Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Black Widow

Bildiğiniz gibi bir kaç Black Widow var. Biz bu yazıda Natalia Alianovna Romanova, ya da daha sık bilinen adıyla Natasha Romanoff’u anlatacağız. Karakter fazlasıyla dolu olduğu için bir an önce başlayalım…

Kızıl Saçlı Rus Casus = Overkill

Black Widow, ilk olarak 1964’te yayınlanan bir Iron Man macerasında herhangi süper gücü yahut kostümü olmayan bir Rus casus olarak görünür. Bir kaç sayı sonra yanında adam da getirir; kostümlü bir avcı olan Hawkeye’ı onunla birlikte çalışması için kiralamıştır. İki karakterin tuttuğunu fark eden çizerler pardon Rus hükümeti, Black Widow’un kaynaklarını arttırarak kostüm ve yüksek teknoloji içeren silahlar sağlar. Karakter kısa süre sonra Amerika’ya iltica ettirilir, hatta bir ara -yaratıldığı yıl göz önüne alınırsa kimseyi şaşırtmayacak şekilde- Amerika Birleşik Devletleri’ne düşmandır, pardon beyni yıkanmıştır, yoksa Amerika şahane bir ülke. Zamanla Avengers takımının düzenli bir destekçisi, sonra da üyesi olacaktır.

Black Widow, 1970’te güncellenerek önce kendi kostümüne, sonra da serisine kavuşur. Ancak solo maceraları sadece sekiz sayı sürecek, beş yıl sonra Daredevil’a ortak edilecektir. Şimdi 40 yıllık geçmişi hikayeyi açarak anlatmak zor ama, deneyelim bakalım.

bw_1
Kimin Nesidir?

Natasha’nın soyadından kaynaklı son Çarlık ile akrabalığının bulunduğu iddia edilse de aslı astarı, daha doğrusu ispatı yoktur. Genel olarak 2. Dünya Savaşı’ndan önce nerede ne yaptığına dair hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Orijin hikayesinde Natasha’nın 1928’de doğduğu düşünülürse, bu neredeyse 11 yıllık bir döneme tekabül eder. Onunla ilgili en net bilgiyi, şoförü ve sadık yardımcısı Ivan Petrovich Bezukhov adlı eski Sovyet askerinden dinleriz; Natasha henüz çocukken Stalingrad’daki bir saldırıda ailesini kaybetmiş, yanan bir binanın içinde mahsur kalmıştır.

Ivan küçük kızı kurtarır, daha doğrusu ölmek üzere olan bir kadından teslim alır (Sen git hayatını kurtar, sonra da şoförü ol). Kendini sorumlu hissederek küçük kıza bakar ve kız, gelişen yetenekleriyle Sovyet İstihbaratı’nın dikkatini çekerek eğitim almaya başlar. Hatta Ivan Petrovich ile olan hikayenin bir kolu Captain America ve Kanada’lı bir mutant olan Logan’ın yardımıyla Natasha’yı Naziler’in ellerinden kurtarmalarına bağlanır.

bw_2

Başka bir versiyonda ise, Natasha çok küçük yaştan itibaren Rus hükümeti tarafından 28 başka yetim kızla beraber Red Room Fasilitesi’nde gerçekleştirilen Black Widow Ops Programı’na dahil edilmiştir. Bu programda biyolojik ve psikolojik olarak geliştirilen Natasha’nın uzun ömrü ve genç kalması da açıklanmış olur. Yine bu retcon’lanmış hikayeye göre Natasha balerindir. Bolşoy Operası’nda asla eğitim görmemiş olduğunu , programdaki her Black Widow’a sahte anılar yüklendiğini daha sonra fark edecektir.

KGB Natasha’nın sadece anılarına müdahale etmekle kalmaz ve onu yine Sovyet bir test pilotu olan Alexei Shostakov ile evlendirir, ikisinin yeteneklerinin birleşince çok etkili olacağını düşünmektedir. Ancak daha sonra, Alexei’yi ABD’nin Captain America’sına karşı çıkaracakları Red Guardian projesine dahil etmeye karar verirler. Natasha’ya kocasının öldüğü söylenir ve eğitimine tek başına devam eder. Burada, program dahilinde Winter Soldier, yani Bucky ile tanışıp ondan kısa süre eğitim alır ve ikisi arasında kısa bir ilişki de olur.

bw_4

First Contact

Natasha tam teşekküllü bir femme fatale olarak eğitilmiştir ve bilin bakalım ilk kimin karşısına çıkar? Tony Stark! Şöyle ki, Natasha’dan başka bir KGB ajanı olan Boris Turgenov’a yardım etmesi istenir; görevleri Profesör Anton Vanko’yu öldürmektir.* Vanko o sırada Stark Industries çalışanıdır ve Tony, Türk işverenlere örnek teşkil edecek şekilde çalışanını korur! Stark çetin ceviz çıkınca Natasha, yukarda söylediğim gibi Hawkeye’ı kiralar ve ikisi Iron Man’i yok etmeye uğraşırlar. Bunu başarmaya yaklaştıkları bir sırada, Hawkeye yaralanan Natasha’yı savaş alanından kaçırmayı tercih eder.

Bu hareketi, Natasha’nın Hawkeye’a karşı duygularının oluşmasını ve ülkesine olan sadakatini ikinci plana atmasını sağlar.** KGB bunu öğrendiğinde Natasha’yı kaçırır ve Red Room’a geri gönderir. Bu, zaten aslen Amerika’lı olan ve Rus casuslarıyla haşir neşir olduğu için henüz kariyerinin başındayken suçlu sıfatını kazanmaktan hiç de hoşnut olmayan Hawkeye’ın Avengers’a katılmasına sebep olur.

bw_3

Red Room’da beyni güzelce yıkanan Natasha, Avengers ekibiyle savaşmak üzere geri döner, ancak Hawkeye’nin yardımıyla hafızasını geri kazanır. Pişman olan kahramanımız, kendini affettirmek için Avengers’a yardım etmeye başlar. Daha sonra da serbest çalışan bir ajan haline gelerek S.H.I.E.L.D. için görevler yapmaya başlar. Hatta bu görevlerden birinde, eski kocası Red Guardian’a karşı da savaşacaktır. Red Guardian, aslında Rusların Avengers’a haksızlık ettiğine inanmaktadır ve Natasha başta olmak üzere ekibi kurtarmak için kendi hayatını feda eder. Depresyona giren Natasha, Hawkeye’ın evlenme teklifini reddeder ve Ivan Petrovich’in de ona katılmasıyla birlikte kararını verir. Bir suç savaşçısı olacak ve bunun zorluklarını tek başına göğüsleyecektir.

bw_7

Daredevil İlişkisi

Natasha Romanoff ile Matt Murdock’un birlikte çalışmaya başlaması 1975’e denk gelir ve ikisinin kimyasının çok iyi uyuşacağını düşünen Gerry Conway’in imzasını taşır. Conway’in Punisher’ın yaratıcılarından biri ve Gwen Stacy’nin ölümünü yazan kişi olduğunu hatırlayalım, iyi bitmeyeceği baştan belliydi. İkisi, zaman yolculuğu içeren bir hikayede bir araya gelirler ve ortaklıklarıyla birlikte ilişkileri de gelişir, hatta bir ara Daredevil & Black Widow adıyla bile basılırlar. Ancak Natasha düzenli ilişki ve hayat insanı değildir, stilist olmayı dener ama başarısız olur ve hem günlük iş hayatının, hem de birisinin “sidekick”i olmanın kendisine uymadığına karar vererek Murdock’tan ayrılır ve Avengers’a geri döner.

bw_5

HYDRA tarafından yakalanması da bu döneme denk gelir. Esir alınan Romanoff, öyle kötü işkence görür ki beyni kendisine yüklenen sahte anılara geri döner ve kendisini Nancy Rushman adında bir okul öğretmeni sanmaya başlar. Hafızasını kazanması için Nick Fury, Spider Man ve Kung-fu ustası kahraman Shang-Chi birlikte çalışır. Öyle takımla iki hafıza bile geri kazanılır doğrusu.

Natasha daha sonra “Ah ben ne ettim,” diye Murdock’a geri döner, ama Murdock’un o sırada Heather Glenn’le ilişkisi olduğunu görerek geri çekilir. Bu hareketi, Femme fatale konseptinin doğru anlaşılması açısından bence önemlidir.

bw_9

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar