Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Vision

Niye Öldüremedi O zaman?

Onlar ölürse film biter de ondan!

Hayır hayır, o kadar basit değil! Zaten Marvel’ın tarihi boyunca vazgeçmeden yaptığı tek bir şey varsa, o da kahramanları defalarca öldürmektir. Tabii burada işin kilit kısmı “defalarca” kısmında; zira Marvel evreninde ölen herkes geri gelir. –Uncle Ben dışında. (Sevgiler, saygılar Spidey)

“Plan Basit: Avengers’ı öldüreceğiz.”

Avengers’ı niçin öldüremediğini anlatmadan önce, Vision’ın yaratılışı hakkında birkaç noktayı aydınlatmakta fayda var (Yazarın Notu: Okuyucuların dikkatine, yazının bu kısımdan sonrası bolca çizgi roman ve süper kahraman referansı içermektedir. Kafanızın karışmaması için sakin sakin okuyun. O başta açtığınız Iron Man’i de kapatın, gürültü yapmasın, yeter bu kadar).

Ultron-5 tarafından yaratılan Vision, tamamen makine parçalarından oluşmuş bir robot değil. Vision, 1930’ların sonunda Phineas Horton adlı bir bilim insanı tarafından yaratılan bir androidin bedeninden kalanların üzerine inşa edilmiştir. Phineas Horton’ın yaptığı android’in bilinen adı ise Human Torch’tur. Fantastic Four’un kurulmasından yıllar önce, tıpkı oradaki Human Torch’a benzer güçlere sahip olan bu android, II. Dünya Savaşı sırasında Captain America ve Namor The Submariner’la birlikte Nazilere karşı savaşmış, Invaders ve All Winners Squad adlı takımlarda yer almıştır.

Captain America: The First Avengers’tan bir easter egg: Original Human Torch’un bedeni.

Phineas Horton’u kullanıp Human Torch’un bedenini kendi istedikleri doğrultusunda yeniden inşa eden Ultron daha sonra Vision’a bir başka süper kahramandan parçalar eklemiştir. Simon Williams -aka- Wonder Man isimli kahramanın beyin dalgalarından kopyalanarak yaratılmış bir zihne sahip olan Vision, böylelikle tamamlanmıştır. Tamamen laboratuvar ortamında, bolca el değerek yaratılan sentetik insan Vision, kendine ait bir iradeye ve düşüncelere sahiptir.

Özetle Vision, Karınca-adam Hank Pym’in ürettiği Ultron tarafından, orijinal (Fantastic Four’daki değil) Human Torch’un bedeni üzerine, Phineas Horton’un yardımıyla Wonder Man’in beyin dalgaları eklenerek yaratılan, Avengers’ı yok etmesi için gönderilen ve sonra onlara katılan bir synthezoiddir! (Dızzt, bzzt. Erör: Mantık Bulunamadı!)

Robot da Olsa, İnsan İnsandır

Ve insanlar hisli varlıklardır. Vision da elbette ki oldukça duygusal, yeri geldiğinde romantik ve düşünceli bir süper kahraman. Hatta öyle ki, Avengers #58’in başlığı bunun üzerine konulmuş: “Even an Android Can Cry” – “Androidler De Ağlar”

Androidler de ağlar!

Avengers ekibiyle yaptığı mücadele sonunda insanların birbirleri adına fedakarlık yapmasını gören ve buna oldukça şaşıran Vision, Ultron’un ortaya çıkmasıyla kendini bir sorgulamanın içinde bulur. “Acaba yaratıcım Ultron, bu insanların yaptığı gibi, tehlike anında kendisini benim için feda eder miydi?” sorusuna yanıt bulmakta gecikmeyen Vision, Avengers’ı öldürmenin doğru bir karar olmadığına karar verir ve süper kahraman ekibine Ultron-5’i yok etmeleri konusunda yardımcı olur. Böylelikle özgür iradesiyle verdiği ilk karar neticesiyle Avengers’a katılması gündeme gelir. Vision, bu duygu dolu anı göz yaşlarıyla karşılar.

Yıllar sonra Avengers’ın vazgeçilmez bir üyesi olan Vision’ın duygusal yönü elbette ki ağlamak ve gülmekten ibaret değil. Kendisi, yine Avengers ekibinin bir başka vazgeçilmez üyesi olan Scarlet Witch ile evlenmiş (Buna şaşırmayın!) ve de aşkla bağlandığı eşinden doğan iki çocuğun babası olmuştur (Buna şaşırabilirsiniz! Konu hakkındaki detayları Scarlet Witch’in dosyasında kaleme alacağız).

Ölüm bizi ayırana kadar!

Ölüm bizi ayırana kadar!

Düşünsenize, öz babanız dünyayı yok etmeye çalışan bir robot, eşiniz dünyadaki neredeyse bütün mutantları bir anda yok edebilen dengesiz bir kaos büyücüsü, kayın pederiniz kendisine “Master of Magnetism” lakabını takmış bir mutant terörist. Yakın arkadaşlarınızdan biri yeşil renkli ve bir yıkım makinesi. Diğeri ise alkolik bir silah tüccarı. Ha, bir de dünyaya hala tam ayak uyduramamış sarışın bir tanrı var sabahları selamlaştığınız. Siz ise çok ince ruhlu, duygusal bir androidsiniz. Tüm bunların ortasında da boş zamanlarınızda dünyayı kurtarıyorsunuz. Hayat gerçekten çok zor olmalı! (Tamam, çok da düşünmeyin!)

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar