çizgi romanda Carl’ı daha az etkiliyor. Böyle bir dünyada büyüyen bir çocuğun psikopat olması çok da ihtimal dışı değildir, çizgi romandaki Carl’a bakarak geleceğin manyağı bile diyebilirim.

ccarl

Glenn

Glenn aynı Glenn, şapkası, cümleleri, korkusuzluğu ama aynı düzeyde korkaklığıyla tam bir Glenn olmuş. Glenn’i canlandıran Steven Yeun zaten genç kızların yeni sevgilisi durumunda, geçtiğimiz sezonda ölme ihtimali nasıl da çıldırtmıştı herkesi… Belki de hem çizgi romanda hem de dizide en çok sevilen karakterdir. Çizgi romanın ilk cildi ve dizinin ilk sezonu boyunca gördüğümüz yardımsever moddaki Glenn birbirinin aynısı. Dizi senaristleri “Glenn’e dokunmayalım, aynı kalsın, o kendi kendine yeter” demiş olabilirler.

glenn

Shane

Ah Shane vah Shane… Çizgi romanda dizideki kadar deli değil, onu bir açıklayayım. Dizide onu resmen psikopat yaptılar, çözülemez, ya öldürecek, ya da ölecek konumuna soktular adamcağızı. Çizgi romanda belki güzel bir konuşma, biraz telkinlerle yaşayabilirdi. Dizide ikinci sezonda ölüyor, o süreç boyunca da insanların burnundan getiriyor. Ama çizgi romanda derdi direkt olarak Rick’le. Evet, Rick’e çizgi romanda da silah doğrulttu, ama onunla yıllardır yan yana çalışmış, çatışmalara girmiş birisinden bahsediyoruz. İkisinin arasındaki bağ inanıyorum ki çok daha derindi ve Shane silah doğrultmasına rağmen Rick onunla konuşsaydı, ikna edebilirdi onu. Konuşmaya çalışıyordu da… Carl’ın halt yemesi üzerine adamcağız aramızdan erken ayrıldı.

Çizgi romandaki Shane ile dizideki Shane

Ben olsam diye bir şımarıklığa düşeyim: ben olsam Shane’i gruptan ayırır, ya onlara çok kötü bir düşman haline getirir, ya da zor zamanlarında birden ortaya çıkıp destek veren birisi yapardım. Evet çok klişe…

Merle ve Daryl

Arkadaşlar… Büyük bir çoğunluğunuz biliyordur, ama Merle ve Daryl çizgi romanda olmayan karakterler. Diziye renk versinler diye koyulmuşlar, yakın zamanda ölecekler diye senaryoya eklendiklerini düşünüyorum, ama daha sonra izleyiciler tarafından özellikle de Daryl çok sevildiği için “öldüremediler”.

Karakterlerle İlgili Son Söz

Andrea’yı nasıl unutursun diyeceksiniz: unutmadım diyeyim, Andrea ve Amy kardeşler çizgi romanda aynen oldukları gibi varlar. Yaşlı Dale ile araları çok iyi, dizide olduğundan daha farklı diyebilirim. Andrea ve Dale’ın ilişkisi çizgi romanda cinsel boyutlara da taşınıyor. Dale’ın Andrea’ya karşı olan aşkı dizide pek yok.

Bu yazı, "Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar