Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Wolverine

Wolverine, muhtemelen çizgi roman tarihinin en cesur girişlerden birini yapmış olan süper kahramandır. 1974 yılında yayınlanan The Incredible Hulk #180’in son karesinde ilk kez okuyucuyla tanışan Kanadalı süper kahramanımızın ilk tam macerası, bir sonraki sayı olan The Incredible Hulk #181’de gerçekleşir. Aklından zoru olmayan hiç kimse kıyasıya savaşan Hulk ve Vendigo’nun arasına girip ikisine de gider yapmazdı, ama Wolverine bundan keyif bile alıyor gibiydi.

Olayı algılayamayanlar için; Hulk böyle bildiğiniz Hulk, Vendigo ise Hulk’la başa baş kapışabilecek kadar güçlü, bir Pokemon gibi kendi ismi dışında tek kelime bile edemeyen dev bir yaratıktır. Neyse… Wolverine, her ne kadar hikayenin sonunda Hulk’tan temiz bir dayak yemiş de olsa, kısa süre sonra çizgi roman dünyasına kalıcı olarak geri döner.

The Incredible Hulk #181 (1974)

John Romita Sr. ve Len Wein tarafından yaratılan Wolverine, aylar sonra yayınlanan Giant Size X-Men (1975) adlı tek atımlık hikayeyle kalıcı olarak X-Men’e geçiş yapar. Bu arada Giant Size X-Men’i aklınızda bir kenara not edin. Zira batmakta olan ve artık tekrar sayıları yayınlayarak idare etmeye çalışan seriyi kurtararak X-Men’in günümüze kadar gelmesini sağlayan hikayedir. Detaylar için daha önceden kaleme aldığım oldukça eğlenceli olan şu yazımı tavsiye ediyorum:

X-Men Hakkında İlginç Bilgiler

Wolverine Kimdir?

“Yaptığım işte en iyiyim, ama pek de hoş bir şey yaptığım söylenemez…”

Wolverine, ya da gerçek adıyla James Howlett, 1880’li yılların sonunda Kanada’da güya John ve Elizabeth Howlett’in evladı olarak doğmuş bir mutanttır. “Güya” dedim, zira James aslında evin kahyası Thomas Logan’ın oğludur. Alkolik ve istismarcı bir karakter olan Thomas, diğer oğlu Dog’un Rose adlı bir kıza tecavüz girişimi yüzünden malikaneden kovulur. İçip içip iyice sarhoş olan ve intikam için geri dönmeye karar veren Thomas, akşam malikaneye gelerek olay çıkarır ve John Howlett’i tüfekle öldürür. James’in mutant güçleri olan pençeler işte tam olarak burada devreye girer ve Thomas’ı (Evet, gerçek babasını) öldürür.

Bu olaydan sonra Rose ile kaçan James, yıllar boyunca madenciler arasında “Logan” ismini kullanarak çalışır. Ancak günün birinde eski hasmı Dog’un da dahil olduğu bir olayda pençeleriyle kazara Rose’u öldürünce kederden kendini vahşi doğaya teslim ederek inzivaya çekilir (Hikaye, buraya kadar Türkçe olarak Wolverine: The Origin adıyla yayınlandı).

Wolverine: Origin (2001)

Yetişikinlik Dönemi

Logan, yakalanıp bir sirke kapatılana kadar yıllarca vahşi doğada kurtların yanında yaşar. Tutsak edildiği sirkten Victor Creed’in (Sabretooth) kardeşleri Clara ve Saul yardımıyla kurtulur. Ancak Saul, Logan’ı Nathaniel Essex’e, yani geleceğin Mister Sinister’ına teslim etmek istemektedir. Logan işin sonunda Nathaniel Essex’i de, Saul’u da öldürür (Essex ölmez tabi).

Olaylar sonrasında medeniyete kısmi bir dönüş yapan Logan, bir süre Kanada’da yaşayan Blackfoot adlı yerlilerin yanında yaşar. Ancak o dönemlerde birlikte olduğu kadın olan Silver Fox, Victor Creed tarafından öldürülür. Acısını kalbine gömerek orduya katılmaya karar verir ve Birinci Dünya Savaşı boyunca Kanada ordusunda hizmet verir. Daha sonra ise Japonya’ya taşınarak Itsu adlı bir kadınla evlenerek Daken adlı bir çocuk dünyaya getirirler. Ancak Logan’ın oğlunun varlığından bir takım sebepler yüzünden uzunca bir süre haberi olmayacaktır.

İkinci Dünya Savaşı’nda kariyerine paralı asker olarak devam eden ve Captain America ile görev yapan Logan, daha sonra Sabretooth ve Omega Red gibi tekinsiz üyeleri olan, CIA’in kurduğu Team X adlı gizli ekibine katılır. Tam burayla işi bittiğinde ise, Kanada Savunma Bakanlığı’nda görev yaparken Weapon X programı tarafından kaçırılır. Kemikleri adamantium’la kaplanır ve hafızası tamamen silinir. Weapon Plus programının devamı olan Weapon X hakkında detaylı bir yazımız da mevcut:

Wolverine Ne İlk, Ne de Sonuncuydu: Weapon Plus Programı!

Weapon X deneyleri sırasında

Süper Kahraman Olma Yolunda

Weapon X’in elinden kanlı bir şekilde kurtulmasıyla tarih tekerrür eder ve Logan bir kez daha vahşi doğada hayvan gibi yaşamaya başlar. Ta ki Kanadalı süper kahraman grubu Alpha Flight’ın üyeleri Guardian ve Vindicator tarafından bulunana kadar. Pençeli kahramanımızı tekrar medeniyete döndüren ikili, daha sonra Kanada hükümetine bağlı Department H için çalışmaya başlamasını da sağlarlar. Logan işte tam bu dönemde ünlü Hulk ve Vendigo karşılaşmasına müdahale edecektir.

Sonrasında ikinci kere kurulan X-Men ekibine (Aslında üçüncü kez, detayları merak ediyorsanız X-Men Kökenli Süper Kahraman Ekipleri adlı yazımı okuyun) Profesör Charles Xavier tarafından davet edilir. İşin ilginci, 2008 yılında yayınlanan Wolverine: Origins #29’da Wolverine’in ilk başta beyni yıkanmış olarak Charles Xavier’a suikast için orada olduğu, ancak Xavier’in bu komutu sildiği ortaya çıkmıştır.

Porsuk mu?

Wolverine, latince “mustelidae” adıyla anılan, gelincik, porsuk, sansar, su samuru ve vizon gibi hayvanları içeren etçil bir memeli ailesine mensuptur. Bu ailenin en önemli özelliği, küçük boylarına rağmen çok hiddetli ve saldırgan olmalarıdır.

Wolverineler sadece Kuzey Amerika’da bulunmaktadır ve “wolverine” kelimesinin Türkçe’de direkt bir karşılığı yoktur. Bu yüzden tıpkı kanguruların okunduğu gibi Türkçeye yerleştiği gibi “volverin” olarak kullanmak doğru olacaktır.

“Porsuklarla bir sorunun mu var ahbap?” SNIKT!

Ulusal kanallarımızdan birinde yayınlanan 2000 yapımı X-Men filminde Wolverine “sansar” olarak çevrilmiştir. Bu kötü bir çeviri olmamakta birlikte aslında fiziksel özellikleri çok daha benzeşen “porsuk” daha uygun olurdu diye düşünüyorum.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar