New Avengers IIX-IX: Gizli İstila

Marvel Evreni’nde hiçbir şey aynı kalmaz. Dostlar düşman, düşmanlar dost olabilir. En güvendikleriniz arkanızdan vurabilir ve en iyi tanıdığınızı düşündüğünüz insanları aslında hiç tanımadığınızı fark edebilirsiniz. Kötü bir sosyal medya paylaşımı tadındaki bu cümlenin en güzel örneği ise; gizli istila adı verilen olaydır. Bu olayın, New Avengers ekibini nasıl etkilediği ise bu iki ciltte anlatılmaktadır.

Kadro uzun uzadıya yazmak için epey kalabalık, hazırsanız başlıyorum. Yazar Bendis abi, tüm serinin yazarı o zaten. Çizerler Jose Villarrubia, Jim Cheung, Billy Tan, David Mack,Michael Gaydos. Çeviri her zamanki gibi İlke Keskin. Kadroyu verdik, bir de spoiler uyarısı vereyim, elimi klavyeden sakınmadım.

Neler Oluyor Yahu?

Nedir bu hikayenin olayı? Gizli İstila, iki bin sekiz yılının yaz aylarında piyasaya sürülen sekiz sayılık bir hikaye. Gelin görün ki Bendis abi bu hikayeyi Mighty idi, New idi ayırmaksızın diğer Avengers serilerine de yayıyor, haliyle bizim kahramanlarımız da bu etkinliğin bir parçası haline geliyor.

Nedir gizli istila? Gizli istila, Skrull adı verilen şekil değiştirici uzaylı bir ırkın, anahtar noktalardaki kişileri kendi ırklarından bireylerle değiştirerek kahramanlarımızın yaşadığı dünyayı işgal etme çalışmalarının anlatıldığı bir event/mini seri. Yayınlandığı dönemde oldukça ses getiren bu hikaye, The Earth’s Mighties Heroes: Avengers adlı çizgi film serisinde de ikinci sezonun önemli plotlarından birisini oluşturuyor. Söylencelere göre Captain Marvel derler bir kahraman gelecekmiş beyaz perdeye. Onun filminde de görebiliriz kendilerini.

Bu Skrull Irkı Neyin Peşinde?

Şimdi bu Skrull’ların ana gezegeninin başına bir felaket geliyor. Gezegen darma duman olmuş vaziyette. Ben bu duruma üzülüyor muyum? Hayır. Marvel evreninde iki tane galaktik dingil var çünkü, birisi Kree birisi de bu Skrull işte. Zaten o gezegen senin, bu gezegen benim proxy savaşı yapıp duruyorlar. Hah, neyse işte. Bu noktada hikayeyi etkileyen en önemli şey, Prenses Varenka adlı hanım kişi. Kendisi fanatik bir grubun önderliğini yapıyor, iddiası ise eski bir kehanete göre dünyanın onlara söz verildiği. Kehanete göre Skrull anayurdu yıkıldıktan sonra onlara vaat edilmiş olan mavi ve yeşil gezegeni istila edeceklerdir. Galaksi mavi ve yeşil gezegen kaynamıyor, malum. Halbuki ipini koparan uzaylı dünyada rahatça yaşayabiliyor, haliyle bir sürü olması gerekir bence.

Bu hikayede ekibimize de bir şekilde sızdıklarını görüyoruz.  Bence oldukça iyi kotarılmış bir sızma hikayesi anlatıyor kitap bizlere. Hikayenin daha öncesinde eksik/gedik kalan yerlerin de doldurulması açısından başarılı olmuş diyebilirim.

Yazık Değil Mi New Avengers’a?

Yazık. İç savaş sonrası zaten kaçak durumuna düşmüş olan bu dostlarımız, şimdi bir de bunlarla uğraşıyorlar. Normalde sevsem de seride yazarın pohpohlamasından bezdiğim Luke Cage’in problemleri özel hayatına da yansıyor mesela. Karşılaştıkları pek çok engelin sebebi doğrudan bir çözümlerinin olmaması olunca işler hepten karışıyor. Sonuçta işin başında X var, bilmem nerede depoda imiş olsa çözüm basit. Süper kahraman sonuçta bu adamlar gider ağzını burnunu kırarlar çok da dert değil. Bu hikayede ise olaylar daha çok değer yargılarının, düşünme şekillerinin çatışmasından kaynaklanıyor. Bir de değinmeden geçemeyeceğim, Captain Marvel, sen çok büyük kadınsın. Yemin ediyorum çok büyüksün.

Hikayenin sonunda olaylar kısmen çözülse de, etkisi ağır oluyor elbette. Prenses Varenka’nın söylediği gibi “Hasar çoktan verildi”. Yine çizgi filme dönecek olursak, Thor orada olayı LSD etkisinde yaratılmış yarı Comic Relief bir adamdan beklenmeyecek bilgelikle açıklarken esas onarması zor olanın yıkılmış güven ve kopan bağlar olduğunu söylüyordu. Durumu oldukça iyi özetleyen bir cümle.

Tek Başına Okunur Mu Bunlar?

Okunur, ama Gizli İstila hikayesini de okuyun ki ne olup ne bittiğini net şekilde anlayın. Esas olayı anlattıkları kısım o zaten, bu hikaye onun tamamlayıcısı. Böylece olaylar birden atlıyormuş gibi de gelmemiş olur.

Trivia

  • Prenses Varenka, çizgi filmde Mockingbird’in yerine geçmişti.
  • Skrull dilinde yazılar var ciltte, o yazılara göre Skrull dili İngilizce, sadece kullandıkları font başka. Webdingsle yazmışlar gibi, ama dikkatli okuyucular bazı harfleri sökebilir.
  • Buradaki Skrull alfabesi ile MCU’daki alfabe farklı

Yorumlar