Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Black Widow

Sonra?

Sonrası, Natasha’nın ilişkisinde hayal kırıklığına uğrayan herkes gibi kendini kariyerine vermesidir. Daredevil husumetinin hemen arkasından ateşlenen bir seri, Black Widow’un liderliğinde başka Marvel kahramanlarının Champions ekibini kurmasını konu alır; Hercules (Evet o Hercules ve evet onunla da aralarında kısa bir ilişki var), Ghost Rider, Angel (Evet X-Men olan) ve Iceman. Ancak bu harekat uzun ömürlü olmaz ve maddi sorunlardan ötürü dağılır. Hercules ile tıpkı Daredevil ile olduğu gibi hem ilişki, hem de ortaklığı dener ama bu da yürümez. Natasha ne yapsın, yine yalnız çalışmaya geri döner.

Güçleri Neler?

Bilinen süper bir gücü olmamasına rağmen Red Room’da ona verilen serum, gerek fiziksel, gerek psikolojik olarak insanın çok ötesinde bir kapasiteye sahip olmasını sağlamıştır, yani Superhuman kategorisinde geçer.

Natasha dünya standartlarında bir atlet, jimnastikçi, akrobat, burada sayamayacağım kadar çok manevranın uzmanı, aynı zamanda bir çok Uzak Doğu sporunun (muhtemelen hepsinin) ustasıdır ve silahlardan da çok iyi anlar. Ayrıca çok iyi bir balerindir ki, bu kadarı bile benim kıskançlıktan ölmem için yeter. Bu da yetmezmiş gibi, casus eğitimi almıştır yani psikolojiden, blöften, karşısındakinin her türlü tüm sırlarını dökmesini sağlayacak türden bir femme fatale’dir. Dünya üzerinde sık kullanılan hemen her dili akıcı şekilde konuşabilir. Usta nişancıdır. Soğukkanlı bir taktisyendir. Teknolojiden de çok iyi anlar ve yetkin bir hacker’dır.

bw_11

Bu kadar donanımlı bir karaktere bir de süper güç verilmesine gerek yok. Tony Stark’ın dediği gibi, herkes bir tane ister. Red Room’daki program, hücrelerinin epeyce geç yaşlanmasını, neredeyse hiç hastalanmamasını ve vücudunun hızlı iyileşmesini sağlamıştır. 70 yaşında olmasına rağmen fiziksel açıdan zirvededir. Ancak, bedeni Rus deneyleri sayesinde kısırlaştırılmıştır. Açıkçası bir savaştan diğerine koşarken buna dertlenecek zamanı olduğunu sanmıyorum, ancak geçmişinde de görüleceği üzere normal bir hayat yaşaması neredeyse imkansızdır.

Daha Yakın Zamandan Bahset, Neler Oluyor?

Black Widow sürekli çeşitli Marvel kahramanlarıyla birlikte çalıştığı için bu noktadan sonra karakterlerin hikayesindeki dönüm noktalarını maddeler halinde yazmak daha doğru olacak.

bw_6

  • Bütün o yeteneklerine ve güzelliğine rağmen aşktan yana hiç şansı yok. Daredevil’a bir kez daha yaklaşıp onu hala sevdiğini söyler, ama Karen Page’nin ölümüyle yıkılmış olan Matt yüz vermez. Eski kocası Red Guardian’la olan durumu da tam bir yılan hikayesi, adamı yeniden bulur ama ya bu kez gerçekten savaşta ölür ya da klonu çıkar, adındaki Widow’un hakkını literal anlamda vermek için midir nedir asla birleşmezler.
  • Natasha’ya Yelena Belova tarafından meydan okunur, Yelena onunla aynı eğitimden geçip onun skorlarını geçebilen tek kişi olduğundan “Black Widow” olmayı kendisinin hak ettiğini düşünmektedir. Natasha,  Yelena bu işleri bırakıp kendi hayatını yaşasın diye onu“Bak kızım, yolun yol değil!” diye duygusal ve psikolojik olarak manipule edip casusluğun gerçeklerini yüzüne vurur.

bw_15

  • Natasha, Nick fury’i öldürdüğü düşünülen Punisher’ı yakalamak için Daredevil’in topladığı süper kahraman ekibinde yer alır, fakat bu da kısa ömürlü olur. Hawkeye’ın görünüşte ölümü ile Avengers yeniden dağılınca Arizona’ya gider. Burada Black Widow eğitiminden geçen başka kadınların varlığını öğrenir, üstelik bu kadınların avlanıp öldürüldüğünü de keşfeder. Bu cinayetlerin sorumlusunu Rusya’da bulup öldürdükten sonra bir süre daha Daredevil ile çalışır.
  • Yeniden yalnız çalışmaya karar veren Natasha, Daredevil ile beraberken çatıştığı Damon Dran’ın, Ivan’ı kaçırarak onu tuzağa düşürmeye çalıştığını öğrenir. Dran’ın Natasha’yı öldürdükten sonra SHIELD’a sahte bir Black Widow gönderip Nick Fury’i de öldürme planları vardır, ama bizim kız onun planlarını durdurup ifşa eder. Bunun dışında Iron Man ve Daredevil başlıca olmak üzere başka kahramanlarla bir çok kez işbirliği yapar. Bu dönem sona erdiğinde Avengers’a geri döner ve Black Knight ile birlikte ekibi yönetir. Fakat Onslaught Sagası’nda Avengers’ın üyelerinin büyük bir kısmı öldürülünce takımı tekrar toplayamaz ve hep kendisini suçlar. Avengers’ın eski düşmanlarının hepsini bulup yenmeye yemin eden Natasha, bu süreç içerisinde yine Daredevil ile güçlerini birleştirir. Fakat ölü olduğu düşünülen Avengers üyeleri geri dönünce Natasha rahatlar ve yeniden S.H.I.E.L.D. ile görevlerine döner.

bw_13

  • Nick Fury’nin emrinde Yelena Belova’nın kılığına girerek Norman Osborn’un Thunderbolts’una katılmışlığı da var.
  • Asgard savaşından sonra Black Widow, Commander Rogers’ın yeni Secret Avengers’ına, Stark Kulesi yeniden inşa edildiğinde de Avengers’ın ana takımına katılır. Sinister-Six Avengers ekibinin çoğunu yenince Spider-Man’e Six’i yenmekte yardım eder. X-men’le olan savaş sırasında Natasha haliyle Avengers tarafındadır.

bw_14

Sinema? Oyun?

Black Widow, özellikle Lena Headey ile Laura Bailey’nin seslendirdiği pek çok animasyonda yer aldı fakat 2009’a kadar beyaz perdede görünmedi,  bu bakımdan en az aşk hayatı kadar talihsizdi ama şeytanın bacağını kırdı. Avengers filmlerinde Scarlet Johansson’un canlandırdığı  karakterin şu ana kadar orijin hikayesine yer verilmedi, Age of Ultron’da göreceğiz. Oyunlar bakımından hiç de şanssız değil, Marvel Super Hero Squad ve Marvel Super Heroes başta olmak üzere pek çok oyunda oynanabilir karakter olarak yer alıyor.

*Anton Vanko, Crimson Dynamo adlı bir zırhın yaratıcısıdır ve Ruslar tarafından Stark Industries’i sabote etmek için gönderilmiş, ancak Tony Stark tarafından ikna edilerek görevini tamamlamamıştır. KGB tarafından öldürüleceğini öğrenince Amerika’ya kaçar ve Stark Industries’de çalışmaya başlar. Turgenov, görev sırasında Crimson Dynamo’yu ele geçirir ve kullanır. Vanko kendini korumak için henüz deneylerini tamamlamadığı bir lazer silahını ona karşı kullanır ve meydana gelen patlamada ikisi de ölür. 

** Bu noktada Hawkeye ve Romanoff bir kere Spider Man’le de dalaşırlar.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar