Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Doctor Strange

Doctor Strange Kimdir?

1963 yılında Strange Tales #115’te yayınlanan orijin hikayesine göre; Doktor Stephen Strange, egosu ve para hırsı en az mesleki yetenekleri kadar büyük olan, başarılı bir cerrahtır. Fakat kariyeri günün birinde geçirdiği otomobil kazası yüzünden sona erer. Kazada ellerindeki sinirler hasar görmüştür ve tedavi edilmeleri artık mümkün değildir. Strange, birikimlerini tüketip sokaklarda derin düşüncelere dalmış gezinirken iki denizcinin her şeyi iyileştirebilen “Ancient One” adlı birinden bahsettiklerini duyar. Elinde avucunda son kalanları da kullanarak Hindistan’a, Himalaya’lara gider ve birçok zorluk çektikten sonra Ancient One’ı bulur. Fakat Ancient One, Doktor Strange’in bencil motivasyonları sebebiyle onu iyileştirmeyi kabul etmez. Eğer kabul ederse onu yanına öğrenci olarak alabileceğini ve içindeki iyiliği bulabilirse belki kendini iyileştirecek gücü elde edebileceğini söyler.

Strange Tales #115'te Doctor Strange'in nasıl bir şerefsiz olduğunu gösteren kareler (1963).

Strange Tales #115’te Doctor Strange’in nasıl bir şerefsiz olduğunu gösteren kareler (1963).

Doktor Strange, Ancient One’ın bir sahtekar olduğunu söyleyerek orayı terk etmek ister, ancak yoğun kar yağışı yüzünden manastırda mahsur kalmıştır. Bu esnada Ancient One’ın Mordo adlı öğrencisinin hocasını öldürmek için planlar yaptığını öğrenir. Bunu Ancient One’a söylemeye giderken Mordo ona bir büyü yapar ve bu konu hakkında konuşamaz hale getirir (Başka konularda konuşabilmektedir). Bu noktada Strange, Ancient One’ın hayatını kurtarabilmek umuduyla onun öğrencisi olmayı kabul etmeye karar verir. Böylece Mordo ile savaşacak güçleri bir ihtimal de olsa çok geç olmadan edinebilecektir. Ancient One’a öğrencisi olmayı kabul ettiğini söylediğinde (Mordo’nun planından bahsetmesi imkansızdır) yaşlı adam Strange’in üstündeki büyüyü kaldırır. Mordo’nun planlarından haberdar olduğunu, ancak onu yakında tutmasının daha akıllıca olduğunu söyler. Böylece Doctor Strange de Ancient One’ın sınavını geçmiştır. Bu noktada büyücülük kariyeri de başlamış olur.

Marvel Evrenindeki Rolü ve Defenders

Doctor Strange, Ancient One’ın ölümünden sonra Sorcerer Supreme (Yüce Büyücü) ünvanını taşıyan, dünyanın en kudretli büyücüsüdür. Görevi, dünyayı mistik boyutlardan gelebilecek tehlikelere karşı korumaktır. Bu arada kelime oyununu belki fark etmişsinizdir; evet, Doctor Strange dünyanın en kudretli büyücüsüdür, ancak söz konusu gerçeklik Marvel evreni olunca iş dünyayla sınırlı kalmaz tabi ki. Yani ona koca evrende rakip çok…

Doctor Strange, evrenin ta kendisi olan Eternity'nin karşısında.

Doctor Strange, evrenin ta kendisi olan Eternity’nin karşısında.

Hiçbiri çok uzun sürmemiş olan kendi serileri dışında Doctor Strange, Marvel evreninde genelde Avengers: Disassembled‘da olduğu gibi büyük bir tehditle yüzleşildiğinde ortaya çıkan yan karakter olarak kullanılmıştır. Yani demem o ki; bir hikayede Doctor Strange’i görürseniz işlerin bir hayli karışacağına emin olabilirsiniz. Strange, özellikle 80’li yıllarda Spider-Man serilerinde sıklıkla boy göstermiştir. Hatta eğer yaşınız 35’ten büyükse, ülkemizde B Yayınları tarafından yayınlanan Örümcek Adam serilerinden onu “Doktor Garip” ismiyle hatırlayabilirsiniz.

2010’lu yıllarda eskisine göre daha sık karşımıza çıkmaya başlayan Strange, New Avengers’ın uzunca bir süre kalıcı üyesi olmuş aynı zamanda Illuminati adı verilen bir gizli grupta Tony Stark, Namor, Mister Fantastic, Black Bolt ve Professor Xavier ile birlikte dünyanın kaderini etkileyecek kararlar vermiştir. Bir dönem Sorcerer Supreme ünvanını Brother Woodoo’ya devretmiş, ancak daha sonra Woodoo’nun sözüm ona ölümünden sonra ünvanı geri almak zorunda kalmıştır. Ayrıca Marvel evrenini kökten değiştiren bir olay olan Secret Wars serisinde kilit bir rolü vardır.

Tüm bunlar bir yana, Doctor Strange’in Marvel evrenine en büyük katkılarından biri, şüphesiz Defenders’ın kurucu üyelerinden biri olmasıdır. Eminim 2017’de Netflix’te yayınlanacağı duyurulan ve içinde Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist’in olacağı Defenders’ın bu ekiple alakası olup olmadığını merak etmişsinizdir. Hemen anlatayım:

Doctor Strange, Namor, Hulk, Silver Surfer, Hellcat, Valkriye ve Nighthawk'tan oluşan bir Defenders ekibi. Kafayı peynir ekmekle yemediyseniz onlara bulaşmak istemezsiniz!

Doctor Strange, Namor, Hulk, Silver Surfer, Hellcat, Valkriye ve Nighthawk’tan oluşan bir Defenders ekibi. Kafayı peynir ekmekle yemediyseniz onlara bulaşmak istemezsiniz!

Defenders, ilk kez 1971 yılında Marvel Feature #1’de okuyucuyla buluşmuş olan geçici bir ekiptir. Yani Defenders’ın hiçbir zaman sabit bir kadrosu ve karargahı olmamıştır. İlk kadro Doctor Strange, Hulk, Namor ve Silver Surfer gibi süper suçlu olsanız gerçekten bulaşmak istemeyeceğiniz türden kahramanların bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Daha sonra 80’li yılların ortasına kadar farklı karakterlerin bir araya gelmesiyle başka Defenders kadroları kurulmuştur. Bunlar yanında en önemli özelliği, mistik ve doğaüstü tehditlerle savaşmak üzere toplanmış olmalarıdır. Bu bilgiden yola çıkarak Netflix’te yayınlanacak olan seride kahramanlarımızın doğaüstü bir tehditle yüzleşeceği çıkarımını yapabiliriz. Zaten eğer izlediyseniz Daredevil’in ikinci sezonunda bu konuda gerekli adımların atıldığından haberdarsınızdır.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar