Injustice – Superman Zıvanadan Çıksa Ne Olurdu?

Çizgi Roman

Oyunda, Superman’ın kötülüğün tarafına geçtiğinden beri “beş yıl” geçtiği söyleniyor. Bu beş yılda neler olduğuna dair ise genel bir fikir ediniyoruz. Ama olayların kopuş hızından dolayı, bu beş yılda kötü Superman’ın artık herkesi zıvanadan çıkarmış olduğunu anlayabiliyoruz. İşte bu kısım merak uyandırıcı.

injustice-4

Sonu belli olan hikaye güzel olur mu? Olabilir. Arada ne anlatacağınıza bağlı olur o. Injustice: Gods Among Us çizgi romanı da işte böyle yapıyor. Başlarda vasat başlayan hikayesi, hikaye içi yıllar ilerledikçe iyice enteresanlaştı. Son zamanlardaki en iyi çizgi roman işlerinden biri olarak da görülmeye başladı.

Injustice, ana evrendeki hikayeleri bir noktada kilitleyip duran ve yerine göre çok güzel hikaye anlatma imkanlarını öldüren uydurma kuralları yerle bir ederek çok değişik bir bakış açısı sunuyor. Ayrıca oyunun izinden giderek “Herkes herkesle dövüşsün bakalım” yaparak da çok eğlenceli sahneler çıkarıyor. Bir bakıyoruz Constantine gelmiş, bir bakıyoruz Green Lantern Corps gelmiş. Hikayeler ise iyice çığırından çıkmış.

Injustice çizgi romanında iyi işlenen önemli bir konunun şu olduğunu düşünüyorum: Superman’in neden böyle yaptığını anlıyorsunuz, ama katılmıyorsunuz. Anlamak ile katılmanın çok yakın görüldüğü ülkemiz için böyle bir bakış açısı iyi gelecektir. Birisinin “neden ve nasıl” yaptığını anlamak, onu onaylamak demek değil sonuçta. Sadece sizin iyi bir gözlemci olduğunuzu gösterir.

injustice-5

Hikayeler, oyunda anlatılmayan beş yıla bölünmüş. Şu an gavuristanlarda dördüncü yılın sonuna yaklaşıyoruz. Her yılın kendine göre bir teması var ve o temadaki rakiplerle uğraşan bir kötü Superman’ımız (ve yancıları) var.

Okuyucular uzunca bir süredir herkes Injustice’ın Türkçeye çevirilmesini istiyordu. Bu isteğe karşılık, Çizgi Düşler’den gelmiş gibi görünüyor. İlk 18 chapter’ı içeren 6 issue (bölüm) halinde tek bir cilt yapmışlar. İlk yıl, sonrakilere göre daha hızlı geçen ve bana göre daha zor bölünebilecek bir seri. Bu yüzden ilk yılın kalanını da en kısa zamanda yayınlamalarını umuyorum.

Injustice çizgi romanları ile ilgili daha detaylı eleştirileri ve spoiler içeren yazıyı başka zamana bırakarak tanıtımı burada sonlandırıyorum. Son yılların en enteresan işlerinden birini okumak istiyorsanız, Superman deconstructionları hoşunuza gidiyorsa Injustice’ı mutlaka edinmelisiniz.

Yorumlar