Fullmetal Alchemist: Simyanın Yan Etkileri

Simya. Altın yapmada kullanılmaya çalışıldığını ama başarılı olunamadığını duyduk hep. Hiromu Arakawa adlı hanımefendinin mangasında işler biraz daha karmaşık. Bir sene kadar önce Türkçe çevirisine Akılçelen Kitaplar’ın başladığı Edward ve Aplhonse Elric kardeşlerin hikayesi Fullmetal Alchemist.

2002 yılında yayınlanmaya başlayan seri, gerek senaryosu, gerek çizimleri ile göz dolduruyor. Hikayemiz 20.yüzyıl başları gibi bir zamanda Amestris adlı bir ülkede geçmektedir. Edward Elric ve Alphonse Elric babaları simyacı olan iki kardeş. Küçücük birer çocukken babaları onları terk eder ve anneleri ile yaşamaya, yavaş yavaş da simya öğrenmeye başlarlar. Babaları gittikten bir süre sonra anneleri hastalanır ve hayatını kaybeder. Çocukça bir masumiyetle simya ile çok sevdikleri annelerini hayata döndürebileceklerini düşünürler. Ama bunu başarabilmeleri için simyada daha da yetenekli olmaları gerekir. Amaçlarına ulaşmak için çocuk yaşta çok  zor eğitimler almaya başlarlar. Eğitimlerini tamamlamayı başardıklarında, babalarının notlarını karıştırırken buldukları dönüşüm çemberi ile annelerini hayata döndürmek için evlerine dönerler. Her şey hazırdır, simyaya başlarlar. Fakat…

fullmetalAlchemist1

İşler hiç de istedikleri gibi gitmez. Dönüşüm çemberi sonucu ortaya çıkan şey, tam bir felaket olmuştur. Anneleri yerine ortaya sadece biçimsiz et ve kemikten oluşan bir yığın çıkar. Her şey bununla kalsa yine iyi. Edward sol bacağını Alphonse ise tüm vücudunu bu girişim sonucunda kaybeder. Kardeşini hayatına mal olan simyayı yapan Edward yaptığı “anlaşma” ile sağ kolunu feda ederek kardeşinin ruhunu geri alır ve bir zırha mühürler. Yaşanan hayal kırıklığının ardından kardeşler kaybettikleri vücutlarını geri almanın yolunu aramaya başlayacaklardır fakat ellerindeki kısıtlı bilgi amaçlarına ulaşmalarına yetmemektedir. Ama her şey bitmiş de değildir.

Roy Mustang, ordu mensubu bir simyacıdır. Görevi geçmişte yaşanan savaştan sonra Devlet Simyacısı mevkini bırakanların yerine yeni simyacılar bulmaktır. Bu amaçla Elric kardeşlerin yaşadığı Resembool adlı köye yolu düşer. Kardeşlerle tanışan ve amaçlarını öğrenen Mustang, bunu ancak Devlet Simyacısı unvanına sahip olmaları sayesinde ulaşacakları kaynaklar ile yapabileceklerini söyler. Kardeşler, hedeflerine ulaşabilmek için bu teklifi kabul ederler. Yetkilerinin avantajları ile eriştikleri kayıtlarda amaçlarına ulaşabilmelerinin yolunun, Felsefe Taşını kullanmaktan geçtiğini öğrenirler ve ne olduysa bundan sonra olur. Kardeşlerin arayışlarının ulaştığı sonuçlar ve bunların yol açabileceği tehlikeler tüm ülkeyi, hatta dünyayı tehdit eder bir boyuta taşınır.

Senaryosu ile, karakterleri ile bir başyapıt, Fullmetal Alchemist. Ülkemizde birçok kitapçıda rahatlıkla Türkçe’sini bulabileceğiniz seriyi ilk fırsatta okuyun arkadaşlar. Hatta okuduktan sonra üstüne birde animesini izleyin. Ufak bir hatırlatma; iki farklı anime serisi olarak yayınlandı Elric kardeşlerin hikayesi. Tavsiyem; 64 bölümden oluşan Fullmetal Alchemist Broherhood izlemeniz yönünde olacaktır.

Yorumlar