Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead – Sezon 1 / Cilt 1

Hikaye Açısından Farklar

Çizgi romanın hikaye anlatım teknikleriyle dizininkiler bambaşka, öncelikle bunu belirtelim. Birçok çizgi roman uyarlamasına nazaran The Walking Dead’in dizisindeki farklılıklar biraz daha fazla, ama rahatsız eden düzeyde de değil. Olayların akışları değişik veya bambaşka olabiliyor, ama genel hatlarıyla hemen hemen aynılar. Bunların hepsini açıklamayacağım, kilit olarak gördüğüm birkaç değişikliğe değinmeyi daha mantıklı buluyorum.

Başlangıç

Dizinin başlangıç sahnesinde hatırlayacağınız üzere Rick bir çeşit trafikte dolaşıyordu. Bunu bir unutun. Böyle bir durum asla yok. Zaten neden koymuşlar onu da anlayamadım da… Ardından Shane ile Rick’in evlilik hakkındaki konuşmalarına denk geliyoruz. Bundan sonra gelişen olaylarda Rick vuruluyor ve hastaneye kaldırılıyor.

Rick’in uyanması ve hastaneden çıkıp Morgan ile tanışması arasında geçen sürede senaryoda pek bir fark yok. Rick’in atla şehir merkezine geldiği kısımsa değişikliklerin az da olsa başladığı yer diyebilirim. Dizide zombiler onu atıyla birlikte sıkıştırdıklarında, attan düşüp bir tankın içine sığınıyordu Rick . Tankın içindeyken de bir telsiz aracılığıyla Glenn ile tanışıyordu. Bu durum çizgi romanda ana hatlarıyla aynı olsa da, kocaman bir şey ortada yok. Tabii ki tank. Dizide tank olmadan da o sahnenin kotarılabileceğini düşünüyorum. Araca sığınmak yerine Rick’in birkaç çevik hareketiyle, veya zombi sayısındaki azlık ile o sahnenin ardından gelen Glenn ve Rick buluşmasını çok rahat halledebilirlerdi. Ama onun yerine aslında maddi açıdan bir külfet getirecek bir tank koymuşlar. Tankın orada olması aslında izleyiciye birçok fikir veriyor. “Ordu denedi ama olmadı” ve “Tank koyduk abi, daha ne yapalım?

İşin özü bu tabii.

İşin özü bu tabii.

Dizinin ciddi masraf olduğu da bir gerçek, sadece makyaj bile çok büyük meblağlar tutacaktır. The Walking Dead’in ekibi masraftan kaçınmadıklarını, tank bile koyduklarını dile getirmek istemiş.

Aileye Kavuşma

Glenn ile yaşanılan buluşmanın ardından dizide şehirde yalnız değiller ve onun yanındaki arkadaşlarıyla da tanışıyor Rick. Bir kısmıyla da kötü tanışıyor tabii. Bu durum çizgi romanda yok, direkt olarak şehirden kaçıyorlar ve Glenn’in yaşadığı kampa geliyorlar. Burada ailesi ile resmen Yeşilçam tesadüfleri tadında bir araya gelen Rick’i bir diğer dostu Shane de beklemekte. Tabii diziyi izleyenler bilirler, dizide Shane çoktan abayı Lori’ye yakmıştır ve ona “Rick öldü” der. Bu durumda eşini kaybeden Lori içinde bulunan ruhsal boşluğu Shane ile doldurur. Ama çizgi romanda Shane Lori’ye bariz bir şekilde  Rick öldü demez, ve aralarındaki yakınlaşma daha doğaçlama olarak ortaya çıkmış gibidir. Shane’in dizide olan planlı hareketleri çizgi romanda yoktur. Ama Shane ve Rick’in ego çatışmaları çizgi romanda da devam etmektedir, dizide olduğu gibi bu çatışmanın en sert merkezi de Shane’dir.

Dizide Rick ve ekibi zombiler tarafından saldırıya uğrar, bu saldırı onların kamp alanından uzaklaşmalarıyla sonuçlanacaktır. Aynı durum çizgi romanda da mevcut. Ama dizideki Rick ve Shane çatışmasının bir ürünü olarak ekibimiz, Hastalık Kontrol Merkezi’ne gider. Burada Doktor Edwin Jenner adında bir bilim adamıyla tanışırlar ve sıcak duş, şarap, yemek gibi nimetlerden faydalanırlar. Bu durumun çizgi romanda olmayışının sebebini yukarıda Robert Kirkman gayet güzel açıklamış. Hikayemiz Rick’in hayatta kalması üzerine odaklı. Ama dizide bu tarz bir sürece gidilmesinin sebebi, bence çizgi romanı okumamış izleyici kitlesinin alışılageldik zombi klişelerini The Walking Dead’de de görme umutlarını tamamen yok etmek. Keza Doktor Edwin Jenner’ın açıkladığı gibi, hiçbir merkez bu hastalığa bir çözüm bulamamış ve hükumetten de haber alınamamakta. Kısaca dizi demiş ki, “Arkadaşlar, bu Resident Evil değil. Bu tarz beklentilerinizi bir kenara atmalısınız.

Dizi ile çizgi romanda aynı olan tatlı bir nokta.

Dizi ile çizgi romanda aynı olan tatlı bir nokta.

Bu zombi saldırısından sonra çizgi romanda direkt olarak güven veren başka bir noktayı karavana binip aramaya koyuluyor kahramanlarımız. Kamp yaptıkları bir başka alanda Rick ve Shane’in kavga etmeleri ile iyice gerilirler. Shane ormanın derinliklerine giderken Rick de onunla konuşmak için onu takip eder ve yapılan gergin konuşmadan sonra Shane, Rick’e silah doğrultur. Shane’i arkada gizlice izleyen Carl silahı ile adamı vurur. Evet, dizinin ikinci sezonunda ölen Shane çizgi romanda ilk ciltte Carl tarafından öldürülür.

The Walking Dead 006-021

Hikaye ile İlgili Son Söz

Hikayemizde değinmediğim noktalar var Carol ve Sophia ile alakalı. İlk sezonda Carol’kın kocasının “hillbily” tavırlarını görüyoruz. Ama çizgi romanda adamcağız daha “survivalist”, amaçsız bir soğukluğu veya kötülüğü yok. Ölümler arasında da pek fark yok. Sadece dizi için yaratılmış, yani çizgi romanda hiç olmayan karakterlerin ölümleri çoğunluk olarak çizgi romandan bağımsız sahnelerde veya hikaye kesitlerinde gerçekleşiyor.

Bu yazı, "Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar