Secret War – Fury Tadında Amansız Mücadele

Secret War, Marvel ile Nick Fury farkını ortaya koyan keyifli bir çizgi roman. Seriyi takip ediyorsanız mutlaka okumanız gerekiyor çünkü bu çizgi roman; kritik olaylarıyle Marvel evreninde önemli bir role sahip.

Söylemeden geçemeyeceğim; okuyalı çok zaman geçtiği için yazıya bulaşırken hafif bir korku vardı içimde fakat çizgi romanın dobralığı ve üzerimdeki etkisi devam ediyordu bu sebepten de cesaretlendim ve yazıya giriştim. Bu yapım; Brian Michael Bendis tarafından yazılmış, Gabriele Dell’Otto tarafından çizilmiş ve Gerekli Şeyler ile ülkemizde yayına kazandırılmıştır.

secret-war-5

Avengers’ın dağılmasından sonra bir zaman diliminde geçen hikâyede S.H.I.E.L.D yöneticisi Fury, “Devre” kod adını verdiği projesi kapsamında ipuçlarını takip ederek pek çok suçlunun boylarını aşan maliyetlerde teknoloji desteği aldığını keşfeder. Suçlular bir kaynak yardımıyla kitlesel hasarlar verebilecek teröristlere dönüştürülmektedir. Bu kaynağı araştırırken Ajan Natasha olayların Latveria hükümeti ile ilişkili olduğunu keşfedip Fury’e rapor eder. Bir oturum ile bunu üst yetkililere anlatmaya çalışan Fury beklemediği reaksiyonlar alınca üst yetkililerin de işin içinde olduğunu anlar fakat fevri hareket etmeyecek kadar tecrübelidir. Mutantlardan ve kahramanlardan oluşan bir ekibi gizlice bir araya getirip gizli savaş başlatır.

secret-war-3

Hikâye anlatımı başarılı olduğu gibi konunun çözülme şekli de sürükleyiciliği arttırıyor. İşleyiş; içinde bulunduğu gizli savaş atmosferini etkili yansıtıyor.

Bir araya gelen karakterler o zaman için oldukça yeni ve enteresan bir ekip. Bu ekip Spiderman, Wolverine, Daredevil, Captain America, Luke Cage ve Black Widow’dan oluşuyor. Aslında bu ekip New Avengers fikrinin de temellerini oluşturuyor. Daredevil, Spidey, Cap, Wolverine gibi isimleri bir arada görmenin keyfine doyarken, masum insanların hayatını üst yetkililerin emirlerinden ön planda tutan Fury’nin karakter derinliğini etkili bir şekilde alıyoruz.

secret-war-4

Çizimler modern, fakat alıştıklarımızdan farklı. Mat renkler sönük tonlar ağırlıkta kullanılmış. Karakterler üzerindeki çizgi geçişleri renklendirilmiş karakalem gibi duruyor. Tüm bunlar çizime kaliteli bir hava ve derinlik katmış.

Secret War; Avengers takipçilerinin mutlaka toplaması gereken bir geçiş hikâyesi olarak okuma seyir zevki yüksek, kaliteli bir yapım. Okuyalım ve okutalım.

Yorumlar