İçinde Vikingler Olan Bir Manga: Vinland Saga!

Vikingler!

İskandinav bölgesini bir zamanlar yaşanılacak toprak olarak kullanan, Avrupa’ya korku salmış, en iyi yaptıkları şeyin savaşıp yakıp yıkmak olduğu düşünülen bu arkadaşların birçok filme, diziye ve kitaba esin kaynağı olmak için potansiyelleri bir hayli yüksek. Bu sefer elimizde Japonya dolaylarından gelen ve şansa bak ki; içerisinde bolca kuzeyli arkadaşlardan barındıran bir manga var. Karşınızda, Vinland Saga.

Yazıyı yazdığım sırada ki; şuan yazıyorum, serinin yayın hayatına devam ettiğini belirterek giriş yaptıktan sonra, 2008 yılında başladığını belirterek devam ediyorum. Serinin yazarı/çizeri, kağıtta şekil almasını sağlayan Yukimura Makoto gerek çizimleri gerek hikayesi ile bu iri yarı barbar arkadaşları çok güzel bir şekilde bizlere sunmuş ve bunun için kendisine plaketini vermek üze… Neyse, devam edelim ve seride neler oluyor, kim ne yapıyor bir göz atalım:

11.yüzyılda Normanların işgali altında bulunan İngiltere mekân olarak kullanılmış seride. Thorfinn adındaki, yaşadığı toprakların havası gibi soğuk kişiliğe sahip genç savaşçının babasının katiline hem çok yakın, hem de oldukça uzağında olduğu, intikamını alabilmek için verdiği mücadelenin konu olarak ele alındığı bir yapım Vinland Saga.

İlk bölümde bizi bir kale kuşatması karşılıyor. Frankların ele geçirememelerine karşın inatları yüzünden de kış gelse bile vazgeçmeye niyetli olmadıkları bir kale. Gerçi sadece tek taraftan saldırdıkları için kale bir değil beş tane kış geçse gene düşmez. Devam edelim. Bu saçma sapan kuşatmayı izleyen Norman barbarlarının başındaki Askeladd saldıran ordunun komutanı sıfatıyla bulunan şişko ve çirkin “lorda” bir teklif gönderir. Buna göre bir sonraki sabah şafakla beraber lordun askerleri saldırırken Askeladd’ın barbarları da deniz/göl tarafından saldırarak kaleye ele geçireceklerdir. Karşılığında ise ganimeti yarısına ortak olacaklarını söyler. Teklifi ulaştırmak için yağız delikanlı Thorfinn’i gönderir. Lord olan şey ilk başta teklife sıcak bakmaz ama Normanları başına bela etmektense onlarla beraber savaşa girmeyi kabul eder. Ganimet paylaşmak ile ilgili bencilce planlar yapar aklı sıra. Güya savaş zaferle sonuçlanırsa “aptal” Normanları da öldürerek ganimetin hepsine sahip olacaktır.

Şafak vakti, savaş dün kaldığı yerden tekrar devam eder. Franklar saldırır, kaledeki halk savunur. Tüm bu hengamede Normanlar ortaya “çıkar”. Savaş kazanılır ve ganimet paylaşılır. Tabi Normanların usulüyle. Altınlar, değerli taşlar gibi ağırlık yapan şeyleri kendileri alırlar ve lorda şehri bırakırlar.

Tüm bu savaşın kargaşasında Thorfinn bir şey aramaktadır: Kalenin generalini. İntikamını alabilmesi için gerekli olan şey generalin elindedir ve ne olursa olsun Thorfinn ona sahip olmak zorundadır.

Kuzey topraklarından soğuk bir kış rüzgarı, Vinland Saga.İlk bölüm bu şekilde başlıyor ve bizi nelerin beklediğini, kahramanlarımızın kimler olduğu hakkında fikir veriyor. Seri ilerledikçe özellikle Thorfinn ve babası ile ilgili olan, karakterlerin geçmişlerinin anlatıldığı bölümlerde daha bir güzelleşiyor hikaye. Seinen (yetişkin) türünde manga okumak isteyenler zaten duymuşlardır da, duymayanlar varsa mutlaka bir göz atsınlar. Çizimleri de göz yormayan, anlaşılır olan seriyi internetten hem İngilizce hem de Türkçe olarak bulabilirsiniz diyerek noktayı koyuyor ders çalışma bahanesi ile abime getirttiğim e-kitap okuyucuda manga okumak üzere yazıyı sonlandırıyorum. Bu da az önce koyuyorum diyerek koyamadığım nokta “.”

Yorumlar