Thor’un Çekicini Kimler Taşıyabilir?

Age of Ultron’daki malum sahnelerden sonra bu konu herkeste merak uyandırmaya başladı. Ancak mevzuyu irdelemeden önce Thor’un gücünün kaynağı olan Mjolnir adlı çekiç hakkında bir şeyleri biliyor olmamız gerekiyor:

Mjolnir, cüce madenciler tarafından, ölmüş bir yıldızın kalbinde yer aldığı söylenen “uru” adlı maden kullanılarak dövülmüş bir silahtır. İsminin anlamı “ezici”dir. Thor’un bir Asgard’lı olmasından gelen bir takım özellikleri dışındaki tüm doğaüstü güçleri bu silahtan gelmektedir. Silahın üstünde şunlar yazar: “Bu çekici tutan kişi eğer layıksa Thor’un gücüne sahip olacaktır.” Elbette “layık” kelimesinin Asgard kültürüne endeksli olduğunu söylemekte fayda var.

Bu arada eğer kişi layık değilse çekici yerinden bile kıpırdatamaz! Bu noktada kişinin ne kadar güçlü olduğunun da bir önemi yoktur! Ancak son dönemlerde bu işlem için yerçekimi gerektiği ortaya çıkmıştır. Zira uzayda çekici eline geçiren istediği gibi kullanabilmektedir (Bkz. Red Hulk).

Marvel tarihi boyunca buna kimlerin layık olduğu, dolayısıyla Thor’un güçlerini geçici olarak da olsa kazandığı konusuna girecek olursak:

Earth 616, yani Marvel’in Ana Evreninde Çekici Taşıyanlar

1. 2. 3. Odin, Bor ve Buri

En başta şunları söyleyip hemen aradan çıkartmakta fayda var. Thor’un babası Odin, büyükbabası Bor ve büyük-büyükbabası Buri (Tiwaz diye de anılır), kısacası Thor’un bütün ataları çekici taşımaya muktedirdir. Olmamaları zaten saçma olurdu.

“Atan deden ne der sonra?”

4. Beta Ray Bill

Kafaları ata benzeyen Korbinite adlı bir yabancı ırkın mensubu olan Beta Ray Bill. Kendisi Mjolnir’i taşımaya layık olduğunu kanıtladıktan sonra Odin tarafından Stormbreaker adlı aynı güce sahip bir çekiçle ödüllendirilmiştir. Beta Ray Bill, Marvel evreninde pek çok önemli olayda rol almıştır.

Keşke onu filmlerde görebilsek…

5. Hercules

Asgard’da Thor neyse, Olympos’ta da Hercules odur. Dolayısıyla çekici taşıyabilmektedir kendisi.

Elbette taşır!

Elbette taşır!

6. Captain America

Avengers: Age of Ultron’da başaramamış olabilir. Ama Çizgi roman evreni olan Earh 616’da şimdi burada saymaya üşendiğim pek çok sebepten dolayı Captain America da çekici taşımaya layıktır. Ancak dipnot olarak, çekici kaldırdığı sırada US Agent kimliğinde olduğunu eklemek gerekir.

Filmi bilmem, çizgi romanda kaldırdı o çekici!

7. Storm

Her ne kadar benim kafamdaki “layık olma” imajıyla pek eşleşmese de, Asgard ilkelerine göre layık olduğu ortaya çıkmıştır.

X-Men'in korkusuz liderlerinden biri layıkmış meğer.

X-Men’in korkusuz liderlerinden biri layıkmış meğer.

Yorumlar