Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Doctor Strange

Güçleri

Doctor Strange, güçlerini Agamotto, Cyttorak ve Watoomb gibi aşırı güçlü mistik varlıklardan çeken bir büyücüdür. Hatta Eternity adı verilen evrenin ta kendisi ona insanların arasındaki en kudretli büyücü olduğunu söylenmiştir. Strange, mistik öğretilerinin bir yan etkisi olarak uzak doğu kökenli savunma sanatlarında da deneyimlidir. Birçok farklı dövüş stili yanında farklı silahları kullanmayı da bilmektedir.

Strange’in eli altında geniş bir büyülü eşya koleksiyonu bulunmaktadır. Bu eşyalar Doctor Strange’e ait New York Greenwich Mahallesi, Beleecker Caddesi, 177A adresinde bulunan Sanctum Sanctorum adlı mabette bulunmaktadır. Sanctum Sanctorum, aynı zamanda Doctor Strange ve hizmetkarı Wong’un yaşadığı yerdir. Bir anekdot olarak, Sanctum Sanctorum’un adresi, bir zamanlar Marvel yazarları Roy Thomas and Gary Friedrich’in ev arkadaşı olarak paylaştıkları yerin adresidir.

Sanctum Sanctorum, Doctor Strange ve Wong

Sanctum Sanctorum, Doctor Strange ve Wong

Strange’in en ünlü ekipmanları; uçmasını sağlayan Cloak of Levitation, ak büyüleri öğrendiği Book of Vishanti, kötü niyetli büyüleri etkisiz hale getirebilen Eye of Agamotto ve öngörü yapmasını sağlayan bir kristal küre olan Orb of Agamotto‘dur. Bunlardan Book of Vishanti gerçekten çok ilginçtir. Öncelikle yok edilmesi mümkün değildir. Ayrıca tam karşıtı olan Darkhold adlı bir kara büyü kitabının içeriğini tam olarak dengeleyecek büyüler taşır. Örneğin eğer bu iki kitaptan herhangi birinden bir büyü yok edilecekse buna Agamotto, Oshtur ve Hoggoth’tan oluşan ve Vishanti olarak anılan mistik varlıklardan oluşan üçlü karar verir. Bir kitaptan yok edilen büyünün karşılığı, diğer kitaptan da yok edilerek denge sağlanır.

Başka Mecralarda Yer Aldı mı?

1978 yılında bir televizyon filmi olarak çekilen “Dr. Strange”, Peter Hooten’ın canlandırdığı Stephen Strange karakteriyle izleyicinin karşısına televizyonda ilk çıkan Doctor Strange olma ünvanına sahiptir. Filmin rezalet olduğunu söylersem sanırım kimse bana kızmaz.

Çizgi film formatında ise Doctor Strange’in hiçbir zaman kendi serisi olmamıştır. Ancak tıpkı çizgi romanlarda olduğu gibi 80’li yılların Spider-Man and His Amazing Friends serisinden tutun da 90’ların ünlü X-Men: Animated Series’ine kadar onlarca çizgi seriye konuk olmuştur. Günümüzde de yayınlanan Avengers Assemble gibi çizgi serilerde konuk olmayı sürdürmektedir.

Dr. Strange (1978), Doctor Strange: Sorcerer Supreme (2007) ve Doctor Strange (2016)

Dr. Strange (1978), Doctor Strange: Sorcerer Supreme (2007) ve Doctor Strange (2016)

2007 yapımı uzun metrajlı bir animasyon olan Doctor Strange: The Sorcerer Supreme ise maalesef 6.8’lik IMBD notundan da anlayabileceğiniz gibi çok aman aman iyi bir çalışma değildir. Yine de bir kez izlemekle bir şey kaybetmeyeceğinizi söyleyebilirim.

Son olarak 2016 Kasım ayında gösterime giren ve Benedict Cumberbatch’in başrol oynadığı Doctor Strange adlı film, Marvel Sinematik Evrenine olan sıkı bağları ve saykodelik görüntüleriyle gözlerimize bayram ettirdi. Hatta film hakkında bizzat kaleme alacağım Analiz, Tahmin ve Anekdotlar yazıma şimdiden başladım bile.

Bonus: DC Comics’in Doctor Fate’inden mi Araklama?

Hayır. İki karakter her ne kadar yumurcaklarının pek sevdiği “Kim kimi döver?” türü forum geyiklerinde sürekli karşı karşıya getirilse de, DC Comics’in Doctor Fate’i Doctor Strange’den tam 23 yıl önce tasarlanmış bambaşka bir karakterdir. Her şeyden önce, yaratıcıları arasında koca bir jenerasyon ve anlayış farkı vardır. Doctor Fate, süper kahraman türü bir kostüme sahip DC Comics’in Altın Çağlarından kalma bir karakteriyken Doctor Strange beat jenerasyonuna hitap etmesi için tasarlanmış, mistik kıyafetleri ve gezindiği saykodelik mekanlarıyla bambaşka bir karakterdir.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar