Injustice – Superman Zıvanadan Çıksa Ne Olurdu?

Superman kimdir? Neden bu kadar önemlidir? Neden neredeyse bütün efsane DC hikayelerinde Superman’ın yanlış bir şeyler yapması araya sokuşturulur?

Injustice’dan bahsetmeden önce mutlaka Superman’den bahsetmek gerek. Çünkü basitçe “Superman delirirse ne olur?” deyip geçmekten öte mevzular söz konusu.

Superman, temelde Amerikan tarzı yeni mitolojilerin ilk ürünüdür. Standart belirleyicidir. Sadece süper kahramanların ne olduğunu değil, en temel yapıtaşlarını (süper güç, dayanıklılık, yumrukla dövüşme, uçma vs.) da belirler. Superman’den sonra çıkan her karakteri aslında “Superman uçmasaydı, Superman süper olmasaydı, Superman gözünden lazer çıkarmasaydı ve süper dayanıklı olmasaydı ne olurdu?”lara bağlayabiliriz. Bu konuda çok az itiraz vardır.

injustice-2

Superman’ı sevmeyenlerin çoğu, genelde yıkılmaz kişiliğinden dolayı soğuk baktıklarını söyler. Çünkü aşırı kuvvetli olunca mutlaka bunu “dengeleyecek” bir zayıflığa ihtiyacı varmış gibi bir algı var. Bu da, temelde ürettikleri karakterlere fazla bağlıymış gibi görünmek istemeyen yazarların uydurduğu bir şeydir. Yoksa çeşitli eserlerde sürekli kayırılan ve ona rağmen sevilen bir sürü karakter görüyoruz. Aslında Superman, bu karakterlerden biri değil. Hatta bana göre sırf ikonik konumu yüzünden de hem film, hem çizgi roman endüstrisi tarafından yerden yere vurulup duran bir karakter.

Superman’ı deconstruct etmek ve süper kahraman janrını eleştirmek neredeyse eşit anlama gelmiş halde. Bu yüzden de önüne gelen Superman’e laf çakar. Kill Bill’de bile yersiz bir diyalogda Superman’e giydirilir. Batman’ı Batman yapan hikayelerin çoğunda Superman’e karşı başa baş mücadelesi vardır (Hush, The Dark Knight Returns vs.) ve aslında bunlar bile Superman’in belirleyici özelliğini vurgular. Çünkü süper güçlü olmayan birinin süper güçlü birine nasıl kafa tutacağını çok iyi belirlemek zorunda kalırlar. Sonrasında filmde Iron Man’le Hulk kapışırken sadece The Dark Knight Returns’deki fikri geliştirmek ya da açıklarını kapatmak durumunda kalır (Kopan parçaları yenileyen robot çok güzel fikirdi).

injustice-6

Temel olarak Superman’in sadece süper güçlüleri değil, süper güçlülerin dünyasında bulunan ve bulunacak herkesi de yerli yerine oturttuğunu söyleyebiliriz. İşte bu yüzden de, eğer ki bu düzeni bozmak istiyorsak mutlaka Superman’den başlamalıyız.

Oyun

Injustice: Gods Among Us, Mortal Kombat oyunlarından tanıdığımız NetherRealm Studios imzalı bir bilgisayar oyunu. Hatta Injustice’in Mortal Kombat vs DC Universe adlı oyunun bir tür devamı olduğunu söyleyebiliriz. Injustice’in “Bütün süper kahramanları birbiriyle nasıl dövüştürürüz?”ü anlatan (bence ortalamadan az iyi) bir hikayesi var. Kahramanları kahramanlarla dövüştürmek istiyorsanız, önce onları kahraman olmaktan çıkarabilmeniz lazım. İşte eğer ki dövüştürecekleriniz Justice League ise, Superman’i kahraman olmaktan çıkarmak zorundasınız. Oyun da basitçe bunu yapmış.

injustice-1

Daha önce defalarca işlenmiş bir konsept bu. 90’larda Justice League çizgi filmlerinde, daha öncesinde çizgi roman serilerinde, hatta Superman’in kendi çizgi romanlarında “eğer Superman delirirse” defalarca işlendi. O açıdan oyunun çok bir orijinalliği yok. Alternatif dünyada deliren Superman ve onu yenmek için orijinal dünyadan gelen Justice League çok enteresan bir fikir değil. Ama bilgisayar oyunları için bir ilk. Çünkü nedense Superman’i konu eden bilgisayar oyunları ayrı bir çirkin oluyor. Adamlar beceremiyor bir türlü. Burada Injustice oyunu başarısı ile sıyrılıyor ve bu yüzden önemli bir yer ediniyor kendisine.

Injustice: Gods Among Us, Superman’i konu edinip de başarılı olan tek oyun diyebiliriz. Hikayesi orijinal olmasa da, işini iyi yapmış.

Yorumlar