Marvel Süper Kahraman Dosyaları: X-23

Logan filmiyle son günlerde sinemaya aktarılan ve Wolverine’in dişi versiyonu X-23’ü detaylı olarak ele aldığım dosyaya hoş geldiniz. Her şeyden önce X-23’ün yaratılma nedenini daha iyi anlamak için sitemizde bulunan iki yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Bunlardan birincisi X-23’ün DNA babası Wolverine’in aynı yazı dizimizde yer alan dosyası. İkincisi ise “Weapon Plus Programı”nın detaylı olarak anlatıldığı yazıyı önereceğim. Bu program, hem X-23’ün klonlanma projesine referans olan hem de Wolverine, Deadpool gibi sevdiğimiz karakterlerin yaratımında önemli yer teşkil eder. Nitekim bu iki yazıda değinilen konular direkt X-23’ün yaratım amacı ve daha sonrasında yaşadıklarıyla alakalı:

Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Wolverine Wolverine Ne İlk, Ne de Sonuncuydu: Weapon Plus Programı!

X-23’ün Doğuş Hikayesi

X-23’ün X-Men külliyatına dahil oluşu aslında X-Men’in ana materyali olan çizgi romanlar aracılığıyla değil, X-Men: Evolution adlı çizgi filmle gerçekleşmiştir. X-Men: Evolution’la ilgili detaylı bilgileri sitemiz yazarlarından Serkan Özay’ın kaleme aldığı X-Men Çizgi Film Dosyası adlı yazıda bulabilirsiniz. Üçüncü sezonun kendisiyle aynı adı taşıyan 11. bölümünde yer alan karakterin motivasyonu bellidir; Wolverine’e ulaşmak ve kendi varlığını sorgulamak. Bölümde bu çabasına ulaşma yolunda karşısına çıkan herkesi biçip doğrayan bir karakter olarak yansıtılmıştır. Serinin ilerleyen bölümlerinden “Target X” de ise bir önceki bölümden devam eden karakterin hikayesi ucu açık bırakılarak sonlanmıştır. Karakterin orijinal olması ve farklılığının beğenilmesi üzerine çizgi romana aktarılmıştır. X-23, 2004 yılında “NYX” isimli sokakta “evsiz” olarak yaşayan mutantları konu alan bir seride kendine yer bulmuştur. Fakat ortaya çıktığı eser olarak neden X-Men Evolution seçilmiş, bunu biraz deşmek istiyorum.

X-Men: Evolution (2003)

X-Men Evolution, genç izleyici ve okuyucu kitlesine X-Men’i sevdirmek için kurgunun onlara yakınlaştırıldığı bir yapımdır. Karakterlerin her biri “teenager”a dönüştürülmüş ve ek olarak Xavier Institute ve bir de normal bir Amerikan lisesine gitmeleri anlatılmıştır. Bu durum en sevilen karakterlere acımasızca uygulanırken, seride Storm ve Beats yanında gençleştirilmeyen karakterlerden birinin de Wolverine olması ilginç bir detaydır. Serinin yapımcıları 3. sezon itibariyle bu duruma çare olarak X-23 fikrini ortaya atmışlardır. 2009 yılına kadar Wolverine’in orijin hikayesi hakkında gizem yaratmak isteyen Marvel yapımcıları böyle yöntemlerle bu gizemi güncel tutmayı başarmıştır. Ayrıca Wolverine’in stereotipleşmiş bir karaktere sahip olması da kendilerini kısıtlayan bir öge olmaktadır. Bunun üstesinden ise yayınlandığı dönemde oldukça popüler bir bilimsel takip olan “klonlama” konseptini kullanarak gelmeye çalışmışlardır. Yaratılan X-23 karakteri, tamamen Wolverine gibi hırçın  ve acımasız resmedilmiş fakat Wolverine’den farklı bir cinsiyette aktarılıp genç bir kız olarak ele alınması karakteri kullanacak yazarlara geniş alan bırakmıştır. Şimdi gelelim X-23’ün yaşadıklarına:

Çizgi Romanlara Geçiş

Karakterin orijini yani, doğuş hikayesi bahsettiğim gibi X-Men: Evolution’da başlıyor. Orada anlatılanlar, çizgi roman evrenine de “Innocence Lost” ve “Target X” adlı çizgi romanlarla resme dökülüyor. Bu iki çizgi romanda X-Men: Evolution’dan farklı pek bir şey yok . Sadece çizgi romanın doğası gereği hikaye ögeleri biraz daha detaylandırılmış. Olaylar daha mantıklı bağlantılarla aktarılarak sağlam bir orijin hikayesi oluşturulmuş bana kalırsa.

Weapon Plus Programı sonrası çalışmalarına devam eden Dr. Martin Sutter, gizli bir şekilde Weapon X programını yeniden başlatır. Amacı süper asker yaratmak olan doktor, daha önce başarıyla tamamlanan fakat ellerinden kaçırdıkları Wolverine’i klonlayarak kendi himayeleri altında bir ölüm makinesi yaratmak istemektedir. Ancak kopyalama yapacakları ana DNA örneği hasarlıdır. Bu durumu düzeltmek için projenin başına mutant genetikçisi Sarah Kinney getirilir. Dr. Kinney yaptığı tetkikler sonucu DNA’nın Y kromozomunun bozulduğunu başka bir X kromozomuyla Wolverine’i dişi olarak yaratabileceğini iddia eder. Bu deneyleri 22 defa gerçekleştiren fakat başarısız olan Dr. Kinney, 23. denemesinde başarılı olsa da daha önceki başarısızlıklarının cezası olarak bu klonu doğurmak zorunda kalmıştır.

Seneler sonra mutant güçleri ortaya çıkaran X-23’ün silah olarak kullanılabilmesi için bir tetikleyici kokuya karşı duyarlandırılmıştır. Bu kokuyu aldığında ölüm makinesine dönüşen X-23’ün Wolverine’den farkı işte tam olarak budur. Wolverine yapmak istediği zaman kendi seçimleriyle öldürme hakkını kullanırken X-23’ün bu kontrolü başkasının eline geçebilmektedir. Bu özelliğinin günün birinde devreye sokulmasıyla kendini doğuran kadını Dr. Sarah Kinney’i tam da adını yani “Laura” ismini ona verdikten hemen sonra öldürmüştür.

Daha sonraki maceralarında da Wolverine’den farklı olan “tetikleyici koku” konsepti Laura’yı belirli koşullarda zorlamıştır. Captain America ve Daredevil’ın da bulunduğu “Target X” çizgi romanında Wolverine’le karşılaşıp onu yenmiş ve SHIELD’dan kaçmıştır. Bu hikayeden sonra kronolojik olarak orijin hikayesinin bize anlatılan kısmı tamamlanmış oluyor. Bundan sonra ise karşımıza yukarıda bahsettiğim “NYX”deki olaylar, yani X-23’ün X-Men: Evolution’dan sonra neler yaptığını anlatan hikayeler geliyor.

NYX

Serinin konsepti olan sokakta “homeless” olarak yaşayan mutantların anlatılmasından çok X-23’ün hayat kadını olarak para kazanması ilgi çekici bir detay. SHIELD’ın elinden kaçan X-23, sokaklarda yatmaya başlar. Daha sonra da para karşılığı bedenini kullanarak para kazanmaya başlamıştır. Kendisi gibi evsiz mutantlarla karşılaşır ve gelişen olaylarla birlikte X-23’ün pezevengi olan Zebra Daddy’nin elinden arkadaşlarını kurtarır. Seçilen isim ve hikaye çok kofti, ama n’aparsın. Hikayenin sonunda ise Xavier Institute’a doğru yol alıyor.

NYX #3 (2003)

X-Men’e katılması Wolverine saplantısıyla gerçekleşiyor diyebiliriz. Barmen olarak çalıştığı barda çıkan kavga sonucu bir çok kişiyi öldürüyor. Öldürme şekli Wolverine’i andırdığı için durumdan X-Men’in haberi oluyor ve olay yerine gelen ekipte yer alan Wolverine’e saldırıyor. X-Mansion’a getirilen X-23, Cyclops ile Jean Grey’in farklı bir evrenden çocuğu Rachel Summers ve Kitty Pride ile aynı odada kalmaya başlıyor. Okulda eğitim alırken Wolverine’i sürekli izliyor ve takip ediyor. Hatta bu takıntı kedi dövüş stilini de etkiliyor. Bir macerasında Spider-Man ile Fastball Special hareketini yapıyor. Bu hareket Wolverine’in Colossus tarafından rakibine fırlatıldığı kendine has bir dövüş hareketidir.

Sonuç olarak, ilerleyen sayılarda X-Men’in pis işlerini yapmak için oluşturulan X-Force ekibine dahil oluyor. Burada Wolverine ile olan ilişkilerini daha da geliştirdiklerini söyleyebilirim. Günümüzde ise Secret Wars hikayesi sonrası oluşan evrende Wolverine’in titrini almıştır. Biliyorsunuz ki Wolverine ana evrende ölmüştür. Şimdilerde bu titri X-23 ile birlikte yine Secret Wars’dan sonra tekrardan aramıza katılan “Old Man Logan“ımız da kullanmakta. Bunu da belirtelim.

Güçleri

X-23’ün Wolverine’in klonu olması dolayısıyla aynı onun gibi birbirine bağlı üç temel mutant yeteneği vardır: İyileşme faktörü, gelişmiş duyular ve pençeler. Fakat son saydığım gücü Wolverine’den farklı olarak sadece ellerinde değil ayaklarında da mevcut. Bunlara ek olarak, yıllar boyunca “Facility” denilen bir organizasyonda kaldığı için aynı Wolverine’in Weapon X projesi dahilinde olduğu gibi bir çok konuda eğitilerek neredeyse yok edilemez hale gelmiştir.

Wolverine gibi iyileşme faktörü oldukça gelişmiş olan X-23’ün, metabolizmasının alkol, zehir ve uyuşturuculara karşı da dirençli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca her türlü yarayı iyileştirebilmektedir, ancak yaraların verdiği acıya karşı bir bağışıklığı yoktur.

Wolverine’inden kopyalanan X-23’ün Woverine gibi hayvani tabiatı, başta koku alma olmak üzere tüm duyularını da yükseltmiştir. Binlerce kokuyu birbirinden ayırt edebilmekte ve aldığı kokuyla iz sürebilme, hatta nokta atışı kişileri bulabilme yeteneğine sahiptir. Ayrıca işitme duyuları da bir köpek kadar iyi çalışmaktadır. Burada Wolverine’den farklı olarak onu bir silaha dönüştüren “Tetikleyici koku”dan da bahsetmek zorundayım. X-23’ün programlanmasında eklenen bir tetikleyici koku nedeniyle X-23 o kokuyu duyar duymaz ortamda bulunan herkesi öldürüyor.

2001’de yayınlanan Wolverine: Origin‘de Wolverine’in pençelerinin doğuştan gelen mutant yeteneklerine dahil olduğu yönünde retcon yapıldı. Bu durumda Wolverine’den kopyalansa da, doğal yollardan dünyaya gelen ve büyüyen X-23’ün de pençeleri derisinin altında kemik şeklinde bulunmaktadır. Yalnız Wolverine’den farklı olarak ellerinden 2 tane ayaklarından da 1 tane pençe çıkmaktadır.

Ayrıca bunlara ek olarak bir çok eğitimden geçmiş bir sürü dil öğrenmiş her türlü ateşli silahı kullanmada uzman bir suikastçi olmuştur.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar